e
sv

ABD: Irak’tan çekilmeyeceğiz

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı McKenzie, Irak’tan çekilmeyeceğini ve bu ülkede kalmasının İran ile gerilimin artmasına neden olmayacağını söyledi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie yaptığı açıklamada, birliklerinin Irak’ta kalmasının İran ile gerilimin artmasına yol açmayacağını belirterek, amaçlarının terör örgütü DEAŞ ile mücadele etmek olduğunu vurguladı. Ülkesinin çıkarını korumak içi bölgede yeterli birlikleri olduğunu söyleyen McKenize, “Bazıları bizi bölgeden çekilmeye zorluyor. Biz çekilmeyeceğiz çünkü görevimizi yerine getirmek zorundayız” dedi.

Bölgede istikrarın sağlanması yalnızca ABD birliklerine bağlı olmadığını ve önemli ortaklarının da bulunduğunu altını çizen McKenzie, ABD askerlerinin bölgede bulunması İran ile gerilimin artmasına yol açmayacağını aktararak, görevleri hala tehlike unsuru oluşturan terör örgütü DEAŞ ile mücadele etmek olduğunu vurguladı.

IRAK ABD’NİN ÇEKİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Irak’ta Ocak ayının başında İranlı General Kasım Süleymani ile Şii Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in ABD tarafından öldürülmesinin ardından ülkedeki Şii siyasi taraflar ABD askerlerini çıkmasını istemişti. Irak parlamentosu, Amerikan askerlerinin ülke topraklarından çekilmesini öngören tasarıyı 5 ocak 2020 tarihinde onaylamıştı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

ABD: Irak’tan çekilmeyeceğiz

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ