e
sv

Bağımsız Oyun Yapımcılarının Güzel Oyunları

Günümüzde teknoloji öyle bir noktaya erişti ki artık yazılım geliştirme araçları herkese ulaşmış durumda. Bu araçların içinde şüphesiz en dikkat çeken araçlar Game Engine’lardır. Büyük şirketler isteyen herkese şartlarına uydukları takdirde motorlarını kullanıma açmaktadırlar. Bağımsız yazılımcılar bu sayede istedikleri yazılımları geliştirebilmektedirler.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde teknoloji öyle bir noktaya erişti ki artık yazılım geliştirme araçları herkese ulaşmış durumda. Bu araçların içinde şüphesiz en dikkat çeken araçlar Game Engine’lardır. Büyük şirketler isteyen herkese şartlarına uydukları takdirde motorlarını kullanıma açmaktadırlar. Bağımsız yazılımcılar bu sayede istedikleri yazılımları geliştirebilmektedirler.

Büyük Kolaylık

Özgür yazılımcıların daha güzel oyun geliştirmelerinde ki etkenler şöyle sıralanabilir; Game Engine‘ların sağladıkları nesne ve kodlama entegresi, geliştirme topluluklarının paylaştıkları gelişmiş assetler, her türlü kodun yazılmış olduğu kütüphaneler. Bir yazılımcı bu kolaylıklar sayesinde işin hamallık kısmı ile fazla uğraşmadan hayalini, fikrini hayata daha doğrusu sanal ortama aktarabiliyor.

Birkaç Başarılı Yapım

Braid: Geliştiricisi Jonathan Blow‘dur. 2008 yılında Xbox Live Arcade ve 2009 yılında Windows platformunda yayınlanmıştır. Büyük ilgi gören Braid’in içeriği şu şekilde; Kişi zaman üzerinde bazı manipülasyonlar yapabilmektedir. Bu şekilde bazı problemlerin üstesinden gelmek zorundadır.

Limbo: bu güzel uygulama Xbox Live Arcade’de 2010 yılı içerisinde en çok satanlar arasında yer almayı başardı. Siyah ve beyaz renk tonlarından oluşan bu ilginç uygulama çeşitli problemlerin üstesinden gelerek parkurları geçip kahramanımızın sevgilisini kurtarmasına dayanıyor.

Amnesia: The Dark Descent türü psikolojik korku olan bu uygulama Frictional Games tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulamada yaratıklar ile savaşmıyor onlardan kaçıyorsunuz. Tabi başarılı olmanız için gerekli problemlerin üstesinden gelmeniz gereklidir.

World of Goo: 2008 yılında MAC, PC, İOS ve Wii için piyasaya sürülmüştür. Birçok etkinlikte ödül almayı başaran world of goo EA’nın eski çalışanları tarafından geliştirilmiştir.

Super Meat Boy: Team Meat adlı geliştirme grubu tarafından yapılanmış olan bu uygulama 2010 yılında en iyi indirilebilir uygulama ödülünü almayı başarmıştır. Giderek zorlaşan bölümleri Super Meat Boy’u popülerliğe taşıyan başlıca etken olmuştur. Kullanıcılarda bir mücadele etme hissi oluşturarak kişileri kendine başlamıştır.

Machinarium Amanita Design: isimli geliştirme gurubu tarafından geliştirilmiş olan Machinarium bin dolar gibi minimal bir bütçe ile hazırlanmıştır. Burada bahsedilen bütün uygulamalar özgür yazılımcı ya da özgür yazılım grupları tarafından geliştirilmiştir. Özgür yazılımcıların bütçeleri oldukça sınırlıdır. Bütün bunlara rağmen bu uygulamalar bile bu geliştiricilerin neler yapabileceğini çok net bir şekilde göz önüne sermektedir.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bağımsız Oyun Yapımcılarının Güzel Oyunları

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ