e
sv

Almanya’da binlerce kişi Yunanistan’daki sığınmacıların ülkeye getirilmesini istedi

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda bulunan Moria sığınmacı kampında çıkan yangının ardından, Almanya'nın farklı şehirlerinde binlerce kişinin katılımıyla mitingler düzenlendi. Sığınmacıların ülkelerine getirilmesini isteyen protestocular, sık sık 'Moria'dan Almanya'ya getirin, hemen şimdi', 'Yerimiz var', 'Sınırlara hayır' sloganları atarak insanlık için umut ışığı yaktı.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Almanya’nın başkenti Berlin’de çeşitli sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla Ana Tren Garı’nın önündeki meydanda toplanan binlerce kişi, daha sonra Reinhardt, Luisen ve Invavaliden caddeleri üzerinden İçişleri Bakanlığı’nın önüne yürüdü.

“MORİA YANIYOR HEMEN TAHLİYE EDİN”

Göstericiler, ‘Moria’dan Almanya’ya getirin, hemen şimdi’, ‘Yerimiz var’, ‘Sınırlara hayır’ ve ‘Sınır dışı etmeleri durdurun’ sloganları atarak, üzerinde ‘Tüm sığınmacı kamplarını kapatın’, ‘Moria iyi değil’, ‘Kampları boşaltın, hemen kabul edin’, ‘Moria yanıyor hemen tahliye edin” ve ‘Yazıklar olsun Avrupa Birliği’ yazan döviz ve pankartlar taşıdı.

Eylemde yapılan konuşmalarda sığınmacılara kapılarını açmayan Almanya’nın ve Avrupa Birliği’nin (AB) tutumu eleştirildi ve Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in sığınmacıları ülkeye almasına imkan vermesi gerektiği vurgulandı. Gösteriler Hamburg, Hannover, Köln, Frankfurt ve Leipzig, Münih şehirlerinde de düzenlendi.

“MORİA KAMPINDAN 2 BİN KİŞİ ALIN”

Öte yandan Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, ülke basınına yaptığı açıklamada, Almanya’nın Moria sığınmacı kampından 2 bin kişi almasını talep etti. Müller, diğer AB ülkelerini de sığınmacıları almaya çağırarak, sığınmacıları kabul etmeye hazır olan AB ülkelerinin bu sorunu çözebileceğini belirtti. AB Komisyonu’nun sığınmacı politikasındaki tutumunu da eleştiren Müller “Brüksel’den bir sinyal duymuyoruz” dedi.

Müller, sadece Yunan adalarındaki sığınmacı kamplarının sorun teşkil etmediğini ifade ederek, “Bir sonraki felaket Balkanlar’da veya durumun dramatik olduğu Lübnan’da beliriyor” değerlendirmesinde bulundu. Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet de Moria Kampı’nda çıkan yangından sonra orada acil insani yardıma ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

“HERKESİN ALMANYA’YA GELMESİ SORUNU ÇÖZMEZ”

Sığınmacı ve mülteci politikasında AB’nin ortak bir çözüm bulması gerektiğini vurgulayan Laschet, “Almanya’nın tek başına hareket etmekten çok burada daha kapsamlı bir çözüme ihtiyaç var. Bu (sorun), herkesin Almanya’ya gelmesiyle çözülmüş olmaz” dedi.

Başbakan Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) genel başkanlığına aday olan Laschet, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’i bu konuda AB’ye üye diğer ülkelerinin içişleri bakanlarıyla çözüm bulmaya çağırdı. Yaklaşık 12 bin 500 sığınmacıya ev sahipliği yapan Moria Kampı’nda dün gece farklı noktalarda çıkan yangın sonucu binlerce kişi evsiz kalmıştı. Çok sayıda polis ve itfaiye ekibinin bölgeye sevk edildiği yangında çevik kuvvet polisleri de kent merkezine yürümek isteyen sığınmacıları engellemek için kamp çevresine barikatlar kurmuştu.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Almanya’da binlerce kişi Yunanistan’daki sığınmacıların ülkeye getirilmesini istedi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ