e
sv

E-Okul karne sonuçları sorgulama ekranında karneler nasıl alınacak? Takdir ve Teşekkür belgesi verilecek mi?

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

‘Karneler nasıl verilecek?’, ‘Uzaktan eğitimde karne alınmayacak mı?’, ‘Bu yıl karneler e-okuldan mı verilecek?’ sorularının yanıtlarını sayfamızda bulabilirsiniz. 3 aya yakın bir süredir eğitim-öğretimin EBA TV aracılığıyla uzaktan yapılması nedeniyle sezon sonunda karnelerin basılı olarak alınıp alınmayacağı merak ediliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı, karne ve takdir-teşekkür belgelerinin E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden (VBS) alınabileceğini duyurdu. Lise öğrencileri ise diplomalarını belirlenen tarihlerde okullarından alabilecek. İşte detaylar…

KARNELER NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ilkokul ve ortaokul karneleri elektronik ortamda erişime açılacak, liselerde ise ikinci dönem için karne basılı ortamda düzenlenmeyecek. Daha önce ilkokul ve ortaokullarda karnelerin elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişimine açılacağını açıklanmıştı. Liseler için de 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Bu nedenle liselerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecek.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLECEK Mİ?

Teşekkür, takdir, onur, üstün başarı belgeleri ve diplomalar basılı olarak düzenlenecek. Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle yığılmalara meydan vermemek için okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak 22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir, teşekkür gibi belgelerin dağıtımı yapılabilecek.

MEB’DEN İL MÜDÜRLÜKLERİNE YENİ GENELGE

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla, 2019-2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine ilişkin illere yazı gönderildi. Genelgede, liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt dışı öğrencilerle ilgili tereddüt oluşturan hususlara açıklık getirildi. Buna göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılmadan uzaktan eğitim ile tamamlanacak. Bu eğitim öğretim yılına ilişkin iş ve işlemler öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak yapılacak. Salgın nedeniyle ikinci dönemde yurt dışından dönmüş olanlardan denklik belgelerini temin edenler, birinci ve ikinci dönem puanlarının bulunmaması esas alınarak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere bütün derslerden başarılı sayılacak. Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek. Sorumluluk sınavları, okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak, 22-30 Haziran 2020’de gerçekleştirilecek.

MESLEK LİSELİLERE STAJ BİTİRME SINAVI

Yazıda, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12’nci sınıf öğrencilerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapamayanlar muaf sayılarak, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacağı da bildirildi.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

E-Okul karne sonuçları sorgulama ekranında karneler nasıl alınacak? Takdir ve Teşekkür belgesi verilecek mi?