e
sv

Adet Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Adet ağrıları, genelde adetin başlamasıyla birlikte başlar. Adetin 3-4 gününe kadar devam eder. Adet ağrıları adet başlangıcı ile başlar, çoğu zaman doğumla beraber geçer. Kadınların yaklaşık %75'i bu ağrılardan ve kramplardan şikayetçidir.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Adet ağrıları, genelde adetin başlamasıyla birlikte başlar. Adetin 3-4 gününe kadar devam eder. Adet ağrıları adet başlangıcı ile başlar, çoğu zaman doğumla beraber geçer. Kadınların yaklaşık %75’i bu ağrılardan ve kramplardan şikayetçidir. Adet öncesi ve sırasında yaşanan östrojen hormonu dalgalanmaları mide kramplarının ve ağrıların esas nedenidir. Ağrıların şiddetlendiği durumlarda pek çok kadın ağrı kesicilere başvururken, ilaç kullanmak istemiyorsanız, orta ve hafif dereceli regl ağrılarını bazı bitkisel çaylarla hafifletebilirsiniz. Adet ağrılarında ağrı kesiciler kimi zaman regl kanının kesilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kadınlar arasında ağrı kesiciler pek kullanılmaz.

Adet Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Zencefil Çayı

Zencefil iyi bir ağrı kesici ve iltihap giderici sarı renkli bir bitkidir. Aynı zamanda regl öncesi ve sırasında yaşanabilecek mide bulantısına da iyi gelir. Günde 2-3 bardak zencefil çayı içerek kasılmaları ve ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı zencefil koyun. 10 dakika demlenmeye bırakın. Bal ile tatlandırdıktan sonra içebilirsiniz.

Hayıt Çayı

Hayıt çayı adet döneminde göğüslerin hassaslaşmasını azaltıyor ve ağrılı krampları hafifletiyor. Hayıt çayını adet başlamadan birkaç gün önce içmeye başlayabilirsiniz. Hayıt çayını demlemek için bir bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı hayıt tohumu atın. 10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. İsteğe göre hayıt çayının içine limon da sıkabilirsiniz.

Papatya Çayı

Bulantı, kusma, hazımsızlık, şişkinlik ve iştahsızlık tedavisinde kullanılan papatya çayı aynı zamanda kasılmaları azaltıcı özelliğe sahiptir. Regl döneminde yaşanan kasılmalara karşı doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Çok ağrılı günlerinizde günde 3 bardak içebilirsiniz ancak papatya çayının aynı zamanda uyku getirdiğini unutmayın. Papatya çayını demlemek için bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı papatya koyun. 10 dakika demlendikten sonra içine limon sıkarak papatya çayınızı içebilirsiniz.

Nane Çayı

Nane’nin sakinleştirici etkisi krampların yanı sıra baş ağrısı, ishal ve şişkinlik tedavisi için kullanılabilir. Regl ağrılarının arttığı günlerde günde 3 bardağa kadar içebilirsiniz. Nane çayını limonla kaynatarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda nane çayının ferAhlatıcı bir özelliği vardır.(KS)

kaynak: diyadinnet

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Adet Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?