e
sv

Azerbaycan ordusu, Fuzuli kentini de Ermenistan’dan geri aldı

Azerbaycan ordusu, 1993'te binlerce şehidin verildiği Fuzuli kentini de Ermenistan işgalinden kurtardı. Böylece Azerbaycan güçlerinin kurtardığı yerleşim yeri sayısı 61'e yükseldi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fuzuli kenti ve birkaç köyünün işgalden kurtarıldığını duyurdu. Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında Fuzuli kent merkezi ile Koçahmetli, Çimen, Cuvarlı, Pirahmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli köylerinin Ermenistan’ın işgalinden kurtarıldığını açıkladı.

FUZULİ OPERASYONU SAVAŞ KİTAPLARINA GİRECEK

Aliyev şöyle konuştu: Füzuli operasyonu savaş kitaplarına girecek. Azerbaycan ordusu büyük savaş kabiliyeti ve teknik imkana sahip bir ülkededir. Bugün tarihi bir gündür. Bütün Azerbaycan halkı tarihimizin en parlak sayfasını birlikte yazıyor. Birlik olarak bu tarihi yazıyoruz. Bu anları sabırsızlıkla beklerken hayattan göç eden mültecilerimizin eminim ki ruhu şad olmuştur. Namert, hain, alçak düşman savaş suçu işliyor. Gece saatlerindeki saldırı insanlığa karşı cinayettir. Bugün çocuklar da öldü. Biz intikamımızı sivillerden değil, savaş alanında alacağız. Ölenlerin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak. Biz, dövüş meydanında gücümüzü hem düşmana hem bütün dünyaya gösterdik. Dün de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun 3 köyü daha Ermenistan’ın işgalinden kurtardığını duyurmuştu. Böylece Ermenistan işgalinden kurtarılan yerleşim yerlerinin sayısı 61’e yükseldi.

FUZULİ 1993’DE İŞGAL EDİLDİ

Azerbaycan ordusu topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda daha önce de Fuzuli’nin bazı köylerini Ermenistan güçlerinden temizlemişti. Fuzuli ilinin kent merkezi ve köylerinin çoğu, 1993’te Ermenistan ordusunca işgal edilmişti. Arazisi 1386 kilometre kare olan Fuzuli’de işgalden önce 144 bin Azerbaycanlı yaşıyordu.

BİNLERCE ŞEHİT VERMİŞTİ

Fuzuli ilinin Ermenistan güçlerine karşı 1990’lı yıllarda 1100’den fazla şehit verdiği biliniyor. Ermenistan güçlerinin saldırılarında yaklaşık 1500 Fuzulili yaralanmış, 155 çocuk anne ve babasını kaybetmişti. Kent merkezi, 1 kasaba ve 75 köyden oluşan Fuzuli ilinin sadece 20 köyü işgal edilmemişti.

“KİM BUNLARA SİLAH VERİYOR?”

Öte yandan Ermenistan güçleri, gece saatlerinde Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’yi bir kez daha füzelerle vurdu. Kanlı saldırının ardından açıklama yapan Aliyev “Ermenistan’a savaş meydanında cevap vereceğiz” dedi. “Bu namert hareketler Azerbaycan halkının iradesini kıramayacak” diyen Aliyev “Biz hiçbir zaman sivillere saldırmayacağız. Ermenistan’a savaş meydanında cevap vereceğiz. Yoksul Ermenistan bu kadar silahı nereden alıyor? Kim bunlara silah veriyor? Kaçak yollarla silahlar gönderiliyor” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine 27 Eylül’de karşı saldırı başlatmıştı. 10 Ekim’de Rusya’nın önderliğinde Moskova’da masaya oturan taraflar, Dağlık Karabağ’da esir ve cenaze değişimi için ateşkes ilan etmişti. Fakat Moskova’da alınan ateşkes kararı fiilen devreye girememişti.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Azerbaycan ordusu, Fuzuli kentini de Ermenistan’dan geri aldı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ