e
sv

Ehl-i Beyt’in İslam’daki Yeri ve Önemi

Cenâb-ı Hak buyuruyor: Bismillâhirrahmânirrahîm. “Kim Allâh’a ve Resûlü’ne itaat ederse, işte onlar, Allâh’ın kendilerine lutuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîklar, şehîdler ve sâlihlerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!” (Nisâ, 69) Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz buyurdular: “…Size bir de Ehl-i Beyt’imi bırakıyorum. Allah’tan korkun da Ehl-i Beyt’ime saygılı davranın! Allah’tan korkun ve Ehl-i Beyt’ime saygılı davranın!..” (Müslim, Fezâilü’s-sahâbe 36)
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

EHL-İ BEYT’E SAYGI

Peygamber Efendimizin evladına gösterilecek tâzim de Peygamberimize tâzimin bir parçasıdır. Anlatıldığına göre Zeyd b. Sâbit (r.a.) hayvanına binmişti. İbn Abbas (r.a.) üzengisini tutmak için yaklaşınca Zeyd: “-Hayır, ey Resûlullah’ın amcasının oğlu!” diye itiraz etti.

İbn Abbas (r.a.): “-Biz, büyüklerimize bu şekilde davranmakla emrolunduk.” dedi. Zeyd:

“-Elini ana uzat” dedi:

İbn Abbas elini çıkarıp uzatınca onun elini öptü ve:

“-Biz de, Resûlullah (s.a.v.) ehl-i beytine bu şekilde davranmakla emrolunduk.” dedi.

Sözleri, hareketleri ve hâli ile Peygamber Efendimize uyan kimse, onun manevi evladından sayılır. Dolayısıyla böyle insana saygı göstermek, Hz. Peygamber’e (s.a.v.) saygı göstermek; onu hakir görmek ise Peygamberimizi (a.s.) hakir görmek demektir. Sana düşen, onlara saygı ve hürmet göstermektir. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân, 7. Cilt, 429.Sayfa, Erkam Yay.)

kaynak: İslam ve İhsan

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Ehl-i Beyt’in İslam’daki Yeri ve Önemi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ