e
sv

2020 TYT soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak?

2020 YKS sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi soru ve cevap anahtarı için son dakika haberleri geliyor. 27 Haziran Cumartesi yapılan sınavın ardından bir adayın soru kitapçığının bazı bölümlerinin sosyal medyada yayınlanması olayının yaşandığı 2020 TYT soru kitapçığını indirmek isteyenler, ÖSYM’nin açıklamasını bekleyecek. TYT soru ve cevap anahtarının ne zaman yayınlanacağı ise daha önce açıklanmıştı.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yüzbinlerce üniversite adayı, 2020 YKS sınavına girdi. Koronavirüs salgını gölgesinde geçen 2020 YKS sınavının ilk oturumu olan TYT soru kitapçığını indirerek, yaptıkları soru ve cevaplara bakan adaylar, ortalama alacağı puanı şimdiden hesaplamak istiyor. Öğrenciler, ‘’TYT soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak?’’ sorusuna yanıt arıyor.

2020 TYT SORU KİTAPÇIĞI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

2020 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gölgesinde alınan önlemlerle gerçekleşti. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat edilerek yapılan sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavının soru ve cevap anahtarının, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yakın zaman içerisinde yayınlanacağı bildirildi.

TYT’DE BİR GÖZALTI

YKS’nin ilk oturumu TYT sonrası soru kitapçığının bazı sayfalarının fotoğrafını çekerek sosyal medyadan paylaşan ve kopya girişiminde bulunduğu tespit edilen B.Y., Batman’da gözaltına alındı. ÖSYM, söz konusu kişinin gözaltına alındığını, sınav esnasında kullandığı cep telefonuna el konularak incelendiğini paylaşarak, şahsın sorgusunun, yapılan tespitler ve dijital materyalin ön tetkikinde, kopya teşebbüsünün bireysel bir teşebbüs olduğu, fiilin sınavın sıhhatini etkileyecek bir vasfının bulunmadığının değerlendirildiğini duyurdu. Öte yandan, ihmali olduğu düşünülen görevliler ile ilgili de soruşturma açıldı.

TYT’DE MABEL MATİZ SORUSU

Türkçe, matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe ile din kültürü ve ahlak bilgisi konularından oluşan 2020 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavında Mabel Matiz sorusu, sosyal medyanın gündemine oturmuştu.

UZMANLARDAN TYT DEĞERLENDİRMESİ

Özel okul ve dershanelerdeki eğitimcilerin sınavla ilgili ortak görüşü şu şekilde:

MATEMATİK: Anlatımı net, yalın, iyi kurgulanmış, muhakeme gücünü ve işlem sürdürme sabrını ölçen sorulardan oluşmuş. Uzun ve yorucu işlem gerektiren sorular bulunuyor. Sorularda, 9. sınıf ve 10. sınıf müfredatı sorular da soruldu.

TÜRKÇE: Güncel konularla alakalı metinlerin de kullanılmak istendiği ancak metinlerdeki felsefe ağırlığının öğrencileri zorladığı kaydedildi. Sınavda 7’si dil bilgisi sorulurken, hiç ses bilgisi-anlatım bozukluğu sorusu gelmemesi adaylarda ‘Boşa çalıştık’ tepkisine neden oldu. Adayların, metin okuma tecrübesinin ölçülmek istendiği görülürken, Türkçe sorularının ortalamanın çok üzerinde ve çok sayıda çeldirici yanıt içerdiği görüldü. Türkçe’de gerçekleştirilen net soru sayısı tüm sınav sonucunu belirleyebilir. 

FİZİK: Fizik soruları müfredat kapsamında olup, son senelerdeki gibi 9. ve 10. Sınıf konularıdır. Beklenmedik bir soru bulunmuyor. Hikayesi olan soruların yoğunlukta ve soruların ayırt ediciliğinin ve zorluk derecesi öğrenci yorumlarına göre orta seviyede sorulardan oluşuyor.

GEOMETRİ: Geometri soruları kolay, net ve anlaşılır nitelikte hazırlanmış. Sorularında günlük hayattaki nesneler kullanılıp, adayların düşünme becerileri ölçülmek istenilmiş.

BİYOLOJİ: Biyoloji soruları önceki yıllarda olduğu gibi 9. sınıf ve 10. sınıf müfredatına aittir. Sorgulayan, temel bilgisini ve yorum gücünü ölçen sorular var.

KİMYA: Kimya soruları 9. ve 10.sınıf müfredatından olup, dili anlaşılır ve bilgi ağırlıklıdır. Soruların genelinde zorluk derecesi son birkaç yıla göre artmış görünüyor.

COĞRAFYA: Soruların 9. ve 10. sınıf konularına dağılımı dengeli. Bilgiye dayalı soru tipiyle, daha önceki sınavlara benziyor. Sınavda müfredat dışı soru yok. Adayların, harita okur yazarlığı ölçülüp ‘doğal afetler, nüfus piramitleri, atmosferin katmanları, bölge kavramı ve kayaçlara’ ait kazanımlara yer verilmiş. Sorular kavrama düzeyinde çok zor olmayan, net ve anlaşılır nitelikte seçilmiş.

TARİH: Sınavda, 9, 10 ve 11. sınıfların müfredat konularından 1’er soru soruldu. 12. sınıf müfredatı olan inkılap tarihi dersinden 2 soru geldi. Tarih sorularından 2’si bilgi gerektiren zor sorulardan seçilmiş. Diğer 4 soru yorum ağırlıklı ve müfredata uygundur.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: Sorular, öğrencilerin algılama becerisini ve yorum kabiliyetini ölçecek nitelikte ve tüm sınıfların müfredatına uygun dağılımda sorulmuş. Müfredat dışı soru yok.

FELSEFE: Felsefe soruları geçen yıla göre daha zor. Anlam bilgisini ölçen sorulardan oluştuğu için öğrenciler zorlanmış.

TYT sınav sorularına yorumlar şöyle:

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

2020 TYT soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ