e
sv

Bebekler Sonbahar Mevsiminde Nasıl Giydirilmeli?

Sıcak günlerin sona ermesinden sonra yaşadığımız bu günlerde bebeklerin mevsimler arası sıcaklık farklarına alışma döneminde olmalarından dolayı giysi seçiminde hassas olunmalıdır.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sıcak günlerin sona ermesinden sonra yaşadığımız bu günlerde bebeklerin mevsimler arası sıcaklık farklarına alışma döneminde olmalarından dolayı giysi seçiminde hassas olunmalıdır.

Sonbaharda Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Sıcak yaz aylarının sona ermesiyle sonbahar mevsimini yaşadığımız bu sıralar bebeklerin ve yeni doğmuş bebeğin mevsimler arası sıcaklık farklarına alışma döneminde olmalarından dolayı uzmanlar tarafından giysi seçiminde hassas olmak gerektiği belirtilir. Peki, Sonbaharda bebekler nasıl giydirilmeli? Sonbahar ayları olan; Eylül, Ekim, Kasım’da bebek kıyafeti alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek Giysisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları sonbahar mevsiminde bebeklere kıyafet seçerken nelere dikkat edilmesiyle ilgili ilk kriterin satın alınacak giysilerin bebeği üşütmeyen ve terletmeyen cinsten kumaşlardan yapılmış olmasına özen göstermek olduğunu ifade ederler.  

Dışarı Çıkarken Yedek Giysi Olarak Yelek veya Hırka Bulundurun

Bebeklerin akşamleyin balkon veya bahçe gibi dış mekanlara çıktığında soğuk alma (üşütme) olasılığına karşı yanınıza yedek giysi olarak triko yelek veya hırka bulundurmanız, aniden soğuyan hava sıcaklığına karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Sonbaharda en fazla tercih edilen kıyafetler arasında penye ve pamuklu türündeki giysiler yer alır. Bebeğinizin içine giydireceğiniz pamuklu atlet de üşüme ihtimalini ortadan kaldıracaktır.    

Gece Uyurken Mümkün Olduğunca Az Giydirin 

Özellikle daha önce bebek bakımıyla ilgili tecrübesi olmayan yeni annelerin sıkıntı çektikleri konulardan birisi de bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiğidir. Uzman hekimler, gün içerisinde sürekli havası değişen bahar aylarında bebeklerin giyecekleri konusunda pek çok öneride bulunurken, geceleri bebekleri mümkün olduğunca az giydirip üzerlerine penye battaniye örtülmesinin uygun olacağını belirtirler.

Mevsimine Göre Giydirilmeyen Bebekler Çabuk Hastalanır

Anne babaların bebek kıyafetlerinin seçiminde olduğu kadar doğru bir şekilde giydirilmesinin de çok önemli olduğuna dikkat çeken çocuk doktorları, bebeklerin mevsimine uygun giydirilmedikleri takdirde çabuk hastalanacağını söylerler. Bu dönemde dışarıda kavurucu sıcaklar olsa bile, bahar aylarında gün içerisinde sıklıkla yaşanan hava değişiminden dolayı, annelerin dışarıya çıkarken mutlaka yanlarına yünlü kıyafet almaya özen göstermesi tavsiye edilir.  

Sonbaharda Doğan Bebek Nasıl Giydirilmeli?

Sonbaharda doğan bebeğinize giydireceğiniz giysiler, ilkbaharda doğan bebeklerin giysileriyle çok farklık göstermemekle birlikte başlık, eldivenler ve çoraplar bebeğe giydirilecek kıyafetler arasında ilk sıralarda yer alır. Baharda doğan bebeğe giydireceğiniz giysiler, elbette havanın serinliğine bağlı olarak değişse de ilk günlerde penye tulumlar, pamuklu çoraplar, triko hırkalar (örgü yelekler) ile bebeğinizi ısıtacak pamuklu battaniyelerin elinizin altında olması size büyük kolaylık sağlar…

Bu Mevsimde Bebekleri Çok Sıkı Giydirmeyin 

Doktorlar tarafından bebeklerin bu aylarda çok sıkı giydirilmesinin de yanlış olduğunu belirtilir. Söz konusu dönemde bebeklerin soğuktan değil, ani hava değişikliklerinden ve rüzgardan korunduğuna dikkat çekerler. Bebeği giydirmeden önce bebeğin / çocuğun üşüyüp üşümediğini anlamak için ense ve koltuk altına bakılması gerektiği, burun ve avuçtan yapılan kontrolün yanlış olduğunu söylerler.  

Sonbaharda Dışarı Çıkarken Yapılması Tavsiye Edilenler

 • Bahar mevsiminde havanın ısısı, evde ki ısıdan fazladır. Bu nedenle bebekleri / çocukları evde tutmak yerine dışarıya çıkartıp bolca vitamin almasını sağlayın,
 • Sonbaharda bebeğinize giysi alırken, ipeksi kumaştan yapılmış giysileri almaktan kaçının,
 • Sokağa çıkartılırken bebeğinizi sıcaktan bunaltacak ya da terlemesini sağlayacak kadar kalın giydirmeyin,
 • Eylül – Ekim ve Kasım aylarında bebeğinize daha çok merserize ve pamuksu elbiseler giydirin,
 • Sıcak günlerde bebeğinize kalın çorapları ve deri ayakkabıları giydirmeyin. Aksi takdirde bebeğiniz gün boyu ter dökecektir.

kaynak: gebe

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bebekler Sonbahar Mevsiminde Nasıl Giydirilmeli?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ