e
sv

En iyi internet tarayıcısı 2020: Hız, güvenlik ve özellikler açısından en iyiler

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En uygun ve doğru olan internet tarayıcısı seçimi internet deneyiminizi büyük oranda etkileyecektir. Bu sayede reklam verenlerin sizin hareketlerinizi izlemenizi engelleyebilir veya internet üzerinde rahatsız edici içeriklerle karşılaşmaktan kaçınabilirsiniz. Aynı zamanda tüm favori sitelerinizi ve geçmişinizi telefon veya tabletle eşleştirebilir, böylelikle bilgisayarda yarım bıraktığınız gezintiye tablet üzerinde devam edebilirsiniz. 2019 yılının sonlarında internet tarayıcıları arenasında önemli bir değişiklik yaşandı. Microsoft Edge internet tarayıcısını baştan aşağı yeniledi ve Google Chrome’u güçlendiren Chromium altyapısını kullanmaya başladı. Böylelikle en iyi beş internet tarayıcısından dördü Chromium destekli hâle geldi. Sadece Apple’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında kullanılabildiği için listeye almadığımız Apple’ın Safari internet tarayıcısı WebKit’i kullanırken Firefox ise Gecko altyapısını kullanıyor. İnternette nasıl gezinirseniz gezinin, ihtiyaçlarınıza ve aktivitelerinize göre en iyi internet tarayıcısı aşağıda yer verdiğimiz listede yer alıyor olmalı. İşte 2020’nin en iyi internet tarayıcısı listesi:

EN İYİ İNTERNET TARAYICISI 2020

 • Mozilla Firefox
 • Microsoft Edge
 • Google Chrome
 • Opera
 • Vivaldi

EN İYİ İNTERNET TARAYICISI 2020 İNDİR

MOZİLLA FİREFOX

Deneyimli kullanıcılar için en iyisi, aynı zamanda gizlilik koruma araçlarıyla öne çıkıyor İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOSFirefox sahip olduğu araçlarla özellikle deneyimli kullanıcıların gözdesi konumunda. Üstelik gelen son güncellemelerle birlikte güvenlik ve gizlilik tarafında da önemli kazanımlar elde etti. Eğer e-posta adresiniz bilinen bir veri sızıntısına karışmışsa, Firefox sizi uyarıyor. Sinir bozucu hâle gelen bildirimlere izin verme pencerelerini engelliyor. İnternette gezinme takibine yarayan parmak izlerini engelliyor. Ayrıca Mac versiyonunda görüntü içinde görüntü video modu da sunuluyor. Daha önce olduğu gibi, Firefox hem görünüşü özelleştirme hem de kullanılan eklentiler ve uzantılar anlamında neredeyse sınırsız bir nitelik taşıyor. Geçen yıl yapılan kapsamlı değişikliklerden sonra da performansı arttı. Böylelikle Chrome gibi benzerlerinden geride kaldığı bir alanda da açığı kapatmış oldu. Mütevazı donanıma bileşenlerine sahip olan sistemlerde bile akıcı ve sağlam şekilde çalışabiliyor. Firefox’un geleceği konusunda ise birtakım endişeler dile getiriliyor. Mozllla’nın mali açıdan birtakım sıkıntılar yaşadığı bir süredir konuşuluyor. Eğer Firefox’un geleceğini garanti altına alma konusunda yardımcı olmak isterseniz, donate.mozilla.org adresi üzerinden bağışta bulunabilirsiniz.

MİCROSOFT EDGE: BAŞTAN AŞAĞI YENİDEN TASARLANDI

İşletim sistemi: Windows, macOS, Android, iOS, Linux (çok yakında) Microsoft internet tarayıcıları savaşında Firefox ve Chrome gibi rakiplerin gerisinde kalıyordu. Ancak yaklaşımını tamamen değiştiren şirket, Edge internet tarayıcısını Chromium altyapısıyla yeniden tasarladı. Üstelik Windows’un varsayılan internet tarayıcısının Mac için özel bir versiyonunu da çıkardı. Aynı zamanda Microsoft Edge iOS ve Android versiyonları da bulunuyor. Chromium tabanlı yeni versiyon selefinden dikkate değer oranda daha hızlı çalışıyor. Aynı zamanda Sesli Okuma, web sayfasındaki videoları Chromecast cihazlarında yayınlama, Opera’dakine benzer açılış sayfası gibi kullanışlı özellikleri var. Öte yandan şifre yöneticileri, reklam engelleyicileri ve bunun gibi uzantılarla da işlevleri artırılabiliyor. Üstelik Chrome Web Mağazası üzerinden dağıtılan eklentiler de Microsoft Edge’de çalışıyor. Aynı zamanda web sayfalarını uygulamalar olarak kaydetme ve daha sonra bunları sanki yerel bir uygulamaymış gibi başlatma da yeni internet tarayıcısının özellikleri arasında yer alıyor. Google Dokümanlar ve Twitter gibi servisler için bu özellik epey kullanışlı oluyor. Yenilenen Edge internet tarayıcısında birçok özelleştirme seçeneği de bulunuyor. Gizlilik ve Servisler sayfası içinde normalde kafa karıştırıcı olan ayarlar net ve anlaşılır biçimde sunuluyor. Site İzinleri sayfası da belirli sitelerin neleri yapabileceği konusunda etkin kontrol imkanı sağlıyor. Belirli sitelerin pop-up pencereleri açmasına izin verebilir veya otomatik medya oynatma ayarlarını yapabilirsiniz. Edge görünüş anlamında Chrome’a benziyor, Chrome gibi çalışıyor. Ancak Google hesabınız yerine Microsoft hesabınızla eşzamanlanıyor. Böylelikle internet gezintinizi Edge’in mobil uygulamalarında kaldığınız yerden devam ettirebilirsiniz. Öte yandan Microsoft Edge’in hız anlamında, aynı altyapıyı kullansa bile Google Chrome’dan daha hızlı olduğunu söyleyenler de mevcut.

GOOGLE CHROME: DÜNYANIN EN POPÜŞER TARAYICISI AYNI ZAMANDA BELLEK CANAVARI

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS Aslında Microsoft’un Edge internet tarayıcısını yeniden geliştirirken Google Chrome’un temelindeki Chromium motorunu kullanması Google için övgü kaynağı sayılabilir. Ancak bazı alanlarda Microsoft’un Google’dan daha da ileri gittiğini görüyoruz. Özellikle sistem kaynaklarının kullanımı konusunda Edge daha iyi bir noktada görünüyor. Chrome, sistem kaynaklarını tüketme konusunda cömert davranmasıyla ünlü. Bu davranışıyla RAM miktarı düşük olan, düşük güçlü cihazlarda sorunlara neden olabiliyor. Aslında Chrome’da bulunan Sekme Dondurma özelliği performans konusunda düşük güç tüketimli cihazlara yardımcı oluyor. Arka planda kalan sekmeler otomatik olarak donduruluyor, bu sayede kaynaklar gereksiz yere kullanılmıyor. Buna rağmen Chrome hâlâ donanım kaynaklarına aç bir internet tarayıcısı olmayı sürdürüyor. Özellikler ve kullanım rahatlığı bakımından Chrome en iyisini sunan internet tarayıcılarından bir tanesi. Geniş bir uzantı kütüphanesi var ve bu sayede internet tarayıcısının kullanışlılığı ileri seviyelere taşınıyor. Farklı platformlarda çalışabilmesi ve arada eş zamanlama imkanı sunması, mükemmel otomatik tamamlama özellikleri ve web geliştiricisi için sunulan çok iyi seviyedeki araçlar da Chrome’u güçlü kılan noktalar arasında bulunuyor. Güvenlik tarafında da Chrome’un dikkate değer araçları bulunuyor. Eğer e-posta hesabınıza başkalarının erişimi söz konusu olursa, bu durumda sizi uyarabiliyor. Uyumlu sağlayıcılar için güvenli DNS sorgu servisleri mevcut. Ayrıca güvenli bağlantılar üzerinde scriptler ve görsellerin karışık biçimde bulunduğu tehlikeli içerikler de engelleniyor. AR ve VR için WebXR desteğini de sunuyor. Bu arada Chrome’da göz rahatlığı için karanlık modun bulunduğunu da belirtelim. Chrome, Firefox ve Edge arasında bir karşılaştırma yaparsak, Firefox’un gizlilik koruma mekanizmaları konusunda öne çıkarken, Edge ise hızı ile dikkat çekiyor. Google Chrome ise özellikler ve kullanım rahatlığı bakımından üçü içinde en başta listelenebilir.

OPERA: İÇERİĞE ÖNEM VERENLER İÇİN YARARLI ARAÇLAR

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS. Opera diğer internet tarayıcılarına göre farkını daha başlangıç ekranında ortaya koyuyor. Açılış ekranından dahili reklam engelleyicisini çalıştırabilir, dahili VPN aracını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca kripto para için de Kripto Cüzdan özelliğinden yararlanabilirsiniz. Kenar çubuğundan Facebook Messenger ve WhatsApp gibi dahili mesajlaşma araçlarını çalıştırabilir, açık ve koyu renk modları arasında geçiş yapabilirsiniz. Opera da Chromium tabanlı bir internet tarayıcısı. Böylelikle performans konusunda iyi bir seviyeye çıkıyor. Ayrıca Chrome Web Mağazası’nda sunulan uzantılardan yararlanabilirsiniz. Flow adı verilen bir araç ise daha sonra göz atmak istediğiniz şeyleri kaydetmenize olanak sağlıyor. Eğer ilginizi çeken şeyleri kaybetmemek için sürekli kendinize e-posta veya mesaj gönderiyorsanız, Flow sayesinde bunu daha düzgün biçimde yapabilirsiniz. Telefonunuzdaki Opera’dan masaüstü bilgisayarınızdaki Opera’ya içerik paylaşımında bulunabilirsiniz. Ayrıca Kişisel Haberler bölümü sayesinde gündemi yakından takip edebilirsiniz. Opera’nın sunduğu haber kaynaklarını tercih edebileceğiniz gibi, çeşitli RSS kaynaklarını ekleyerek kendi kişisel haber sitenizi de oluşturabilirsiniz. Mobil cihaz kullanıcıları için de yararlı bir Opera özelliği var. Opera Turbo, görseller gibi internet verilerini sıkıştırıyor, böylelikle yavaş internet bağlantılarında bile web sayfalarının daha hızlı yüklenmesi sağlanıyor. Aynı zamanda kullanışlı bir pil tasarruf modu da var. Böylelikle internet bağlantınız yavaş olsa bile, indirme işlemi sırasında pilin bitmesi gibi bir endişe yaşamayacaksınız. Bu arada oyun oynamayı sevenler için Opera GX adı verilen bir Opera versiyonu da var. Oyuncular için özel olarak tasarlanmış bu tarayıcı Razer Chroma desteği ve Twitch entegrasyonu gibi bazı özellikleri içeriyor.

VİVALDİ: ÖZELLİKLERİ OPERA İLE YARIŞIYOR

İşletim Sistemi: Windows, macOS, Linux, Android. Vivaldi eski Opera geliştiricileri tarafından tasarlanmış bir internet tarayıcısı. Opera gibi işleri büyük internet tarayıcılarından farklı şekilde yürütüyor. Vivaldi özelleştirilebilir bir internet tarayıcısı olmaya odaklanmış. Kullanıcı arayüzünün görüntüsünden gezinme şekline kadar her şeyin üzerinde oynamalarda bulunabilirsiniz. Chromium tabanlı internet tarayıcıları arasında Vivaldi de var. Bu sayede Chrome için çıkmış uzantıları bu internet tarayıcısında da kullanabilirsiniz. Ancak görünüş ve deneyim açısından Vivaldi, Google’ın Chrome’undan daha farklı bir internet tarayıcısı niteliğini taşıyor. Web sitelerini kenar çubuğuna sabitleyebilir, adres çubuklarını istediğiniz yere taşıyabilir, web sayfalarının yazı tiplerini ve renklerini değiştirebilirsiniz. Notlar paneli üzerinde internette gezinirken aklınıza gelenleri hızlıca not alabilirsiniz. Göz atma geçmişi ve yer imlerine de kolay erişim imkanı sunuluyor. Arama motorlarına rumuzlar atayarak farklı bir arama deneyimi yaşayabilirsiniz. Sekmeleri gruplandırma da Vivaldi’nin öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor. Vivaldi’de ilgi çekici araçlar da var. Örneğin internette gezinme geçmişini grafik olarak görebilir, belirli sitelerde ne kadar zaman harcadığınızı öğrenebilirsiniz. Vivaldi’de yer alan sekme gruplandırma özelliği Google Chrome’a da yeni geliyor. Eğer bir sürü sekme açık şekilde çalışıyorsanız, sekme gruplandırma işlerinizi kolaylaştıracaktır. Nisan ayında yayınlanan Vivaldi 3.0 sürümü ise gizlilik araçlarıyla birlikte Vivaldi’yi Firefox karşısında da güçlü bir rakip hâline getiriyor. Entegre edilmiş izleyici engelleyicisi ve reklam engelleyicisi önemli araçlar olarak dikkat çekiyor. Reklam engelleyicisi kapalı olarak geliyor, ancak arzu ettiğiniz takdirde ayarlardan etkinleştirebilirsiniz. Vivaldi, gizlilik tarafında DuckDuckGo gibi bu alanda popüler bir arama motoruyla da iş birliği yapıyor. Bu kadar fazla özellik belki normal bir kullanıcı için fazla gelebilir. Ancak ne istediğini ve ne yaptığını bilen deneyimli kullanıcılar için Vivaldi kullanışlı bir internet tarayıcısı sayılabilir.

kaynak: teknoblog

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

En iyi internet tarayıcısı 2020: Hız, güvenlik ve özellikler açısından en iyiler

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ