e
sv

CHP’de kadın kolları toplanıyor.

CHP'de koronavirüs (corona virüs) nedeniyyle iki kez ertelenen Kadın Kolları Kurultayı, 8 Ağustos'ta gerçekleştirilecek. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse 'Kurultayın gündemi İstanbul Sözleşmesi olacak. 6284 sayılı yasa kadınların güvencesi olan bir yasadır, bu da gündemimizde olacak. Kadın cinayetleri ele alınacak' dedi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CHP’de koronavirüs tedbirleri nedeniyle iki kez ertelenen Kadın Kolları Genel Başkanlığı’nın 14’üncü Olağan Kurultayı, 8 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

“KURULTAY SEYİRCİSİZ OLACAK”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, 14’üncü Olağan Kurultayı’nın 8 Ağustos Cumartesi günü saat 10.00’da Bilkent Odeon’da yapılmasına karar verildiğini söyledi. Kurultayın seyircisiz, sadece delegasyonun katılımıyla yapılacağını ifade eden Köse, sosyal mesafe, maske, dezenfektan gibi önlemlerin de uygulanacağını kaydetti.

“İKTİDAR KADINLARLA GELECEK”

Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında daha önce ertelenen Kurultayın temasının, ‘eşitlik gelecek’ olacağını belirten Köse “Kadın kolları kurultayı aynı zamanda iktidara yürüyüş kurultayı. İktidar kadınlarla gelecek. Temsiliyette yüzde 50 oranında kadınlar olsun istiyoruz. Bu Kurultay, hayatın her alanında, karar mekanizmalarında kadınların yüzde 50 oranında temsiliyeti için mücadele kurultayı olacak” diye konuştu.

“KURULTAY’IN GÜNDEMİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ”

Köse, kadının güvencesi olan, Türkiye’nin 2011’de ilk imzacısı olup kabul ettiği İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açıldığını vurgulayarak, “Kurultayın gündemi İstanbul Sözleşmesi olacak. 6284 sayılı yasa kadınların güvencesi olan bir yasadır, bu da gündemimizde olacak. Kadın cinayetleri ele alınacak. Son 17 yıldır artarak devam eden kadın cinayetlerine tanıklık ediyoruz. Kadının güçlenmesine yönelik yasaların çıkarılması için gerekli önerilerin sunulacağı bir teklif gündemimizde olacak” dedi.

ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN PANO HAZIRLANDI

Köse, kadınlar için hayata geçirecekleri projelerin yer aldığı bir kitapçık hazırladıklarını, bu kitapçığı Kurultay’da delegelere dağıtacaklarını kaydetti. Kurultayda öldürülen kadınların isimlerinin yer verildiği bir pano olacağını anlatan Köse, “Panoda, ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır.’, ‘6284 sayılı yasaya dokunma’ yazacak. Ayrıca Türkiye’deki öncü kadınların olduğu görseller olacak. Öncü kadınlar arasında Cahide Sonku, Gül Esin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, Sabiha Gökçen gibi isimler bulunacak” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Melahat Akan’ın genel başkanlığa seçildiği ilk kadın kurultayını 10 Aralık 1962’de toplayan CHP, Kadın Kolları 14’üncü Olağan Kurultayı’nı önce 21 Mart’ta daha sonra ise 11 Temmuz’da yapma kararı almıştı. Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında iki kez ertelenen Kadın Kolları Kurultayı’nın, ileri bir tarihe alındığı açıklanmıştı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

CHP’de kadın kolları toplanıyor.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ