e
sv

Blog Yazarı ve Geliştirici, Ahmet Orhan, Sorularımızı Yanıtladı.

Bugün severek beğendiğim ve takip ettiğim Blog yazarlarımızdan biri olan Ahmet Orhan ile yazılı şekliyle röportaj yaptık. Kendisine şahsım ve sizlerin adına, merak ettiğimiz soruları cevapladığı için canı gönülden teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. 😊
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

😊 Ahmet bey sizi, sizin cümlelerinizle tanıyabilir miyiz?

İsmim Ahmet, 1988 Ankara doğumluyum. 2011 yılında Gazi Makine Müh. Mezun oldum. Yaklaşık 7 yıldır ARGE mühendisi olarak özel bir şirkette çalışıyorum. 2018 yılında Ankara Üniversitesi Bilgisayar Müh. Bölümüne başladım. Şu anda 3. Sınıftayım. Evli ve 1 çocuk sahibiyim. 2006 yılından bugüne kadar da web projeleriyle ve blog yazarlığıyla ilgileniyorum.

😎 Blog ile nasıl tanıştınız?

Blog konusunda ilk başlarda kavramam zor olmuştu. Çünkü blog kelime anlamı olmayan bir kavramdı ve ilk başta diğer sitelerden yani bildiğimiz normal kurumsal sitelerden farkını anlayamıyorduk. Zamanla öğrenince bende blog açıp paylaşma konusunda istek oluştu ve 2006 yılında ilk blogumu açtım. O blog da genel konular olduğu için zamanla hem yazma konusunda hem de ziyaretçi konusunda istediğim dönüşü alamadım ve devrettim. Sonra 1 yıl ara verip 2009 yılında şimdiki blogum olan aorhan.com adresini alarak teknoloji, internet ve web yazılım ağırlıklı blogumu açtım. Burada yaklaşık 11 yıldır devam ediyorum.

😍 Blog yazmaya ve tasarım geliştirmeye karar verirken zihninizde oluşan akımlar nelerdir?

Blog yazarken eskiden daha çok yaşadığım problemleri başkaları da yaşama ihtimali olduğundan, bulduğum çözümleri paylaşarak yardımcı olma düşüncesiyle hareket ettim. Şimdilerde ürün incelemeleri ve yine ilginç bulduğum konularda yazılar hazırlıyorum. Tasarım konusunda da aslında aynı olay var. İhtiyaçlar neler ve bu ihtiyaçları nasıl giderebilirim düşüncesiyle hareket ediyorum.

🤩 Blog tasarımlarınız ve referanslarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Blog tasarımlarında eskiden daha çok sıfırdan yapıp kullanıyorduk ama gelişen teknolojiler ve zaman darlığı ile artık biraz kendimize göre özelleştirmeler yaparak kullanıyorum. Referans olarak ağırlıklı kurumsal siteler ve özel projeler yapıyorum. Gizlilik olan projeler olduğu için maalesef paylaşamıyorum.

🤔 Blog yazarı olmak isteyen blog yazarı adaylarına önerileriniz nelerdir?

Blog yazmak keyiflidir ama ilk önceliğiniz ticari olmamalıdır. Çünkü ticari olarak çok kazanarım düşüncesiyle çok bir şey katamazsınız. Bildiğiniz veya araştırdığınız konuları yazıya dökmek size ve karşınızdakilere faydalı olur. Geçen günlerde Twitter’da denk geldiğim olay vardı. Arkadaşın birisi yazılım eğitimi alıyor daha doğrusu online öğreniyor ve burada denemelerini yaptığı kod blokları ve yapıları blogunda paylaşıyormuş. Burada paylaşırken bir kaç kez çok takıldığı ve hata aldığı yerleri bloga yazarken farkettiğini anlatmıştı. Yani blog yazarken karşı tarafa faydalı olurken kendinize de bir şeyler katacaksınızdır.

🙂 Blog yazarlarına özgün blog tasarımları süreci sizin için nasıl işliyor?

Öncelikle blog yazarının site içeriğine bakarak hareket ediyoruz. Hangi kategoride hangi sıklıkla yazıyor. Bu yazı sıklığına göre tasarım yapısını belirliyoruz. Örneğin bir günde 20 içerik giren bir blog varsa burada alt alta yazıları göstermek sıkıntılı olur. Bu nedenle yatay bir içerik ve kategorize etmek gerekebilir. Bunun gibi tüm detayları ile inceliyoruz. Site sahibinin beğendiği tasarımlar varsa uyarlıyoruz, marka yapmaya çalışıyoruz.

🤗 Aorhan.com başlangıç ve geldiği nokta ve ilerisi hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Başlangıç zamanında çok büyüyeceğini düşünmemiştim ama sonra güzel bir ilerleme oldu. Maalesef video içerikler sonrası bloglar popüleritesini yitirdi hatta artık parmakla gösterilecek kadar az kaldık diyebilirim. Gelecek dönemde video içerikleri bende artırmayı düşünüyorum. Tabi bu içerikleri yazı ile de sunmak blogun canlı kalmasını düşünüyorum.

Saygılarımla
Ahmet Orhan
www.aorhan.com

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Blog Yazarı ve Geliştirici, Ahmet Orhan, Sorularımızı Yanıtladı.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ