e
sv

Brexit Sonrası Birleşik Krallık ve AB’nin Geleceği

Euro Politika dergisinin 18 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdiği "Brexit Sonrası Birleşik Krallık ve AB’nin Geleceği" başlıklı konferansta sunumlarına yer verilen makaleler, yine konferansla aynı adı taşıyan bir kitapta toplandı. Akademos Yayınları'ndan çıkan kitabı Mürekkep Haber yazarı Ali İzzet Keçeci yayına hazırladı.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Euro Politika dergisinin 18 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdiği “Brexit Sonrası Birleşik Krallık ve AB’nin Geleceği” başlıklı konferansta sunumlarına yer verilen makaleler, yine konferansla aynı adı taşıyan bir kitapta toplandı. Akademos Yayınları’ndan çıkan kitabı Mürekkep Haber yazarı Ali İzzet Keçeci yayına hazırladı.

Kitapta; Doç. Dr. Ebru Canan Sokullu, Doç. Dr. Burak Küntay, Yrd. Doç. Dr. Sezgin Mercan, Yrd. Doç. Dr. Ozan Örmerci,Yeliz Şahin, Ali İzzet Keçeci, Dani Danış Baran, Erol Arslan, Mehmet Ali Yurttaşer, Ümit Çelik ve Mürekkep Haber yazarı Yusuf Ertuğral’ın makaleleri bulunuyor.

Ali İzzet Keçeci tarafından kaleme alınan kitabın sunuş yazısı şöyle; “Diğer Avrupa devletlerinin aksine vetolu ve sıkıntılı bir dönemin ardından Avrupa Birliği’ne giren İngiltere’nin 2016 yılında aldığı “Brexit” kararı, şüphesiz sadece İngiltere’de değil tüm Avrupa’da dengeleri değiştirecek bir olaylar zincirinin başlamasına sebep olmuştur. Uzun süredir tartışılan AB’den ayrılma referandumunun %52’lik bir oyla çıkıştan yana sonuçlanması, Birleşik Krallık içinde var olan diğer sorunların yeniden ortaya çıkmasına da sebep olmuş- tur. Başta İskoçya’nın bağımsızlığı konusu olmak üzere, Kuzey İrlanda’nın geleceği, vasıflı iş gücü, göçmen politikaları gibi hususlar yeniden birer birer kendini göstermeye başlayacaktır.

Euro Politika dergisi olarak hazırladığımız Avrupa Politikaları başlıklı konferans ve yuvarlak masa toplantılarının ilkini, Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı işbirliği ile 18 Şubat 2017 tarihinde “Brexit Sonrası Birleşik Krallık’ın ve AB’nin Geleceği” başlıklı yuvarlak masa toplantısı olarak gerçekleştirdik. Bu etkinliğimiz bir gün boyunca sürmüş ve alanında uzman akademisyen, siyasetçi ve doktora öğrencilerinin katılımı ile yoğun bir sunum ve tartışma ortamı sağlanmış ve pek çok başlık altında konu etraflıca tartışılmıştır. Bu yuvarlak masa toplantımıza katılan değerli katılımcılarımız, ilk oturumda; “Referandum Sonrası Birleşik Krallık’ın Geleceği” ikinci oturumda; “Brexit Sonrası Avrupa Birliği’nin Geleceği: ‘Fırsatlar ve Riskler” ve üçüncü oturumda ise “Brexit Kararı’nın Türkiye Açı- sından Olası Sonuçları” tartışılmıştır.

Muhterem öğretim üyeleri ve katılımcıların üzerinde önemle durduğu hususlardan oluşan sonuç bildirileri başta olmak üzere, Avrupa Birliği politikaları ve AB’nin geleceği konusunda hazırlanan bir diziyi makaleyi kitaplaştırmanın daha kalıcı olacağı düşüncesi ile 8 bu çalışmayı hazırladık. Başlıktan ve yuvarlak masa toplantımızdan yola çıkarak öncelikle bu oturumlarda sunulan bildirilere çalışmamızda yer verdik, bu noktada sunumlarına yer verdiğimiz; Bahçeşehir Üniversitesinden Doç. Dr. Ebru Canan Sokullu, Beykent Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Ozan Örmeci ve Başkent Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. S. Sezgin Mercan hocalarımızın çalışmaları- nın büyük önem taşıdığını hepimiz görmekteyiz. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) kıdemli uzmanı Yeliz Şahin’in “Brexit ve Ötesi: AB Entegrasyonunun Geleceği” başlıklı çalışması da yine kıymetli öğretim üyelerinin çalışmalarını tamamlar nitelikte veriler sunmaktadır.

Tüm bunların yanında, Euro Politika dergisi ve elinizde yer alan kitabın editörü olarak, Avrupa Birliğinin, Balkan politikalarında önemli bir yer alan Makedonya üzerine yazmış olduğum “Makedonya’nın Avrupa Birliği Üyeliği Fırsat mı? Kriz mi?” başlıklı makalem ile AB-Balkanlar penceresine ve özelinde AB-Makedonya ilişkilerinde yer alan fırsatlar ve krizlere değinmeye çalıştım.

Euro Politika dergisinin kıdemli yazarlarından ve yayın kurulu üyesi olan Dani Baran “Avrupa Birliği Akdeniz Politikalarının Tarihsel Gelişimi” başlıklı makalesi ile özellikle 2010 yılına damgasına vuran Libya müdahalesine yer vermiştir. Bu döneme kadar Akdeniz merkezli yaşanan kimi sorunlara değinmesi de yine bir dönem Fransa tarafından savunulan AB’nin Akdeniz ülkeleri ile farklı bir işbirliği organizasyonu yapması fikrine açıklık getirecek veriler sunmaktadır.

Yine Euro Politika yazarlarından ve yayın kurulundan Erol Aslan’ın “Avrupa Karşısında Terör Karşısında Avrupa” başlıklı makalesi ise özellikle son yıllarda birliği bir hayli tedirgin eden terör açmazına yer vermesi açısından kayda değer durmaktadır.

Mehmet Ali Yurttaşer’in “Geçmişten Günümüze Kıta Avrupası ve İngiltere Politikalarının Karşılaştırması” adlı makalesi ise, kıta Avrupası ve İngiltere politikalarının farkları ve karşılaştırması adına bilgiler vermektedir.

Ümit Çelik’in “Avrupa Birliğinin Küresel Stratejisi ve AB Ordusu Tartışması” başlıklı makalesi ile yine AB adına önemli 9 bir kavşak olan AB ordusu kavramı ve bunun geleceği tartışılmıştır.

EURO Politika dergimizin genel yayın yönetmeni Yusuf Ertuğ- ral’ın kıymetli hocamız Doç. Dr. Burak Küntay’ın danışmanlığında hazırlamış olduğu “Birleşik Krallık’ın AB’deki Geleceği ve İskoçya Sorunu” başlıklı makaleleri ile AB’nin kısa bir tarihçesinden tutun, İngiltere’nin AB’de yaşadığı serüvene ve İskoçya sorununa kadar pek çok başlık detaylıca incelenmiştir. Bu makale bir nevi tüm makalelerin özeti olarak sunulmuştur, öyle ki; bu geniş makaleye kitabımızda yer vermekle tüm makaleleri bir nevi özet halinde okuyucuya sunmaya çalıştık.

Özgürlük İçin Friedrich Naumann Vakfı işbirliği ile hazırlamış olduğumuz ve bir dizi makaleden oluşan bu eserin, tüm okuyuculara faydalı olması dileğiyle.”

kaynak: mürekkep haber

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Brexit Sonrası Birleşik Krallık ve AB’nin Geleceği

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ