e
sv

Anti aging ile tedavi Nedir?

Estetik cerrahinin önde gelen ismi Prof. Dr. Arman Çağdaş, hormon tedavileri ve yeni cerrahi yöntemleriyle, 100 yaşını kolay aşmanın yollarını AKŞAM'a anlattı. Artık 100 yıl boyunca zinde bir yaşam sürdürmek hayal değil
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Estetik cerrahinin önde gelen ismi Prof. Dr. Arman Çağdaş, hormon tedavileri ve yeni cerrahi yöntemleriyle, 100 yaşını kolay aşmanın yollarını AKŞAM’a anlattı. Artık 100 yıl boyunca zinde bir yaşam sürdürmek hayal değil. Bu iyi mi, yoksa kötü bir haber mi? Ne olursa olsun şu bir gerçek: Çok ama çok uzun yaşayacağız. Hayal bile edemeyeceğimiz kadar. Öngörülere göre, 2050’de kadınlar ortalama 90 yıl, erkekler 80 yıl yaşayacaklar. Bu değerleri 100 ve 110 sınırına kadar çıkaranlar var. O zaman, örneğin, o yıl Fransa’da 750 bin kişi dalya diyecek. 1950’de bu sayı sadece 200’dü. Yine örneğin Çin’de 2050’de nüfusun yüzde 45’i yani 400 milyon insan 60 yaşın üstünde olacak. Yaşamın uzatılabilirliği duyulduğundan bu yana hekimler, cerrahlar, gikçiler, biyologlar, kimyagerler yaşlılığa karşı savaşımda hiçbir zaman olmadığı kadar ilerleme kaydettiler. Estetik cerrahlar ise bu konuda son sözü söyleyen insanlar oldular. Yani Cem Yılmaz’ın, 50 yıl sonraki halinin görüntülendiği bir reklamda, 50 yıl sonra da bugünkü gibi ‘gergin’ kalabilen Ajda Pekkan, aslında Rüya değil, önümüzdeki günlerde gerçekleşebilecek bir olgu. Yine Fransa’da en az 1.5 milyon kişinin estetik yaptırdığı biliniyor. Yaşlılığa karşı savaşımda en büyük tedavi şimdilerde gündemde.

Anti -aging tedavi nedir?

Anti- aging tedavi, erkeklere ve kadınlaraçlik yıllarındaki canlılık ve enerjilerini yeniden kazandıran, daha sağlıklı ve uzun yaşam sürmelerini sağlayan multidisipliner (çok yönlü) bir yaklaşımdır. Anti- aging tedavi dört önemli ögesi olan bir tedavi programıdır. Bu ögelerden birincisi estetik cerrahi olup, yaşlanmanın deri ve deri altı yağ dokusundaki olumsuz etkilerini düzeltir. İkinci öge, eksik hormon seviyelerini düzeltmeyi amaçlayan endokrinoloji yani hormon bilimidir. Diğer bir öge ise, uygun beslenme yani diyet programıdır. Dördüncü öge ise, kondisyon artırmaya yardımcı olan fiziksel egzersiz programlarıdır. Anti- aging tedavi, yaşlanmayı önleyip geciktirmekle kalmayıp, yaşlanma sürecini tersine çeviripçleşme ve rejenerasyon denilen yenilenmeyi de sağlar. Biyolojik dozları aşmadan ve birlikte verildiğinde daha etkili olan hormon modülasyon tedavisi ile sportif egzersizler ve özel beslenme programları da eklendiğinde kişilerde önemli değişiklikler olur.

Bunlar ne gibi değişikliklerdir?

Örneğin, zihinsel aktivitelerde çarpıcı bir yükselme. Hafıza ve konsaasyon gücünde artma. Hastalıklarla mücadelede etkinlik. Adale kitlesinde yüzde 8 artışla birlikte, yağ kitlesinde yüzde 15 azalma. Fiziksel kondisyonda iyileşme. Zindelik, canlılık, deride kalınlaşma ve gerginlik yanında cinsel performansta artış.

Hormon modülasyonu nedir?

Hormonal seviyelerde düzenleme de denilebilir. İnsan vücudu tarafından yaşlılıkta tam olarak üretilemeyen hormon düzeylerinin en uygun seviyelerini saptayarak, bu düşük düzeyleri ilave hormon tedavisiyle normal seviyelere getirmek.Yaşlanmanın en önemli faktörlerinden biri, zamanla hormon düzeylerinde oluşan azalmadır. Özellikle HGH (insan büyüme hormonu) düzeyi,çlik çağındaki seviyenin 1/5’ine kadar düşmekte ve hücreler yaşlanmaktadırlar. Hormon modülasyonun amacı, bu hormonal düzeyleri bağışıklık sistemimizin en güçlü ve metabolizmamızın en yüksek seviyede olduğu yaş düzeyine getirmektir.

Bu tedavi programı ne zaman sonuç vermeye başlıyor?

Bu süre kişiden kişiye değişmekteyse de, bazıları kendilerindeki değişimi birkaç haftada hissedebilir. Uygun sonuçların alınabilmesi için 3 ile 6 ay beklenmelidir.

Böyle bir programa hangi yaşta başlanıyor?

Programın estetik cerrahi, uygun egzersizler ve besinsel düzenleme bölümlerine başlamak için belirli bir yaş sınırı yoktur. isteyen her yetişkin her yaşta başlayabilir. Hormon üretimi azalmaya başlayıncaya dek, hormonal modülasyon tedavisine gerek duyulmaz. Detaylı, tam kan ve hormon testleri,ayrıca bazı değerlendirmeler, bize hormon seviyelerinde azalmanın başladığını gösterir. Kişilerin farklı yapıları gereği farklı ihtiyaçları bulunmaktadır, bu nedenle kişilerin hormon modülasyon tedavileri de farklı düzenlenir. Estetik düzeltmeler ise tedavi sırasında yapılabilir.

İnsan büyüme hormonu (HGH) nasıl uygulanıyor? Ağızdan mı, damardan mı?

Ağız yoluyla kullanılabilen ilaç formları bulunmakla beraber, HGH için en ideal yol enjeksiyondur. Çok küçük bir plastik enjektör ile karın bölgesine kolay bir şekilde uygulanır.

 • Peki bu büyüme hormonu güvenli mi?
 • Örneğin bir organda büyüme yapabilir mi?
 • Kanser riskini artırdığı iddiaları doğru mu?

İnsan büyüme hormonu (HGH), olgunluk dönemindeki insanda, hücre onarımı ve canlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu hormonun yokluğunda, hücrelerde onarım,iyileşme ve canlılığın devam ettirilmesi tam olarak sağlanamaz. Aynı şekilde çocuklarda bu hormon azlığına bağlı olarak gelişen cücelik durumlarında, eksikliğin yerine konulması ile büyüme ve gelişme uyarılabilirken, yetişkin çağlarda herhangi bir büyüme görülmemektedir. Ayrıca herhangi bir kanser veya tümöral dokunun gelişimi ile insan büyüme hormonu (HGH) arasında ilişki bulunmamaktadır. Tam tersine, ‘immun’ yani bağışıklık sistemini güçlendirip, zihinsel ve fizyolojik aktiviteyi artırarak yaşlanma sonucu oluşan pek çok hastalığa karşı bizi savunmaktadır. Şimdiye kadar yayınlanan 2000’den fazla bilimsel yayında, bu hormonun tümöral büyüme yaptığını ileri süren hiçbir delil bulunmamaktadır.

ERKEKLER DE ESTETİK PEŞİNDE

Artıkç ve güzel görünmek sadece kadınlara özgü bir duygu olmaktan çıktı. Uzun yaşamla birlikte, erkekler de buna önem verince, estetik cerrahların kapısında kuyruk oluştu. insanlar, doğuştan ya da çeşitli nedenlerden ya da yaşlılıktan ötürü deforme olan vücutlarını ve yüzlerini, günümüzde kabul edilen güzellik ölçülerine uyumlu ve uygun hale getirme peşindeler.
Ayrıca geliştirilen yeni ameliyat teknikleri ve teknolojik araçlar sayesinde cerrahi, insanlara istediklerini vermekte de oldukça başarılı. Örneğin İsviçre’de La Prarie Kliniği, güzel veç görünmek isteyenlerin ve bol parası olanların dünyadaki en önemli merkezlerinden biri. Arap şeyhleri bu klinikte yıllarca kalabiliyorlar. Bu tip merkezlerde, her şey öncelikle bilgisayarda simule ediliyor. ‘Zayıf yerler’ belirleniyor, örneğin burun ele alınıyor ve yeni burnun nasıl görüneceği ekranda ‘müşteriye’ (doğal olarak hasta diyemiyoruz. N.A.) gösterilip onayı alınıyor.

Mobil estetik cerrahi merkezleri

Amerika’da ise estetik tam bir sanayi haline geldi. Özellikle lazer mobiller, yani içinde güzelleştirmede kullanılan lazer cihazları monte edilmiş arabalar, kent kent dolaşıyorlar ve 50’li yaşlara gelmiş veçliklerinin artık kaybolmaya başlaması endişesi içinde bulunan kadın ve erkeklere cerrahi ameliyat hizmetleri veriyorlar. Böylesine lazer mobillerde yapılan ameliyatların sonuçları bazen felaket de olabiliyor. özellikle yüz gerdirme, dünyanın her köşesinde revaçta. Keza lazerleçleştirme operasyonları. Uygulanan yeni yöntemler arasında, hastanın kendi vücudundan alınan parçaların yüz derisi altına enjekte edilmesi, kollajen ve silikon gibi vücut dokusundan olmayan maddelere oranla daha çok tercih ediliyor. Cerrahlar son on yılda, yüz gerdirme tekniğinin 25 varyasyonunu geliştirdiler ve bunları uyguluyorlar. Bu tekniklerin adları da ilginç: SMAS, SACS, SMiLE, FAME, SKOOG,POSiTE Bu ameliyatların kimi, sadece yüzün yüzeyinde kalıyor, kimi daha derine iniyor, kimi kemiğe kadar dayanıyor. Dokunun derinliğine indikçe riskin arttığı da ayrı bir gerçek. Kadınları en çok estetik cerraha götüren de göğüsleri..Göğüs büyültme ve dikleştirme ameliyatları 45 dakikada tamamlanıyor.Burada meme veya kas dokusunun altına protezler konuyor. Karın germe ameliyatlarında ise, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusu alınıyor. Karın duvar kasları gerginleştiriliyor. Liposuction yöntemi ise, yağ azaltımında modasını halen koruyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Anti aging ile tedavi Nedir?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ