e
sv

AYT zor muydu kolay mıydı? AYT soruları nasıldı? AYT soru ve cevap yorumları

Yüzbinlerce öğrencinin girdiği 2020 YKS sınavının ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınav yorumları, her sınav sonrası öğrenciler ve aileleri tarafından sosyal medyadan araştırılır. Matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, edebiyat, coğrafya 1, coğrafya 2, tarih, felsefe ve din kültürü konularından oluşan ‘AYT soruları zor muydu, kolay mıydı?’ soruları da öğrencilerin sınavdan sonra baktığı ilk konu oluyor…
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TYT sınavının yapıldığı 27 Haziran Cumartesi gününden sonra sosyal medyada pek çok kullanıcı, Türkçe ve matematik sorularından şikâyetçiydi. Peki AYT zor muydu, kolay mıydı? AYT soruları nasıldı? Bu tarz sorular da öğrencilerin ilk baktığı ve kendisini değerlendirme imkanını gördüğü sorular arasında yer alıyor. AYT soru ve cevap yorumlarına bakan öğrenciler, yaptıkları doğru ve yanlışları şimdiden öğrenmeye çalışıyor.

AYT ZOR MUYDU, KOLAY MIYDI?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YSK) ikinci oturumu olan ve 28 Haziran Pazar günü yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT), soru ve cevapları, henüz uzmanlar tarafından yayınlanmadı. Ancak sınava giren öğrencilerden edinilen bilgilere göre; matematik ve geometri soruları, öğrencileri biraz zorladı. Fizik, kimya ve biyoloji sorularında kavramlarda çok ikilimde kalan öğrenciler, coğrafya ve tarih konularının kolay olduğunu savundu. Kimisi de tarih ve coğrafya konularının da zor olduğunu ileri sürdü. Felsefe ve din kültüründen çıkan soruların ise geçtiğimiz yıllara nazaran daha bilgiye dayalı olduğu yorumları yapıldı.

AYT TAMAMLANDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından Türkiye’nin tüm kentlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) tamamlandı. YKS’nin ilk oturumu olan TYT’nin bir önceki gün gerçekleştirilmesinin arkasından üniversite adayları AYT ve Yabancı Dil Testi (YDT) heyecanını yaşadı. İkinci oturum AYT saat 10.15’te başlarken, 180 dakikada tamamlandı. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmadı. AYT’de “Sosyal bilimler-1-Türk dili ve edebiyatı“ testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte adaylar, Tarih-1’den 10, Türk dili ve edebiyatından 24, coğrafya-1’den 6 soru cevaplayacak. AYT’nin “matematik testi 40, sosyal bilimler-2” testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Sosyal bilimler testinde coğrafya-2’den 11, tarih-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru soruldu. Fen bilimleri testindeki dağılım ise kimya 13, fizik 14 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu.

BARAJ PUANI 170’E ÇEKİLDİ

Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek adına alakalı puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu sene ile sınırlı kalmak koşuluyla 170’e çekildi. 2020-YKS’de adaylar koronavirüsten dolayı yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu oldu, 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru tutulmadı. ‘AYT zor muydu kolay mıydı, AYT soruları nasıldı? AYT sınav yorumları, AYT soru ve cevap kağıdı yorumları’ tarzında, öğrencilerin sınav sonrası aradığı soruların cevaplarını haberimizde vermeye çalıştık…

Öğrencilerden TYT yorumu:

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

AYT zor muydu kolay mıydı? AYT soruları nasıldı? AYT soru ve cevap yorumları

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ