e
sv

Blog Yazarı, Fatma Erdem Kimdir?

Bugün severek beğendiğim ve takip ettiğim Blog yazarlarımızdan biri olan Fatma Erdem ile yazılı şekliyle röportaj yaptık. Kendisine şahsım ve sizlerin adına, merak ettiğimiz soruları cevapladığı için canı gönülden teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. 😊
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

😊 Fatma hanım, Sizi sizin cümlelerinizden tanıyabilir miyiz?

Memleketim Ünye‘den mesleğim Çevre Mühendisliği’ni yapmak için geldiğim Ankara’da yirmi dokuz yıldır yaşıyorum. Yirmi yedi yıldır Mahocumla evliyim. Yirmi bir yaşındaki oğlum Üniversite öğrencisi, Yirmi dört yaşındaki oğlum ve gelinim ise yüksek lisans eğitimleri için yurt dışındalar. Bu arada ailemizin prensesi kedimiz Mercan’ında annesiyim.

Kendiyle barışık, pozitif bir kişiliğim var, insanların hayatıında güzel izler bırakmayı, hayatlarına dokunmayı severim. Yaşamanın bir sanat olduğunu düşünürüm, o sanatı en zarif bir şekilde kırmadan ve nezaketle yapabilen bir sanatçı olabilmek gayretindeyim. Alemi güzelleştirmek isteyenin önce kalbini ve fikirlerini düzeltmesi gerektiğini düşünürüm.

😎 Blog ile nasıl tanıştınız?

Mavianne nasl mı doğdu? 2006 yılında ilk blog yazımı yazmamla başladı tüm maceram. On dört yıldır bir fiil yazıyorum ve blog yazmak bana bir çok kapı açtı. Bloğum hayatımın dijital bir arşivi adeta. Hürriyet‘in Ankara ekinde gönüllü muhabirlik yapma cesareti verdi bana, küçük haberlerle başlayan muhabirlik maceram, gazetede tam sayfa röportajlarımın yayınlanması ile devam etti. Bir çok sanatçı, yazar ve başarılı isimle yaptığım röportajlar gazete sayfalarında ve dergilerde yer aldı. Blog yazarı olarak, radyo programlarına, panellere davet edildim.

Kolektif kadın kitapları serisi olan İmza Karın, İmza Ben ve Bi arkadaşın Başına Gelmiş Kitaplarında yazılarım yayınlandı. 2020’nin Ocak ve Şubat aylarında ‘MaviEv”de ”Mavianne söyleşileri” adı altında bir programa başladım. Malesef, pandemi süreci ara vermeme neden oldu. Günlük yayınlanan Ünye Kent Gazetesi’nde köşe yazısı yazıyorum.

🤔 Blog yazmaya ve tasarıım geliştirmeye karar verirken zihninizde oluşan akımlar nelerdir?

O kadar profesyonel bakmadım blog yazmaya ve tasarımına açıkçası. 2018 yılında yine blog yazarı olan Gökhan Tekin‘in teknik desteği sayesinde bloğum güncellendi. İçimden geldiği gibi yazıyorum, o an hayatımda ne gündemdeyse ve aktarmak istiyorsam okurlarıma, onu yazıyorum. Her telden diyebiliriz, hiçbir zaman anne – bebek bloğu olmadım. Mavianne ismini duyanda bazen yanlış bir düşünce oluşuyor. ”Maviannen’nin Günlüğü” bir Yaşam Bloğu, Hayatın İçinden Notlar.

😍 Blog Yazarı olmak isteyen blog yazarı adaylarına öneriniz nelerdir?

İstikrar önemli. Düzgün cümle kurmak ve uzatmadan anlatmak meramını. Benim zevkle okuduğum bloglar ağdalı bir dille yazılmamış, kişisel tecrübeyi aktaran, bana bir şeyler kazandıran bloglar. Kitap, müzik, film önerisini kendi bakış açısı ve değerlendirmesi ile verenlerdir. Örneğin; Kopyala, yapıştır blogları sevmiyorum.

Blog yazarı dürüst olmalı, içten olmalı, öğretici ve ferahlatıcı olmalı. Yazılarını özgün fotoğraflarla desteklemeli. Yapılan yorumlara cevap vermeli. Bir tür iletişim mecrasıdır blog dünyası. Burada yani sanal dünyadan tanıştığım ve reel dünyada çok iyi dost olduğum blog yazarı arkadaşlarım vardır benim.

Fatma Erdem ve Mavianne ilk göz ağrım ve benim adeta günlüğüm, beni takip edenler herşeyimi bilir. O aralar ne okuyorum, ne izlemişim, ne düşünüyorum. Hayat bana nasıl bir süpriz yapmış, onları paylaşmayı ve yorumlamayı çok seviyorum. Gücüm ve sağlığım el verdikçe yazmaya ve güncel tutmaya devam edeceim. Beni dinamik ve çalışkan tutuyor.

Fatma Erdem blog sayfam da ise yaptığım röportajları yayınladığım bir blog. Bende merak uyandıran, okuyup sevdiğim ve iletişim kurabildiğim yazarları, sanatçıları ve ürettiği işleri tanıtıyorum genelde. Şimdiye kadar yetmiş beş yazı yayınlandı bu blog’da. Röportaj soruları hazırlamak ve onları yayınlamak ayrı bir keyif.

Saygılarımla
Fatma Erdem
www.fatmaerdem.com

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Blog Yazarı, Fatma Erdem Kimdir?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ