e
sv

Doom 3 İnceleme

Nintendo Switch oyun konsolunda göze çarpan Doom 3 oyunu etkileyici oyun performansı ile harika bir oyun deneyimi sunuyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz günlerde Doom üçlemesinin Switch’te yayımlanması, oyuna giriş tartışmalarına konu olsa bile epey merak uyandırmıştır. Doom, ilk lansmanın’dan bu yana çeyrek yüzyıldan daha uzun süredir fantastik bir oyun olmaya devam ediyor. Aynı durum Doom 2 için de geçerlidir. Doom 3 ise, ilk ikisinden çok farklı bir oyundur ve kendi incelemesini gerektirir. Doom 2’den sonra çıkması tam bir on yıl süren üçüncü Doom oyunu orijinalin yeniden başlatılması gibi bir şey. Aynı şekilde, askeri araştırmaları korumak için Mars’a güvenlik görevi için gönderilen isimsiz bir denizciyi oynuyorsunuz. Bir şeyler çok yanlış gidiyor ve cehenneme giden bir portal açılıyor. iblislere ve her tarafta dolanan askerlere sahip oluyorsunuz. Bununla birlikte, ilk iki oyunda olduğu gibi aynı arsaya sahip olan Doom 3, ilk Doom’dan oldukça farklı. Sadece bariz grafik yükseltme anlamında değil, oyun genel olarak oynanabilirlik açısından da dikkat çekiyor. Doom ve Doom 2, hedeflemenin göreceli olarak gevşek olabileceği ve katliamın oyunun adı olduğu nispeten hızlı oyunlardır, Doom 3, baskı altında dikkatle hedeflediğiniz için çok daha yavaş, daha atmosferik bir deneyimdir.

Doom 3 oyununda İmkanlar kısıtlı cephaneyi iyi kullan

Düşmanlar önceki oyunlarda olduğundan daha fazla kavga çıkarma ve saldırılarında biraz daha kesin olma eğilimindedir. Dolayısıyla, burada sağlığınız ve cephaneniz hakkında ilk iki Doom’a göre çok daha bilinçli olmanız gerekir.

Bazı Doom kalıp zorlukları, oyun ilk başladığında hissedilmesi için kritiktir ve bunun nedenini görmek kolaydır. Bu oyun, kendi başına atmosferik ve korkutucu bir maceradır, ancak bir Doom oyunu gibi hissettirmez. Bu mutlaka onu daha iyi ya da daha kötü yapmaz, sadece diğer versiyonlarından farklıdır. Poligonal bir oyun olan Doom 3, bazı bölgelerde yaşını gösteriyor. Karakter modelleri ayrıntılı olarak belirgin bir şekilde düşük görünüyor ve yüz animasyonları yumuşak tasarlanmış. Genelde her şey, daha kararlı bir şekilde tasarlanmış gibi duruyor. Ses ve karakter tasarımının yanı sıra oyunun etkilemeye devam ettiği alanlardan biri de aydınlatma.

Doom 3’teki aydınlatma, oyunun 2004’te ilk kez piyasaya sürüldüğünde o kadar çok satılma sebebiydi. ID Tech 4 grafik motorunu kullanan ID Software, ışık kaynaklarının gerçek zamanlı olarak hesaplandığını, aydınlatma ve gölgelerin de benzer hassasiyetle tasarlandığını büyük ölçüde vurgulamıştır. Oyun çıktığı dönemde kendisinden önce gelen her şeyden çok daha gerçekçiydi. Tabii ki, teknoloji o zamandan beri sıçrama ve sınırlarda gelişme kaydetti, ancak Doom 15 yıl sonra hala etkileyici görünüyor.

Başlangıçta piyasaya sürüldüğünde, aydınlatma aynı zamanda oyunun en tartışmalı unsurlarından biriydi. Özellikle de el fenerinin çalışma şekli tartışma konusuydu. Oyunun koridorlarının çoğu son derece karanlık, yani başlangıçta aldığınız el feneri gerekliydi. Sorun şuydu: ya el fenerinizi ya da bir silahı tutabiliyordunuz, ikisini birden değil. Sonuç olarak, karanlık bir alanda bir düşmanla karşılaştığınızda, silahınıza geçiş yapmak ve gözünüz hiçbir şey görmeden onunla çarpışmak zorunda kalıyordunuz.

Bu, Xbox 360 ve PS3’te yeniden piyasaya sürülen bir yeniden sürüm olan Doom 3: BFG Sürümü’nde, el fenerinin zırhlı bir sürümle değiştirildiği belirtildi. Aynı zamanda düşmanlara aynı anda ateş atıp ışık yakabiliyorsunuz. Neyse ki, Switch sürümü BFG Sürümü’ne dayanmaktadır, bu nedenle burada el feneri sıkıntısı çekmeniz söz konusu değildir. Bu, Nintendo Switch limanının BFG Sürümü ile birlikte verilen iki genişletme paketini de içerdiği anlamına gelir: Kötülüğün Dirilişi ve The Lost Mission. Kombine olarak, zaten oldukça uzun bir oyuna nazaran 20 aşama daha eklenir, yani içerik açısından kesinlikle paranızın karşılığını aldığınızı hissedebilirsiniz.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Doom 3 İnceleme

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ