e
sv

Armut vücut grubundakilere zayıflama önerileri

Armut tipi vücuda sahip bayanların kilosu ağırlıklı olarak kalça ve basenlerde toplanmıştır. Dar bir bel ve karın bölgesi vardır. Omuzlar kalçadan daha dardır.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Egzersiz Planı: Kadınlar genetik olarak yağı, basen ve üst bacak bölgelerinde toplamaya meyillidir. Dolayısıyla bu bölgelerdeki yağı atmak da en zor iştir ve ciddi bir kararlılık gerektirir. Armut şeklinde bir vücuda sahip olanlar çok fazla bisiklete binmekten ve spinning yapmaktan kaçınmalıdır. Çünkü bu sporlar vücudun alt kısımlarında kas yapar. En uygun egzersiz Koşmaktır. Basit pilates hareketleri, özellikle de yan yatılarak yapılan bacak egzersizleri (düz yüzeye yan olarak uzanıp üstteki bacağı kalça hizasına kadar yukarı kaldırmak, nefes almak, nefes vermek ve bu esnada havadaki bacağınızı yavaşça yere iki santimetre kalana kadar yere indirmek), bacak kaslarını uzatacağı ve esneteceği için tavsiye edilir.

Armut grubundakiler diğer gruplardan daha fazla çalışmak zorundadır; dolayısıyla sık “mola vererek” egzersiz yapmak daha etkili olacaktır. Örneğin iki dakika süresince saatte 5 km hızla koşun, ardından iki dakika boyunca yürüyün (nefes alışverişlerinizin normal seviyede kalacağı bir hızda yürümelisiniz). Bu koşma ve yürüme tekrarını toplam 20dk. sürdürün. Bu yavaşlayıp hızlanan ve tekrar yavaşlayan hareket serisiyle etkili biçimde yağ yakarsınız ve sonuçları da daha çabuk görürsünüz.

Armut şekilli vücutlarda omuzlar genellikle eğridir ve dar görünür. Duruşu düzeltmek ve omuzları açmak için yoga hareketlerinden yararlanır. Böylece vücudun orantısı dengelenecek ve kalça kısmı daha dar görünecektir. Şınav çekerek ya da kaldırabileceğiniz ağırlıklarla çalışarak pazı ve dış kol kasları ve omuzların hatlarını güçlendirebilir.

Neler Yapmamalı: Armut grubundakiler spor yapmaya başladıkları zaman, ilk aşamada verdikleri kilolar önce vücutlarının üst bölümünden gider. İstediğiniz hedef bölgelerdeki yağı yakmaya başlayana kadar belli bir süre geçecektir ve siz bu süre boyunca pes etmeyin.

Beslenme Planı: Armut grubundakilerin aldıkları bütün kilo, vücut orantısından dolayı doğrudan en istenmeyen bölgelere gider. İdeal diyet, omega’sı yüksek yağları kapsar. Bol bol uskumru, somon ve ringa balığıyla etli balık tüketin. Yağ asitleri ihtiva ettiği için vücutta süt ürünleri ve kırmızı et gibi doymuş yağlardan farklı işlem görürler. Bu yağlar vücutta depolanmaz; tam tersine bu yağların her zerresi vücuttaki hücre membranlarında kullanılır.

Beslenmenizi tamamıyla değiştirmenize gerek yok; sadece akılcı küçük manevralar yapmanız yeterli. Mesela tam yağlı krem peynir yerine daha az yağlı peynir tercih edebilir, yağlı etler yerine de yağsız ızgara et tüketebilirsiniz. Hazır satılan salata sosu yerine sirke, limon, zeytinyağı kullanabilirsiniz ve tuzlu fıstık yerine de tuzsuz bademle fındık yiyebilirsiniz.

Neler Yapmamalı: Kafein sizin için felakettir. Çünkü doğrudan basen-kalça bölgenizdeki yağ hücrelerinde depolanır ve selülite de yol açar. Bunun yerine yeşil çay içebilirsiniz böylece metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olmuş olursunuz.

kaynak: diyadinnet

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Armut vücut grubundakilere zayıflama önerileri

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ