e
sv

E – Okul VBS karne görüntüleme ve indirme sayfası: Takdir teşekkür verilecek mi?

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

MEB, gece yarısı yaptığı son dakika açıklamasında; karne notlarını erişime açtığını duyurdu. ‘Takdir teşekkür başarı belgelerinin ne zaman vericeği konusu da netlik kazanmış oldu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl karneler, basılı olarak verilmezken, e-Okul sisteminden erişime açıldı. Takdir teşekkür başarı belgeleri de yine aynı sistem üzerinden paylaşıldı.

KARNE GÖRÜNTÜLEME SAYFASI: TAKDİR TEŞKKÜR VERİLECEK Mİ?

Millî Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamada, İlkokul, ortaokul, lisedeki öğrencilerin karnelerine ve takdir, teşekkür, belgelerine e-Okul üzerinden ulaşılabilecek. Lisedekiler de diplomalarını ve talep etmeleri durumunda “takdir, teşekkür, onur ve üstün başarı” belgelerini belirlenen tarihlerde okullarından alabileceği vurgulandı. MEB’den edinilen bilgiye göre, ilkokul, ortaokul, lisedeki öğrenciler karnelerine “e-okul.meb.gov.tr” internet sitesi üzerinden erişebilecek. Öğrenciler, “takdir ve teşekkür” belgelerine de sistem üzerinden erişebilecek.

E OKUL GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

E-Okul VBS’den yararlanmak için ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı sitesinden E-Okul uygulamasına giriş yapmanız gerekir. Açılan sekmenin üst kısımda yer alan veli bilgilendirme bölümünde yer alan TC kimlik numarası, yine aynı öğrencinin okul numarası ve son olarak ise kutucuk içinde yer alan harf ve rakamları resimdeki rakamlar yazan alana giriniz. Bu bilgileri girdikten sonra ders programı, not bilgisi, karne notu ve geçmiş yılların diploma notu gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

BAKAN SELÇUK’TAN AÇIKLAMA

Karneler için online bir tören ya da başka bir etkinlik planlanıp planlanmadığı, karne, takdir ve teşekkür belgeleri ile diplomaların nasıl alınacağına ilişkin soru üzerine konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Öğrenciler e-Okul’dan velileri aracılığıyla karnelerini alacak. Yani okullara milyonlarca çocuğumuzun gelip de karne almak için oralarda bulunması yanlış bir şey. Ondan dolayı da dijital olarak, elektronik olarak bunu alsınlar istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. 

SORUMLU SINIF GEÇME NEDİR?

Sorumlu sınıf geçme şu çerçeveyi oluşturmaktadır; Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez. Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır Yıl sonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı sınav şeklinde yapılır. Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar.

SINIF GEÇME SİSTEMİ

MEB’in resmi yazısında yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ikinci dönem yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerinin yapılamaması nedeniyle öğrencilerin sınıf geçme işlemlerine ilişkin bilgilere de yer verildi. Bu kapsamda, mevzuat düzenlemesiyle birinci dönem puanı bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin puanlarının sınıf geçme puanının altında kalıp kalmamasına bakılmaksızın bir üst sınıfa geçmelerine imkan sağlandı. Ancak ilgili kanun gereği yurt dışında bulunan, sağlık durumu gibi nedenlerle birinci dönem notu bulunmayan öğrencilerin sınıf geçme durumlarına ilişkin de düzenleme yapıldı. Buna göre, mazeretleri nedeniyle birinci dönem puanı bulunmayan öğrencilere devam edemedikleri eğitim ve öğretim yılına ait derslerden ikinci dönem sonunda sınav yapılamayacağından bu öğrenciler de sınıflarını geçmiş sayılacak. Velilerin yazılı talepte bulunmaları halinde bu öğrencilerin de sınıf tekrarı yapabilmelerine imkan sağlanacak.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

E – Okul VBS karne görüntüleme ve indirme sayfası: Takdir teşekkür verilecek mi?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ