e
sv

Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Harekete geçmeye hazırız

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, koronavirüs krizinden sonra Euro Bölgesi'ndeki sarsıntılı toparlanmayı daha fazla parasal teşvikle desteklemeye hazır olmaya devam ettiklerini söyledi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, video konferans yöntemiyle Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nde ‘Parasal Diyalog’ başlıklı oturumda konuştu.

“VERİLER ÇOK DİKKATLİ DEĞERLENDİRİLİYOR”

ECB Başkanı Lagarde, belirsizliğin yükseldiği mevcut ortamda ECB Yönetim Konseyi’nin döviz kurundaki gelişmeler de dahil olmak üzere gelen verileri çok dikkatli bir şekilde değerlendireceğini söyledi. Euro Bölgesi’nde ekonomik toparlanmanın ‘belirsiz’ aynı zamanda ‘eksik’ ve ‘dengesiz’ kalmaya devam ettiğini belirten Lagarde, ECB’nin, koronavirüs krizinden sonra bölgedeki sarsıntılı toparlanmayı daha fazla parasal teşvikle desteklemeye hazır olmaya devam ettiğini söyledi.

“KRİZ AŞAĞI YÖNLÜ RİSKLER OLUŞTURUYOR”

Kovid-19 sağlık krizinin ekonomik faaliyetler üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirten Lagarde, krizin ekonomik görünümde aşağı yönlü riskler oluşturduğunu ifade etti.

“ENFLASYON EKSİDE KALABİLİR”

Euronun değerinin enflasyon üzerinde etkisinin olduğunu vurgulayan Lagarde, Euro Bölgesi’ndeki manşet enflasyonun, güçlü euro nedeniyle, önümüzdeki aylarda ekside kalmasının beklendiğini söyledi. Lagarde, “Yönetim Konseyi, döviz kurundaki gelişmeler de dahil olmak üzere gelen tüm verileri orta vadeli enflasyon görünümüne etkileri bakımından dikkatle değerlendirecek” ifadelerini kullandı.

EURO EN YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞTI

Euro/dolar paritesi, eylül başında 2018 ortasından bu yana 1.2011 ile en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2020’nin ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 11.8, 2019’un aynı dönemine göre de yüzde 14.7 azalmıştı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Harekete geçmeye hazırız

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ