e
sv

Eğitimciler için ders zili çaldı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenler ve okul yöneticileri için eğitim programı uzaktan erişim ile bugün başladı. Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) düzenlenen sezon öncesi seminerlerinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da konuşması yer alacak. Bilindiği üzere ilkokul, ortaokul, liseler 31 Ağustos günü uzaktan eğitim (EBA) ile sezona başlayacak ve 21 Eylül günü yüz yüze normal eğitime geçilecek. İşte, EBA TV canlı izle' bilgileri...
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

‘EBA öğretmen girişi nasıl yapılır?’, ‘EBA TV nasıl izlenir?’ sorularının yanıtlarını ve ‘EBA canlı yayın izleme linki’ bilgilerini sayfamızda aktardık. İlkokul, ortaokul, lisede ders verecek öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği seminer 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA üzerinden açılış konuşmasını gerçekleştirdi. İlk günkü seminerde, koronavirüs (corona virüs) salgın hastalığına karşı koruyucu ve önleyici tedbirler ile okulda uyulması gereken kurallardan bahsedildi. Detaylar haberimizde…

EBA ÖĞRETMEN GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

EBA sistemine, özel okullar da dahil olmak üzere tüm e-Okul’da tanımlı kurumsal öğretmenler, öğrenciler ve veliler de giriş yapabiliyorlar. EBA girişi ile ilgili her konuda www.eba.gov.tr adresinde ‘Yardım’ butonu altında ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır. Tam adı ‘Eğitim Bilişim Ağı’ olan EBA sistemine öğretmenler, kişisel MEBBİS şifreleri veya e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleri ile erişebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, internet sitesinden öğretmenlere özel EBA kullanım simülasyonlarını da video ve görsellerle yayınlandı. Sisteme girecek öğretmenler, bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu videolardan kolaylıkla ulaşabilecekler.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER EBA’YA NASIL GİRİŞ YAPACAK?

 • Öğretmenler öncelikle okul idaresinden e-Okul kullanıcı adı ve şifre almaları gerekmektedir.
 • EBA’da sağ üst köşede ‘Giriş’ seçeneğine tıklanacak.
 • Ardından karşınıza gelen seçeneklerden ‘MEBBİS Bilgileri İle Giriş’ seçeneği tıklanacaktır.
 • Güvenlik Kodu ve TC kimlik numarası girilecektir.
 • MEBBİS şifresi yerine idareden alınan e-Okul şifresi girilecektir.
 • ‘Giriş Yap’ butonuna tıklayıp giriş yapılabilir. Ayrıca EBA’da e-Devlet giriş butonu da bulunmaktadır.

ZİYA SELÇUK EBA’DAN AÇIKLAMA YAPTI

Millli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘2020- 2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Mesleki Çalışma Programı’ kapsamında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden meslektaşlarına seslendi. Bakan Selçuk, dünyanın salgın nedeniyle zor zamanlardan geçtiğini belirtti. Selçuk, “Salgın günlerinde gösterdiğiniz fedakarlıklarla eğitim camiamızın ne denli özverili ve saygıdeğer olduğunu ekseriyetle gösterdiniz. Gece gündüz demeden öğrencilerinizle velilerinizle iletişimde kaldınız. Kiminiz evinde kendi imkanlarıyla bir sınıf oluşturdu, kiminiz ise öğrencisine ihtiyacı olan ders araçlarını kendi elleriyle ulaştırdı. An geldi kendi çocuklarınızın önüne öğrencilerinizin ihtiyaçlarını koydunuz. Meslek liselerimiz, Halk Eğitim Merkezlerimiz ve BİLSEM’ler toplumumuzun acil ihtiyacı olan maske, siperlik, dezenfektan gibi ürünleri üreterek sadece eğitim camiasına değil toplumun bütününe katkı sundu” dedi.

“60 YAŞIN ÜZERİNE TÜM KOLAYLIĞI SAĞLAYACAĞIZ”

Bakan Selçuk, öğretmen ve öğrencilerin tekrar okullara dönebilmeleri için birçok kurum ve kuruluşla ortak çalışma yürüttüklerini, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile imzaladıkları ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü’ kapsamında hazırlanan kılavuzun bunlardan biri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu kılavuzu tamamlar nitelikte öğrenci, veli, yönetici ve öğretmen rehberleri de hazırladık. Bu rehberlerin hepsini dikkatle okuyarak öğrencilerinizi ve velilerinizi yönlendirmenizi özellikle rica ediyorum. Sürecin sağlıklı yönetilebilmesi için öncelikle sizlerin farkındalığının yüksek olması gerekmektedir. Sizlerin sağlığı ise bizim için öncelikli öneme sahiptir. Bu nedenle öğretmenlerimizin mevcut sağlık durumları konusunda detaylı bir rapor hazırladık, kronik hastalığı bulunan ya da 60 yaşın üzerinde olan öğretmenlerimizin hepsi ile ilgili bilgiye sahibiz. Bu öğretmenlerimizin en az riskle mesleki faaliyetlerini yürütebilmeleri için imkanlarımızı seferber ederek tüm kolaylığı sağlayacağız. Buna ek olarak, sizlerin daha sağlıklı ve güvenli ortamlarda eğitim verebilmeniz için öğretmenlerimizden öğrencilerimize, servis personelinden temizlik personeline okulla ilgili herkesin HES kodları marifetiyle takibi sağlanacak, herhangi bir risk durumunda Sağlık Bakanlığımızla birlikte çalıştığımız yazılım aracılığıyla okullarımıza bildirim yapılacaktır.”

“OKULLARIMIZIN KAPILARINI BİRLİKTE AÇACAĞIZ”

Bakan Selçuk, sadece hijyen standartlarını sağlayarak okulları açmadıklarını kaydederek, “Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin faydalanabileceği EBA Destek Noktaları oluşturuyoruz. Bu sayede teknik donanıma ihtiyacı olan öğretmen ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Uzaktan eğitim imkanından yararlanamayan öğrenci ve öğretmen sayımızı en aza indirmek gayreti içerisindeyiz. 31 Ağustos-18 Eylül tarihleri arasında okullarda bulunacağınız süre zarfında özellikle geçtiğimiz dönem uzaktan eğitim sürecinde hiç temas edemediğiniz, canlı derslere katılamayan öğrencilerinizle ve aileleriyle iletişim kurmaya çalışmanızı rica ediyorum. Bu öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal eksikliklerini tespit ederek onlar için gerekli en iyi çözümleri sizlerin sunacağından eminim. Yapacağınız bu çalışmalar, okullar açıldığında sizlerin iş yükünü de hafifletecektir. Uzaktan eğitim nedeniyle öğrencilerimizin akademik ve sosyal gelişimlerinde tamamlayamadığımız ne varsa 21 Eylül’e kadar bunlar için gerekli plan ve programları hazırlayarak okullarımızın kapılarını birlikte açacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenler ve okul yöneticileri için yeni eğitim öğretim yılının 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü mesleki gelişim programıyla başlayacağı bildirilmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk ders zili için geri sayım sürerken okul yöneticileri ve tüm öğretmenler son hazırlıklar için okullarda olacak. Okullardaki toplantı alanlarında, covid-19 tedbirleri konusunda gerekli tüm sosyal mesafe ve hijyen tedbirleri alındı.

Öğretmenler ve okul yöneticileri için uzaktan eğitimle telafi programına, psikososyal destek çalışmalarından, etkinlik planlamalarına kadar pek çok başlık tüm detaylarıyla çalışılacak. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmet Güner de öğretmenlere, koruyucu ve önleyici tedbirler noktasında dikkat edilmesi gereken detayları paylaşacağı bir video konferans verecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un EBA üzerinden gerçekleştireceği açılış konuşmasıyla başlayacak mesleki gelişim programında, TSE iş birliğinde hazırlanan ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu’nun uygulanması, okul yöneticisi, öğretmen, öğrenci ve veli rehberleri eşliğinde yeni döneme uyum öncelikli gündem başlığı olacak.

21 Eylül 2020 günü başlaması planlanan yüz yüze eğitim süreci öncesinde okul binasında, sınıflarda, tuvaletlerde, bahçede ve tüm ortak kullanım alanlarında uygulanacak sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralları, öğrenci, öğretmen ve velilerle ilgili süreçlerin planlanması aşamasında en ince ayrıntısına kadar uygulamalı bir şekilde ele alınacak.

Yeni eğitim öğretim yılında ders bazında gerçekleştirilecek uzaktan öğretim etkinliklerinin planlanması, öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki eksiklerinin giderilmesine yönelik hazırlanan ‘Tamamlayıcı Eğitim Programı’nın uygulama süreci ve psiko-sosyal destek çalışmaları mesleki çalışma programının ana başlıkları arasında olacak.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Eğitimciler için ders zili çaldı!

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ