e
sv

Blog yazarı, Tahsin Sungur Kimdir?

Bugün severek beğendiğim ve takip ettiğim Blog yazarlarımızdan biri olan Tahsin Sungur ile yazılı şekliyle röportaj yaptık. Kendisine şahsım ve sizlerin adına, merak ettiğimiz soruları cevapladığı için canı gönülden teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. 😊
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

😊 Tahsin Bey sizi, sizin cümlelerinizle tanıyabilir miyiz?

Bey ve Gibi takıları dışında aslen Tahsin Sungur’um, 4 Kasım ‘94 İzmir doğumluyum. Çalıştığım hukuk bürosu dışında yapabildiğimi düşündüğüm tasarım işleri ile uğraşıyorum. Grafik tasarım, html/css, video ve fotoğraf çekimi, video kurgu gibi işlerle ilgileniyorum, bunların yanında amatör olarak müzik de üretmeye çalışıyorum fakat gün yüzü göremedik henüz müzik alanında. Derin detaylara girmeden özetleyecek olursak birçok alanda az bilgiyle bişeyler yapmaya çalışacak kadar meraklı, aşağı yukarı başladığı her işi yarım bırakacak kadar üşengeç biriyim.

😎 Blog ile nasıl tanıştınız?

Bilgisayarla tanıştığım dönemlere denk aslında. Bilgisayar oyunlarına hile ararken girip çıktığım sitelerin cazibesiyle ilgim oluşmuştu. Yine sitelerle alakalı araştırma yaparken dönemin popüleri (ki bence hala öyle de) Anarschi’yi görünce hevesim epey artmıştı. O sıra lise okuyordum, okuldan arkadaşımın yardımıyla ilk bloğumu açmıştım, sağolsun Mali.

🤔 Blog yazmaya ve tasarım geliştirmeye karar verirken zihninizde oluşan akımlar nelerdir?

Blog yazmaya başlamamın en temelinde Anarschi en büyük etken. Derdini tasasını, hobisini, işini her şeyini paylaşabiliyor olması cezbetmiştir hep. O’nu farkettiğim günden bu yana ben de çekinmeden yazmaya çalışıyorum. Yazma aşamasını da hiç planlayarak yapamadım. Blogger diğer arkadaşlara baktığımda bir akış içerisinde, planlayarak yazdıklarını, her detayına özendiklerini görüyorum fakat bende durum pek öyle işlemiyor. Genelde kişisel ağırlıklı yazmaya çalışıyorum ve söylediğim gibi “hadi oturayım da yazı yazayım bu akşam” gibi bir plan içerisinde değil de elim kendiliğinden bloğun paneline gittiğinde bırakıyorum bilincimi. Çoğu yazıyı başından sonuna yazarken tek kelime silmeden bitirmişliğim var. Finalinde kontrol edip yazım yanlışlarını düzenliyorum sadece. 1 saatte blog yazıyorsam 3 saatte bloğun görselini hazırlıyorum, o biraz daha meşakkatli geliyor bana, yazıyı pekiştirici bir görsel çıkarmaya çalışıyorum. Henüz yazıyı okumadan ne anlattığımı görselde sunayım istiyorum.

Tasarım konusunda da konu aynı mesela. Logo, cover ya da neyle alakalı tasarım yapacaksam onu yapacak ruh haline bürünebileceğim müzikler dinliyorum. Bir parça için kapak tasarımı yapacaksam Photoshop’u açmadan 1 saat boyunca o şarkı dönüyor fonda. Sonra oturup şarkının hissettirdiği şeyleri kapağa taşımaya çalışıyorum elimden geldiğince.

🤗 Blog tasarımlarınız ve referanslarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Blog tasarımlarım öncesinde epey fazlaydı aslında. Genelde hali hazırda tasarımların düzenlemesini yaparak dağıtıma çıkardım fakat onun dışında da 10’a yakın ücretsiz tema sunmuşluğum var 2015 yılına kadar. Hepsini derdest biçimde toplayıp sunabileceğim bir adres mevcut değil henüz, ki günümüz trendlerine uygun da değiller pek, o yüzden derlemeyi düşünmedim hiç. Ama diğer tasarımlar için instagram/pikselbey adresinde tasarım çalışmalarımın çok küçük bir kısmı herkes tarafından incelenmeye açık.

😍 Blog yazarı olmak isteyen blog yazarı adaylarına önerileriniz nelerdir?

Akıl verecek olgunlukta olmadığımı düşünüyorum ama bloğu açma niyetleri neyse o niyetle devam etmeleri yol katettirir blog yazarlarına. Maddi amaç güderek açılmış çok çöp blog görürsünüz. Biraz daha şahsi bakmak gerekiyor bence. İlgi alanı tasarım olan birinin “benim bu blogdan para kazanmam gerek” kafasıyla bakmasından ziyade “ne biliyorsam ne öğrendiysem anlatmalıyım burada, ki bildiklerim de pekişsin, faydalı da olayım” mantığıyla hareket ederlerse zaten maddi olarak da kazançlarını görecektirler. Erbilen olarak tanınan arkadaşım en başından beri kodlama üzerine bloglar yazdı ve artık videolar da çekiyor, maddi kaygı güderek bildiklerini aktarmaya çalıştığını düşünmüyorum hiç, insanlara faydalı olmak niyetiyle yaptığı kanısındayım fakat bu yoldaki istikrarı, yardım çabası ve ince işçiliği ona maddi anlamda da epey kazanç sağlamıştır.

😍 Blog yazarlarına özgün blog tasarımları yapabilir misiniz?

Yukarıda bahsettiğim gibi, yıllar evvel epey tasarım dağıttım blog yazarlarına, o zaman hayatın biraz daha dışındaydım, öğrenciydim ve kazanç zorunluluğum yoktu fakat artık durum maalesef pek öyle değil. Durumun artık öyle olmaması beni de üzse de tasarım çalışmalarını artık iş olarak görüp maddi kazanç için yazıyorum kodları. Fakat desteğe ihtiyaç duyan arkadaşlara kapım açık, yardımcı olabileceğim konularda bildiklerimi paylaşabilirim pek tabii.

🤗 Tahsin bey blog sitenizin daha ilerisi hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

TahsinBey’i açma sebebim ve tahsinbey hakkındaki tek düşüncem artık sadece adres değiştirmek istemiyor olmam. Onun dışında ilerisiyle alakalı başka bir düşüncem yok. Yıllar sonra baktığımda bugünleri hatırlamak için yazdım hep, yıllar sonra bakıp yine bugünleri hatırlamak istiyorum sadece, bloğum hakkındaki tek düşüncem bu.

Saygılarımla
Tahsin Sungur
😉

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Blog yazarı, Tahsin Sungur Kimdir?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ