e
sv

‘Bin Günde Memleket Hareketi’ başlatıyoruz

Yeni parti kuracağı iddia edilen ve uzun süredir CHP yönetimi ile gerginlik yaşayan Muharrem İnce, 4 Eylül'de Sivas'tan 'Bin Günde Memleket Hareketi' başlatacağını açıkladı. CHP yönetimine ve Kılıçdaroğlu'na suçlamalarda bulunan İnce, Erdoğan'a rakip olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sahipsiz bırakıldığını iddia etti. Seçim gecesi 'krizi' kötü yönettiğini kabul eden İnce 'Krizi kötü yönetmiş olabilirim ama bana veri vermediler, çünkü veri toplanmadı. 4 milyon oy sahipsiz bırakıldı' dedi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni parti kuracağı iddia edilen ve uzun süredir CHP yönetimi ile gerginlik yaşayan Muharrem İnce, 4 Eylül’de Sivas’tan ‘Bin Günde Memleket Hareketi’ başlatacağını açıkladı. CHP yönetimine ve Kılıçdaroğlu’na suçlamalarda bulunan İnce, Erdoğan’a rakip olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sahipsiz bırakıldığını iddia etti.

Seçim gecesi ‘krizi’ kötü yönettiğini kabul eden İnce “13 bin sandıkta CHP’nin gözlemcisi yok, 4 milyon oy yapar. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar. Bana ‘Neredeydin’ diye soranlardan özür diliyorum, krizi kötü yönetmiş olabilirim. Ama bana veri vermediler. Erdoğan 1,3 milyon oy az alsaydı seçim ikinci tura kalacaktı. Eğer Erdoğan’ın eski arkadaşlarından birini Cumhurbaşkanı yapacaksak ben buna CHP iktidarı demem. Bizim Genel Başkanımızın cumhurbaşkanı olma iddiası yok” diye konuştu.

MUHARREM İNCE’NİN AÇIKLAMALARI – İZLE

İnce’nin açıklamaları şöyle: “Herkes konuştu. Bilen de bilmeyen de konuştu. Şimdi Muharrem İnce konuşacak. Türkiye tarihinin en zor dönemini yaşıyor. 18 yıllık bir iktidar yeni sorunlar eklemiştir. Mühürsüz oy pusulalarıyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sorunları büyütmüştür. Devlette kurum ve kurallar çökmüştür.

“SORUNLARI ERTELEYEN BİR ÜLKE HALİNE GELDİK”

TÜİK gibi MB gibi kurumların bağımsızlığı yok edilmiştir. Din ve vicdan arasındaki bağ koparılmıştır. Okul türleri arasındaki ayrımcılık eğitimin niteliğini düşürmüştür. Bu politikalar sonucu zengin toprakların yoksul çocukları haline geldik. Ülkemizde enerji sorunu değil, enerji yönetimi sorunu vardır. Dış politikada gel-gitler yaşayan, savunma sistemlerini kullanamayan, sorunlarını erteleyen bir ülke haline geldik.

Mavi Vatan’da büyük bir zenginlik bulunmaktır. Bu hakları korumak partiler üstü bir konumla ele alınmalıdır. İşsizliği artıran, ekonomideki memnuniyeti buzdolabı satışına bağlayan bir Cumhurbaşkanı var. Türkiye’yi bu noktaya lider partileri getirmiştir. Hem lider, hem muhalefet sorunu vardır.

“5 DAKİKA KONUŞABİLMEK İÇİN MÜCADELE VERMEK GEREKİYOR”

Kurultaylarımızda 5 dakika konuşabilmek için büyük mücadele vermek gerekiyor. Bugün kurultayda CHP Genel Başkanı bir konuşmacıyı dahi dinlememiştir. Kadın Kolları Kurulayı’na katılmamıştır. CHP, İçişleri Bakanlığı’na dilekçeyle kurulmuş bir parti değildir. O nedenle dilekçeyle ayrılınmaz. Ayrılsam bile partiyi kurtarmak için ayrılırım. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altındaki İstanbul’u kurtarmak için Ankara’ya gitmesi gibi.

“TÜRKİYE SEÇENEKSİZ DEĞİLDİR”

AKP çökecek ama Türkiye’nin üzerine çökecek. AKP çökerken CHP kurtarıcı değil seyirci rolü üstleniyor. Türkiye’nin sorunlarını ne tek adam iktidarı ne tek adam muhalefeti çözebilir. Türkiye seçeneksiz değildir. Ecevit’in yüzde 42’si mümkündür hatta yüzde 50+1 de mümkündür. Bizim başlattığımız hareket muhalefet hareketi değildir. Amacımız bir çıkış yolu göstermektir. Türkiye’nin barışmaya, üretmeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı vardır.

“BİN GÜNDE MEMLEKETİ HAREKETİ BAŞLATIYORUZ”

Başlattığımız hareketin adı ‘Bin günde memleket hareketi’dir. Alanında uzman, kafa yoran kişilerden oluşmaktır. ‘Zafer’ hazırlanmaktır. Hareketimizle zafere hazırlanıyoruz. Milletimizin isteklerini vizyonumuzla birlikte hareket edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde millet nasıl bizi finanse ettiyse yine edecektir.

4 Eylül’de Sivas’ta olacağız. Memleket hareketi başlatacağız. 1000 günde Memleket Hareketi’nin yol göstericisi Mustafa Kemal Atatürk olacaktır. Nerede olursak olalım gönlümüz her zaman Atatürk’tedir. Bu hareket aklı ve bilimi esas alacaktır.

“MORALİMİ BOZMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPTILAR”

Moralimi bozmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar, billboard’lara afişimi az asıyorlar, bana yakın olan vekilleri listeye koymuyorlar. Gelelim seçim gecesine. Bilgi verin diyorum vermiyorlar. İkinci tura kaldı mı kalmadı mı bilmiyorum. Bana ‘Neredeydin?’ diye soranlardan özür diliyorum. Krizi kötü yönetmiş olabilirim ama bana veri vermediler, çünkü veri toplanmadı. 4 milyon oy sahipsiz bırakıldı. Eğer Erdoğan’ın eski arkadaşlarından birini Cumhurbaşkanı yapacaksak ben buna CHP iktidarı demem.

“KÜRTLERE AÇIKÇA TEŞEKKÜR EDEMEDİLER”

Bizim Genel Başkanımızın cumhurbaşkanı olma iddiası yok. Adaylarımız iyi bir kampanya yaptı, ama yerel seçimleri bize Kürt vatandaşlarımız, HDP’li vatandaşlarımız kazandırdı. Onlara açıkça teşekkür edemediler. Benim için ‘Saray onu destekliyor’ diyenler CHP içerisindeki rant baronlarıdır.

CHP yerel seçimlerde başarısız mıydı? Hayır çok başarılıydı. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Hatay, Antalya’yı Kürt vatandaşlarımız, HDP’liler kazandırdı. Destek verdiler, aday çıkarmadılar. Ama CHP Kürt vatandaşlarımıza teşekkür edemedi. Bu başarıyı küçümsemiyorum ama Kürtleri yok sayamazsınız.

“YANDAŞ MEDYA GÖZLERİMİ YAŞARTTI”

Benim için ‘Saray onu destekliyor’ diyenler CHP içerisindeki rant baronlarıdır. Yandaş medyaya gelince, bana olan yakınlığınız gözlerimi yaşarttı. Ancak biliyorum ki, Memleket Hareketi gerçekleri söylemeye başladığınızda ekranlarınızı ve sayfalarınızı bana kapatacaksınız.

(Kendisine hakaret ettiğini söyleyen bir gence) Her bahar bir parti değiştirip elinde Çorum’un, Maraş’ın kanı olup da şimdi CHP’li gibi yapanlara dikkat et. Anketler… Memnun değilim. Ben 30,6’yı 50+1 yaparsam memnun olurum. Benim memnuniyetim 50+1’le olurum.

‘Kurultay’da saygısızlık yapıldı, o yüzden parti kuruyor.’ Anlattığınız işler içinde en anlamadığım konu bu. Delegeler arasında oturmak benim için şereftir. Hiç düşünmediğim bir şey. Biz 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin başladığı yerden başlıyoruz. İkinci büyük açıklamamı Cumhuriyet Bayramı öncesi yapacağım.”

İKTİDARA YAKIN KANALLAR DA CANLI YAYINLADI

Basın toplantısını A Haber, Kanal 24, CNN Türk, TGRT gibi kanallar da canlı yayın olarak verdi ve İnce’nin açıklamaları sonrasında da konu uzun uzun işlendi. TRT Haber de basın toplantısını canlı verdi. RTÜK Üyesi İlhan Taşçı da durumu sosyal medya hesabından, ekran görüntüleriyle paylaşarak “Muharrem İnce’nin basın toplantısını A Haber’den TGRT’ye kadar tüm televizyon kanalları canlı yayınladı” dedi.

İnce basın toplantısında bu durumla ilgili “Yandaş medyaya gelince. Bana olan yakınlığımız gözlerimi yaşartıyor. Ne kadar çok beni seviyormuşsunuz da ben anlayamamışım! Ama memleket hareketi gerçekleri haykırmaya başladığında ekranlarınızı bana kapatacağınızı biliyorum ama merak etmeyin memleket hareketi medyayı da özgürleştirecektir” derken, sosyal medyada “Muharrem İnce’nin parti kurması en çok iktidara yarar” yorumları yapıldı

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

‘Bin Günde Memleket Hareketi’ başlatıyoruz

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ