e
sv

Days Gone İnceleme

Son zamanlarda oldukça fazla bilinen ve oyun dünyasında tartışma konusu haline gelen Days Gone, Playstation için ayrı bir şekilde çıkardı ve oldukça büyük bir başarıyı göstermiş oldu.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her ne kadar oldukça büyük oyunlar yankılar uyandırmış olsa da, çıkarılmış olan bu seri ile bütün diğer oyunların hepsini geride bırakmış olduğunu söyleyebiliriz. Zombi oyun türleri arasında ilk sıralarda kendine yer edinmiş olan Days Gone, son yıllarda oldukça popüler bir hal aldı ve kalabalık zombi sürüleri ile başlayan bu serüvende karakterimiz ile ateş açıp , kaçabilirsiniz. Deacon St . John adındaki karakterin hikayesi ile oynanan bu oyunu inceleyerek sizlere bilgi sunmaya çalışacağız.

KAÇIKLAR HER YERDE

 Her ne kadar oyunun adı verildiğinde akla ilk olarak zombi oyunu olarak gelse de, oyunun içinde bu canavarlar kaçık olarak adllandırılıyor ve bir nevi oyun zombi türünden uzaklaşmış diyebiliriz. Bunun tam olarak neden yapıldığı ise oyunun içerisinde yer alan hikayede net bir şekilde anlaşılıyor. Oyunun hikayesinde ise, Amerika bölgesi içerisinde tam olarak bir yaban hayatı ve doğal ortamdaki çeşitli güzellikleri gözler önüne seren, yarısı ormanlar ile kaplı olan Oregon eyaleti içerisinde oyuncularla buluşuyor. Bu hikayeden verdiğimiz bilgiler ile az çok coğrafya ile alakalı bilgileri anlamışsınızdır. Harita içerisinde ise belli bölgeler için açacağınız kilitlerde, çeşitli küçük kasabalar, şelaler, bölgeler ve göller haricinde bunları birleştirmekte olan tüneller, yollar ve dağlık bölgeler de yer alıyor.

HAYATTA KALMAK İÇİN KAMPLARA KATILIN

 Oyun ilk olarak Deacon ve Boozer karakterleri ile başlangıç gösterse de, ileri zamanlar içerisinde başka karakterler de oyunun içerisine dahil edilmekte. Deacon karakteri, oyun hikayesinde her ne kadar başka karakterler ile beraber hareket etmek istemese de, bu yabani ortamın içerisinde hayata tutunmak için mecbur kalıyor ve onların kamplarına katılarak, iş yapmak zorunda kalıyor. Ardından iki tane kamp için çalışma gösterek, bu kampların sonraki hikayelerinde eklemeler yaşıyorsunuz. Ne kadar çok kamp alanı yaratılırsa, oyun içerisindeki harita da bir o kadar genişlik göstermeye başlıyor.

 Bu kamplar için çalışma gösterdiğiniz zamanlar içerisinde çeşitli tehlikeli durumlarla karşılaşıyor, çeşitli görevler ile heyecanlı bir serüveni bizzat yaşıyorsunuz. Bu görevler arasında kamptan herhangi bir şeyler çalanların peşine düşüyor, çeşitli kaçırılan rehineleri kurtarıyor, bazı tehlike olarak gözüken tarikat üyelerinin kamplarını basıyorsunuz. Yani kısaca oyunun içerisinde yer alan hikaye ile yapılacak görevler bütünleşmiş ve adım adım ilerleyerek hem hikayeyi yaşıyor, hem de olaylar ile beraber görevlerinizi tamamlıyorsunuz. Bu görevleri de yaparken oyun içerisinde yer alan camp credits (CC) ismindegi para birimlerinden elde edebiliyorsunuz. Bu para ile yeni silahlar, çeşitli motorlarda geliştirme, bakımlar ve yakıt gibi ihtiyaçlar için kullanabilirsiniz.

ASLA PES ETME

Ancak Days Gone oyunun güzellikleri kadar, oyunda bazı eksiklikler de bulunmakta . Bu eksikliklere baktığımızda, oyun içinde yer alan hikayeler içerisinde bazı zayıflıklar ve insanı sıkması, görevlerin bazen normalden çok daha uzatılması gibi can sıkan problemleri de bulunuyor. Ayrıca oyun içinde yer alan hikayede bazı kısımların net olarak belirtilmemesi de, belli bir hikaye kopukluğu olduğunu gösterebiliyor. Böyle kopukluklar ile de kampda yer alan bazı karakterlerdeki özelliklerin de herhangi bir ilgi çeken yanları da olmuyor . Her ne kadar bazı sıkıntıları bulunuyor olsa da Days Gone, genel itibari ile adından kısa süre içinde bahsettirmeyi başarmış, sadece birkaç ufak aksaklıkları görmezden geldiğimizde kusursuza yakın bir oyun deneyimi yaşattırdığını söyleyebiliriz . Sizde bu oyunu alabilir ve deneyimleyerek kendi yorumlarınızı bizle paylaşabilirsiniz.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Days Gone İnceleme

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ