e
sv

Bakan Selçuk’tan ‘EBA’ açıklaması: Taleple birlikte yoğunluk oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, EBA sisteminin çökmesi ile ilgili 'Bu bir taraftan da bizim için olumlu bir haber. Çünkü inanılmaz bir talep var, özellikle yüz yüze eğitimin başladığı bu günlerde, bu talepte büyük bir sıçrama oluştu. Bununla ilgili teknik arkadaşlar çalışıyorlar' açıklaması yaptı.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Okuyan Balık Sesli Elektronik Kütüphanesi Tanıtım Programı’nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Selçuk, EBA sisteminin çökmesi ile ilgili “Bu bir taraftan da bizim için olumlu bir haber. Çünkü inanılmaz bir talep var, özellikle yüz yüze eğitimin başladığı bu günlerde, bu talepte büyük bir sıçrama oluştu. Bununla ilgili teknik arkadaşlar çalışıyorlar” dedi.

Selçuk’un açıklamaları şöyle:

“(Yüz yüze eğitimin ilk günü herhangi bir olumsuzluk yaşandı mı?) İlk gün itibarıyla katılım beklentimizin üstündeydi. Bu bizi mutlu etti. Bir hafta içerisinde genel sayılar da gelecek. Ama ilk gün izlenimimiz, bütün illerden, ilçelerden özellikle birinci sınıflarda yüksek bir katılım vardı. Kontrollü şekilde tüm öğretmenlerimiz, müdürlerimizi bu işe kendilerini adadılar ve herhangi bir sorun olmadı.

(EBA yoğunluk nedeniyle mi çöktü?) Bu bir taraftan da bizim için olumlu bir haber. Çünkü inanılmaz bir talep var, özellikle yüz yüze eğitimin başladığı bu günlerde, bu talepte büyük bir sıçrama oluştu. Bununla ilgili teknik arkadaşlar çalışıyorlar.

Hepinizin malumu, dünyanın çok büyük sitelerinde de kimi zaman duraklamalar, aksaklıklar oluyor, belli bir süre sonra bunlar gideriliyor. Şu anda da arkadaşlarımız bu çalışmanın içerisinde. Altyapı giderek daha da güçlenecek ve bu talebin karşılanması için de her türlü tedbiri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz

(‘Özel okulların tüm öğrencilerini okullara çağırdığı’ iddiası) Bununla ilgili bütün takipler yapılıyor. Derhal soruşturma açılması, konularla ilgili müeyyidelerin, yaptırımların, cezaların hayata geçirilmesi söz konusu. Bu, ulusal düzeyde alınan bir karar. Kısmi olarak çok az da olsa bu karara uymayan okullarımız varsa gereken tedbirler alınıp, cezalar verilir. Endişeniz olmasın.

(EBA ve EBA TV’ye erişim sorunu) Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz zaten birtakım çabalar içindeyiz, dün de bazı toplantılar oldu. EBA destek merkezlerinin 9 bine yaklaştığını ifade ederken, aslında bunun da çözüm yollarımızdan bir tanesi olduğunu vurgulamak istedim. Bu arada hayırseverlerin desteği var.

Onlara da teşekkür ediyorum. Ülke ölçeğinde, valilikler, kaymamaklıklar, il, ilçe müdürlükleri, hatta muhtarlıklar çok yoğun biçimde bu konuyla ilgili katkı sağlamaya çalışıyorlar. Öğrencilerimizin çok büyük kısmının erişimiyle ilgili bir sıkıntı olmadığını görüyoruz, bu yoğunluktan ve EBA’daki tıkanmadan da yaşanan sorundan da bunu anlıyoruz. “

NE OLMUŞTU?

Bugün sabah saatlerinde sisteme girmeye çalışan öğretmen ve öğrenciler “çok kalabalık” başlıklı uyarı ile karşılaşmıştı. Sistemdeki uyarıda şu ifadeler yer almıştı: “Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin. Bu süreçte EBA TV kanallarımız yanında. Yayın akışı için buradan bilgi alabilirsin. İstersen hazırladığımız Eğitim Takvimi’nden günün önerilerine de bakabilirsin. En kısa sürede görüşmek üzere…”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da EBA TV’deki sorunlar ile ilgili Twitter’da şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’de Eğitim sistemi çökmüştür dedik. Evinde bilgisayarı, interneti olan şanslı kesim bile EBA’ya daha ilk günden ulaşamıyor. Velilerden çok sayıda şikayet alıyoruz. Bütün bir yaz yattılar. Sonuç maalesef bu…”

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bakan Selçuk’tan ‘EBA’ açıklaması: Taleple birlikte yoğunluk oldu

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ