e
sv

AB, Yunanistan için soruşturma istedi

AB, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde kaçak göçmenlerin Yunan unsurlarca geri itildiği, şiddet ve kötü muamele uygulandığına yönelik iddiaların soruşturulmasını istedi: Ulusal makamlar ve ulusal yargı, temel haklar dahil olmak üzere yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlamakla sorumludur. Geri itme, şiddet kullanımı ve kötü muameleyle ilgili tüm iddialar soruşturulmalıdır.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand, günlük basın toplantısında, Yunanistan’a gitmeye çalışan çok sayıda kaçak göçmenin yakalandıktan sonra açık denize geri bırakıldığı, botlara bu sırada kapasitelerinden fazla göçmenin bindirildiği ve bu kişilere şiddet dahil kötü muamele uygulandığına yönelik haberlerle ilgili soruyu cevapladı.

“TÜM İDDİALAR SORUŞTURMALI”

AB Komisyonunun geri itme ve kötü muamele iddialarını çok ciddiye aldığını vurgulayan Wigand “Ulusal makamlar ve ulusal yargı, temel haklar dahil olmak üzere yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlamakla sorumludur. Geri itme, şiddet kullanımı ve kötü muameleyle ilgili tüm iddialar soruşturulmalıdır.” ifadelerini kullandı. Wigand, AB’nin beklentisinin Yunan makamlarının gerçeklerin ortaya çıkarılması ve kanunlara aykırı muamelenin takibi için soruşturma yürütmesi olduğunu söyledi.

“AB DÜZEYİNDE NELER YAPILABİLİR, BAKIYORUZ”

Ulusal makamların soruşturma başlatmaması halinde AB Komisyonunun ne yapabileceği sorulan Wigand, Komisyonun kendi başına soruşturma yapma yetkisi bulunmadığını, sınırların ve temel hakların korunmasının üye ülkelerin sorumluluğunda olduğunu kaydetti. Wigand, AB’nin sadece bu sorumlulukların nasıl yerine getirildiğini izleme görevi bulunduğunu hatırlatarak “AB düzeyinde neler yapılabilir, buna bakıyoruz.” ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Komisyon üyesi Ylva Johannson da yakın zamanda Avrupa Parlamentosunda “Bence artık geri itme haberlerini izlemek ve doğrulamak için yeni bir mekanizma kurmaya ihtiyacımız olup olmadığını düşünmenin zamanı gelmiştir.” demişti. ABD ve Avrupa basınında çıkan Yunanistan’ın göçmenleri geri ittiğine dair haberlerin ardından son olarak hafta sonunda İzmir’in Foça ilçesinde Yunanistan unsurlarınca lastik botlarla Türk karasularına geri itilen 125 düzensiz göçmen kurtarılmıştı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

AB, Yunanistan için soruşturma istedi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ