e
sv

Didem Madak Kimdir?

Didem Madak kimdir, kaç yaşında ve nereli? soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Didem Madak, 2011 yılında yakalandığı amansız bir hastalık neticesinde 41 yaşında vefat etmişti. Ünlü şair Didem Madak, 8. ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından anılıyor...
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

“Ben acılarımın başını Evcimen telaşlarla okşadım bayım” diyen Didem Madak Türk şiirinde yer alan kadın şairler arasında dizeleri en çok sevilenler arasındadır. Kısacık yaşamına çok sayıda eser bırakan ve kendisine has şiir dili ile Türk şiirinde ayrı bir yere sahiptir. 8 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de doğmuş, 24 Temmuz 2011 senesinde 41 yaşında iken İstanbul’da yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayarak vefat etmiştir.. Mezarı Edirnekapı’da bulunmaktadır. Timur Çelik ile evlenmiş ve evliliğinden Füsun isminde bir kızı olmuştur.

İlkokul öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra babasının görevi nedeni ile gittikleri İsviçre’nin Cenevre şehrinde Coolage Calvin’de orta öğrenimini tamamlar. Lise eğitimini ise yine İzmir’de alır. Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi mezunudur.

Okulunu tamamladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde felsefe okudu. Ülkemize döndüğünde ise ODTÜ’de felsefe alanında yüksek lisans yaptı. Sonrasında önce ODTÜ sonra Boğaziçi Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Dönem dönem İngilizce ve Fransızca çeviriler yaptı. 1996 ile 2004 yılları arasında 8 yıl aralıksız olarak TRT için edebiyat ve müzik programları yaptı. 2002 ile 2203 yılları arasında İstanbul Üniversitesinde, 2003 ile 2004 yılları arasında Bilgi Üniversitesinde dersler vermiştir. İlerleyen zaman içinde yazmış olduğu şiirler dönemin en önemli edebiyat dergileri olan Öküz Sombahar Akatalpa,ve Ludingirra isimli dergilerde yayınlanmış ve giderek popüler bir hale gelmeye başlamıştır.

Doksanlı yıllara damgasını vuran şairler arasında ilk sıradadır. İlk kitabı olan ve 2001 yılında yayınlanan Grapon Kâğıtları ile İnkilap Kitapevi Şiir Ödülünü almıştır. Dönemin kendi gerçekliğine uygun ve etkisi ile imgecilik ve İkinci Yeninin etkisi şiirlerinde açık ara hissedilmektedir.

Yayınlanan Kitapları

 • Grapon Kâğıtları (2001)
 • Ah’lar Ağacı (2002)
 • Pulbiber Mahallesi (2007)

kaynak: bilgiustam

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Didem Madak Kimdir?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ