e
sv

2020 YKS sınavı saat kaçta başlayacak ve kaçta bitecek?

27-28 Haziran itibarıyla yapılan YKS (TYT, AYT ve YDT) sınavının kaç dakika süreceği ÖSYM tarafından paylaşıldı. Yüzbinlerce üniversite adayının gireceği üniversite sınavında adaylar sıralarda, aileleri de dışarıda ya da evlerinde ter döküyor. YKS yani TYT, AYT ve YDT sınav süreleri ve kaçta başlayıp kaçta biteceği, ÖSYM’nin sınav takviminde yer alıyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

YKS sınavı, 27 Haziran Cumartesi TYT, 28 Haziran Pazar da AYT ve YDT olmak üzere toplamda üç oturumda tamamlanıyor. YKS sınavının kaçta başlayıp kaçta biteceği, öğrenciler kadar ailelerini de ilgilendiriyor. Öte yandan TYT, AYT ve YDT sınav süreleri boyunca, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

2020 YKS SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK VE KAÇTA BİTECEK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan takvime göre, 2020 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) 27-28 Haziran’da yapılacak. Birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran 2020 Cumartesi saat 10.15’te başlayacak. 165 dakika sürecek olan TYT sınavı, 2 saat 45 dakika sürecek. Yani TYT sınavı saat 13:00’te bitecek. İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 10:15’te başlayacak. 180 dakika yani 3 saat olan AYT, saat 13:15’te tamamlanacak. Yine 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) ise 15:45’te başlayacak. Toplamda 120 dakika yani 2 saat sürecek YDT sınavı, saat 17:45’te bitecek.

SINAV GİRİŞ BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Öğrenciler, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet sitesinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile alabilecek.

SAĞLIK BAKANI’NDAN YKS AÇIKLAMASI

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun sınav yapılacak saatler içinde sokağa çıkma da dâhil önerilerinin olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktarıldığını bildirdi. Öğrencilerilerle ilgili YKS ile ilgili şu dönemde sınavın olabildiğince güvenilir yapılması biçimde Bilim Kurulu’nun önerisinin olduğunu kaydeden Bakan Koca, her türlü tedbirler alınması konusunda hem rehberin yayınlandığını hem de ilgili birimlere hangi tedbirlerin alınması gerektiğinin anımsatıldığını kaydetti. Yani YKS sınavlarının yapıldığı saatlerde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Adaylar, toplu taşıma kullanması durumunda ailelerinden yalnızca bir kişi ile birlikte sınavın yapılacağı okula gidebilecek. Özel araçlarla gidilmesi durumunda da şoför ile birlikte aileden bir kişinin öğrenciyle birlikte sınava gitmesine izin verilecek.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

2020 YKS sınavı saat kaçta başlayacak ve kaçta bitecek?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ