e
sv

Blog Yazarı, Levent Işıklı Kimdir?

Bugün severek beğendiğim ve takip ettiğim Blog yazarlarımızdan biri olan Leveent Işıklı ile yazılı şekliyle röportaj yaptık. Kendisine şahsım ve sizlerin adına, merak ettiğimiz soruları cevapladığı için canı gönülden teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. 😊
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

😎 Blog ile nasıl tanıştınız? 

2010 yılında yurtdışına çıkmak istemiştim. O zamanlarda yaptığım araştırmalarda gezilecek yerlerin listesine bakıyordum. İngilizcemin yetersiz oluşundan Türkçe sayfalardan aradığımı bulamamıştım. Genelde olan şeyler wikipedia da yazan içeriklerin benzerleriydi. Fakat ulaşım ve güvenlik konularında bilgiler yer almıyordu. Bu sebeple yabancı dili olmayan insanların seyahat etmelerini kolaylaştıran bir sitemin olmasına karar vermiştim. 2010 yılında ilk yaptığım site bu yöndeydi. Otobüs biletlerine kadar fotoğraflar çekip şehirlerin metro haritalarını sitemde yayınlıyordum. Yani kimseye bir şey sormadan gezebilecekleri bir site hazırlamıştım.  

🤔 Blog Yazarı olmanın ve hala hazır da yazmanın sizin hayatınızdaki anlam ve önemi nedir? 

Blog yazarı olmanın son yıllarda popüler olmasıyla birlikte ister istemez bazı avantaj ve dezavantajlarını bende yaşamaya başladım. Öncelikle yazdığınız her bilgi başkası tarafından ilk kez deneyimleneceğinden çok fazla önem taşımakta. Yaptığınız yanlış yönlendirmeler belki de insanların seyahatlerinin kötü geçmesine neden olacak. Bu sebeple bende fazlasıyla uzmanı olduğum ve birçok tecrübeye sahip olduğum konuları yazmaya çaba göstermekteyim. Avantajları işte bu verdiğiniz bilgiler ile gezen arkadaşların memnun kalması size network olarak geri dönmekte. Çevrenizdeki insan sayısı artarken, yazılarınızın doğruluğu bazen başkaları tarafından yanlışta anlaşılmakta. Bu da dezavantajları kısmını oluşturuyor. Yani herhangi bir mekanın tanıtımını yapmaya gitmediğimden gördüğüm her ayrıntıyı paylaşmaya çalışıyorum. Bu da seyahat edenlerin doğru bildiği yanlışları görerek seyahat tarzlarını değiştirmesiyle oluşuyor. 

Seyahat yazarlığı benim hayatımda bir tutku. Ama gerçek seyahat yazarlığı diyebilirim. Yani laptop u açıp hadi birşeyler karalamalıyım demiyorum. Bu sebeple seyahatlerimi de lüks otellerde ve bilindik yerlerde geçirmiyorum. Sırt çantası ile, lokal insanlar ile deneyimleyerek yaşadıklarımı yazıyorum. Bu sayede de birden fazla anı ve arkadaş biriktiriyorum.  

😍 Blog Yazarı olmak isteyen yazar adaylarına görüş, öneri ve deneyimlerinizi yazabilir misiniz? 

Blog yazarı olmak isteyen arkadaşlara en büyük tavsiyem popüler kültüre ayak uydurmamaları. Yani x mekan da y çeşit kahvenin fotoğrafını çekmek için bir blog sayfası oluşturmamaları. Tamamen yapmak istedikleri şeye insanların ihtiyacı varmı yok mu bunu düşünmeleri. Bu amaçla yola çıkarlar ise “seyahat ederken çanta nasıl hazırlanır” gibi geyik sitelerden kendilerini ayrı tutmuş olurlar. Önemli olan sitelerine kaç kişinin girdiği değil kaç nitelikli ziyaretçinin uğradığıdır. Sayfalarında geçirilen ortalama süredir.  

🤩 Özgün reklam ve proje çalışmalarınız hakkında bize bilgi verebilir misiniz? 

Gayri ihtiyari olarak özellikle gece hayatı yazılarım bazı ülkelerde farkındalık yaratmaya başladı. Türkiye de de bunu gören büyük firmalar işbirliği için farklı teklifler ile gelmeye başladılar. Otel vb gibi reklam çalışmaları ile talepler gelsede ben daha çok ilgimi çeken projelere destek vermeye başladım. Örneğin türkiyenin en çok ziyaret edilen 5 fransızca sitesine danışmanlık yapıyorum. Video çekimlerinden konulara kadar kendim hazırlıyorum. Bunun dışında Uluslararası yarışmalarda Koordinatörlük yapıyorum ve yurtdışındaki gece hayatı için yazılabilecek mekanların tanıtımları için reklam çalışmaları yapıyorum. Bu saydıklarım ilk aklıma gelenler.  

😉 Leventisikli.Com‘un daha ilerisi hakkında oluşturmak istediğiniz tasarım ve yeni akımlar var mı? 

Leventisikli.com da olan ve olamayan deneyimlerimin olacağı bir kitap çalışmam bulunmakta. Yakın zamanda kitabımı yayınlayacağım. Bunun dışında yurtdışındaki gece kulüpleri ve gece hayatlarını tanıttığımdan farklı dillere çevrilmesi için görüşmelerim oluyor. Uluslararası bir platformda gece hayatı yazarı olarak deneyimlemelerim olacak.  

🤗 Sosyal Medya yönetimi hakkında deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz? 

 Açıkçası sosyal medya hesaplarım bulunmakta fakat aktif olarak paylaşımda bulunmamaktayım. Sürekli ve gereksiz paylaşmanın verdiği rahatsızlığı sevmediğimden kendi web sitem ve çalışmalarım içinde bu denli bir yol izlemekteyim. Her şeyden önce blog kuracak birisinin düşünmesi gereken ilk şeyin, sosyal medya platformları kapanırsa aktif olacağı alanın bir web sitesi olduğunu bilmesinden geçiyor. O yüzden ilk önceliklerinin benzersiz ve kaliteli içeriklerden oluşan bir web sayfası olmasıdır.

Saygılarımla
Levent Işıklı
www.leventisikli.com

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Blog Yazarı, Levent Işıklı Kimdir?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ