e
sv

Engin Altan Düzyatan Kimdir? Biyografisi, Filmografisi, Kariyeri, Kişisel Hayatı.

Engin Altan Düzyatan kimdir? Sorusuyla başladım ve ardından, kariyeri, kişisel hayatı, filmografisi (Televizyon dizisi, filmler, Tiyatrolar) hakkında yazılan ve yayınlanan bütün makalelerini okudum. Gerçek şu ki; Engin Altan Düzyatan'ın fanatik hayranlarından biri olarak Fırsat buldukça yeni projelerde adından söz ediliyor mu? Sorusuna internet ortamında cevaplar arıyordum. Bugün sizlerle bulduğum cevapları paylaşmak istiyorum.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Engin Altan Düzyatan kimdir? Sorusuyla başladım ve ardından, kariyeri, kişisel hayatı, filmografisi (Televizyon dizisi, filmler, Tiyatrolar) hakkında yazılan ve yayınlanan bütün makalelerini okudum. Gerçek şu ki; Engin Altan Düzyatan’ın fanatik hayranlarından biri olarak fırsat buldukça yeni projelerde adından söz ediliyor mu? Sorusuna internet ortamında cevaplar arıyordum. Bugün sizlerle bulduğum cevapları paylaşmak istiyorum.

Enginaltanduzyatan.com.tr İNTENET SİTESİNDE ALTAN HAKKINDA BİYOGRAFİ PAYLAŞIMI

Biyografi: Engin Altan Düzyatan 26.07.1979 tarihinde İzmir’de doğmuştur. 9 Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü bitiren Sanatçı 2001 yılında İstanbul’a gelerek oyunculuk hayatına başlamıştır.  Koçum Benim (Orçun), Hürrem Sultan (Şehzade Beyazıd), Mühürlü Güller (Engin), Azize (Efe), Sil Baştan (Cihan), Kızlar Yurdu (Özgür), Sevgili Dünürüm (Murat), Cesaretin Var mı Aşka (Tamer), Bir Bulut Olsam (Serdar Batur), Kapalı Çarşı (Fırat Işık), Son (Halil), Yol Ayrımı (Gazeteci Murat), Cinayet (Yılmaz Seyhan) ve Çırağan Baskını (Poldi) dizilerinde yer alan Sanatçı şu an yayını devam eden Dirilş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Gazi karakterini oynamaya/canlandırmaya devam etmektedir.

Sanatçı; Kalbin Zamanı, Cennet, Romantik Komedi, New York’ta Beş Minare, Bir Avuç Deniz, Anadolu Kartalları, Bu Son Olsun, Romantik Komedi 2, Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Ve Panayır Köyden Gider filmlerinde yer alan Sanatçı, Bir Avuç Deniz filmindeki performansı ile “Los Angeles Movie Awards”da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür.

Kenter Tiyatrosu ile Anna Karenina ve DOT ile Kürklü Merkür oyunlarında yer alan Sanatçı Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda Dar Ayakkabı İle Yaşamak oyununun yönetmenliğini yapmıştır. Bunun yanında Sanatçı, Show TV’de yayınlanmış olan Canlı Para isimli yarışma programının da sunuculuğunu yapmıştır.

Enginaltanduzyatan.com.tr İNTENET SİTESİNDE AFRİKA PROJESİ PAYLAŞIMI

Afrika Projesi: Dünyada temiz su kaynakları hızla tükenmektedir. İstatistiklere göre 2030 yılında Türkiye de su sıkıntısı çeken ülkeler arasına girecektir. Yakın gelecekte tüm dünya su sorunu ile karşılaşacakken Afrika nüfusunun %53’ü halen temiz suya ulaşamamakta, kadın ve çocuklar her gün temiz olmayan su kaynakları için kilometrelerce yol katetmekte ve her 10 çocuktan 3’ü, 5 yaşına gelmeden kirli su kaynaklı hastalıklardan dolayı ölmektedir.

“Sen De Tanık Ol”, tüm dünyanın gözü önünde sürüp giden bu trajediye bir nebze olsun dur demek ve masum insanların sürdürülebilir temiz su kaynaklarına ulaşmalarına sizler vasıtası ile aracı olmak için atılmış bir adımdır.

ENGİN ALTAN DÜZYATAN’IN OYNADIĞI DİZİ YAPIMLARI

2001 Yılında Ruhsar Dizisinde Barış Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Ruhsar Dizisinin Konusu: Mazhar ile Ruhsar daha yeni evlenir; ama evliliklerinin daha ilk günlerinde Ruhsar amansız bir hastalığa yakalanır ve ne yazık ki ölür; ama her şey öldüğü zaman başlayacaktır. Ruhsar artık bir ruh olmuş ve sadece yağmur yağdığında Mazhar’ın yanına gelebilmektedir. Ama Ruhsar ruh olduğu için onu bir tek Mazhar görebilir. Bu arada Mazhar’ın kurnaz annesi Menkıbe, Ruhsar’ı hiç sevmediğinden Mazhar’a bir eş aramaya başlamıştır. O günlerde Mazhar’ın kankası Müfit, hep yanında olmuştur ve Mazhar’ın kız kardeşi Firdevs, Müfit’e çılgınlar gibi aşıktır. Fakat Müfit, ilk başlarda nefret ediyordur. Tabi bu olayı Mazhar’a söyleyemezler. Mazhar sürekli Reyhan adındaki yarımakıllı bir kız ile evlendirilmeye çalışılır. Apartmanın Muhteşem adında bir de bakkalı bulunmaktadır. Mazhar, Generation Ajans adındaki bir reklam şirketinde çalışmaktadır. Ajansın patronu ise Önder Bey’dir. Önder Bey, devrimcidir ve siyasi görüşlerini ajansta her zaman belli eder.

Ruhsar öldükten sonra öbür dünyaya gider ve Gözüm Abla adında ölülerin Türkiye sorumlusu olan bir kadın ile karşılaşır. Gözüm, vefat eden Türkleri cennet ve cehennemden birine göndermektedir. Dizi 29 Aralık 2001 Cumartesi günü sona ermiştir. Ayrıca dizi 1999’daki Marmara depremi nedeniyle sık sık ara vermiştir. Ruhsar toplamda 108 bölüm süren fantastik bir dizi olarak tarihe geçti. Birçok kullanıcı final bölümünün normal bir şekilde bittiğini düşünerek bu konuda tartışmalar yaptı. Hatta bazı üyeler final bölümü yazarak kendi senaryosunu bile üretti.

 • 2001 Yılında Bizim Ötel Dizisinde Altan Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.
 • 2004 Yılında Sil Baştan Dizisinde Cihan Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.
 • 2005 Yılında Kadın Her zaman Haklıdır Dizisinde Pekcan Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.
 • 2006 Yılında Kızlar Yurdu Dizisinde Özgür Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.
 • 2007 Yılında Affedilmeyen Dizisinde Orhan Rolünde Yardımcı Karekteri Oynamıştır.
 • 2010 Yılında 1 Milyon Canlı Para Programını Show Tv Ekranlarında Sunmuştur.
 • 2018 – 2019 Yılları arasında 3’te 3 Tarih Programını TRT1 Tv Ekranlarında Sunmuştur.
 • 2017 Yılında Bilal: Özgürlüğün Sesi Filminde Bilal Karekterinde Seslendirme Yapmıştır.
 • 2012 Yılında Diyarbakır devlet Tiyatrosu’nda Dar Ayakkabı ile Yaşamak Oynunu Yönetmiştir.
 • 2012 Yılında Max Maceraları: Kralın Doğuşu Filminde  Gölgelerin Efendisi Karekterinde Seslendirme Yapmıştır.
 • 2012 Yılında Max Maceraları 2: Krallığa Yolculuk Filminde Gölgelerin Efendisi Karekterinde Seslendirme Yapmıştır.

2001 Yılında Yeditepe İstanbul Dizisinde Konuk Oyuncu Karakterinde Rol Oynamıştır.

Yeditepe İstanbul Dizisinin Konusu: Zuhal Olcay’ın canlandırdığı Olcay, iş adamı kocası iflas edip intihar edince orta halli bir mahalleye taşınmak zorunda kalır. Eski tarz sıcak ilişkilerini kaybetmemiş bir mahalledir. Emre Kınay’ın canlandırdığı işsiz Yusuf karakterinin yazmayı denediği Mahallenin Romanı ile paralel olarak mahalledeki zengin çeşitlilikteki karakterlerin başından geçen olaylar anlatılır.

2002 – 2004 Yılında Koçum Benim Dizisinde Orçun Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Koçum Benim Dizisinin Konusu: Koçum Benim, Tarık Akan (Koç Can), Ebru Cündübeyoğlu (Deniz Hoca), Sevil Üstekin (Sevinç Hoca), Zihni Göktay (İsmail Bey), Ozan Güven (Umut), Yunus Günçe (Gökhan)’ın başrolünü paylaştığı 2002-2004 yılları arasında TRT 1’de yayımlanmış olan televizyon dizisidir. İlk bölümü 10 Ocak 2002 tarihinde yayımlanan dizi, 11 Mart 2004 tarihinde yayımlanan 47.bölümde sona ermiştir. Dizi İstek Acıbadem Lisesinde ve İstek Belde lisesinde çekilmiştir. Dizi, 70’lerde çekilen Beyaz Gölge dizisinin yerli versiyonudur. Özgün diziden birebir alıntılar yoğun biçimde mevcuttur.

2003 Yılında Hürrem Sultan Dizisinde Şehzade Bayezid Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Hürrem Sultan Dizisinin Konusu: Hürrem Sultan, 2003 yılında Star TV’de yayınlanan, başrollerinde Gülben Ergen ve Ali Sürmeli’nin olduğu tarihî mini dizi. Dizi toplam 8 bölüm olarak tasarlandı ve yayınlandı. Senaryosu İlhami Algör ve Hüseyin Karagöz ve Mehmet Murat Somer yazdı. Yönetmenliğini ise Faruk Aksoy ve Fatmanur Sevinç yaptı. Müzik ise Rahman Altan’a aittir.

2003 Yılında Mühürlü Güller Dizisinde Engin Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Mühürlü Güller Dizisinin Konusu: Hayatlarında yeni bir sayfa açmaya çalışan üç hayat kadınının (Aydan Şener, Funda İlhan, Sevtap Çapan) hikâyesi. Mühürlü isimli bir kasabada daha önceki acılı yaşamlarını unutmaları için bir fırsattır. Ama mahallede onları beklenmedik olaylar bekler.

2003 Yılında Alacakaranlık Dizisinde Doktor Karakterinde Konuk Oyuncu Rolü Oynamıştır.

Acakaranlık Dizisinin Konusu: Alacakaranlık, 2003-2005 yılları arasında yayımlanan polisiye televizyon dizisidir. 22 Ekim 2003 tarihinde Show TV’de yayına başladı, 28 Mart 2005 tarihinde 37.bölümde sona erdi. Çarşamba ve Pazartesi akşamları yayımlandı. Yapımcılığını Paranoya TV’nin üstlendiği dizinin yönetmenliğini Yağmur Taylan yaptı, senaryosunu Sulhi Dölek yazdı. Dizide Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoğlu, Olgun Şimşek, Tuncel Kurtiz, Ayça İnci, Settar Tanrıöğen, Sinem Öztufan, Hakan Bilgin, Nurcan Eren gibi oyuncular rol aldı.

2003 Yılında Kampüsasistan Dizisinde Levent Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Kampüsasistan Dizisinin Konusu: Kampüsistan, 2003-2004 yılları arasında yayınlanan, D Productions imzalı, yönetmeliğini Uluç Bayraktar’ın yaptığı, Deniz Ergün, Mahinur Ergün ve Cenk Aksoyer üçlüsü tarafından senaryosu kaleme alınan Türk yapımı Gençlik dizisi. Üniversiteliler için hayatta çok sorun var; dersler, aşklar, sınavlar. Yeşim Anadolu’dan gelip İstanbul’lu Tolga ile aynı evde yaşamaya başlar. Zamanla Yeşim’e aşık olan Tolga ise arkadaşlarından tepkilerle karşılaşır.

2004 Yılında Azize Dizisinde Efe Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Azize Dizisinin Konusu: Azize, Süreç Film imzalı, ilk bölümü 19 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan, yönetmeliğini Volkan Kocatürk’ün yaptığı, senaryosunu Başar Başaran ve Emre Özdur’un birlikte kaleme aldıkları Türk yapımı dram dizisidir. 28 Aralık 2019 tarihinde final yaparak sona ermiştir.

2005 Yılında Belalı Baldız Dizisinde Vedat Karakterinde Konuk Oyuncu Rolü Oynamıştır.

Belalı Baldız Dizisinin Konusu: Belalı Baldız, atv’de yayınlanmış durum komedisidir. Hope and Faith adlı Amerikan durum komedisinden uyarlanmıştır. Eskişehir’de yaşayan üç çocuklu bir ailenin aniden çıkagelen bir konukla değişen hayatlarını konu alıyor. Dilek ve Faruk Eskişehir’de 3 çocuklarıyla sakin bir hayat sürerken Melekler Konağı adlı sıradan bir sabah dizisinde rol alan ve diziden kovulduğunu öğrenince stüdyoyu yakan Dilek’in kız kardeşi Arzu Parlak’ın gelmesiyle hayatları bir hayli değişir. Faruk Arzu’yu sevmesine rağmen yine de onun başına açtığı olaylardan dolayı onu hiç sevmez ve her fırsatta onu evinden göndermeye çalışır. Arzu ise bir yapımcının gelip ona iş teklif etmesini beklemektedir. Dilek ise ciddi ve hamarat bir ev hanımıdır ve Arzu’yla bir yemek şirketi kurmuşlardır fakat Arzu bir kez yemek yapayım derken mutfağı yaktığı için Dilek Arzu’nun işlerini yapacak birisi olan Ajlan’ı işe almıştır. Arzu ise ondan nefret etmekte ve her fırsatta onu boğmaya çalışmaktadır. Bu dizi 2006 yılında 34. bölümünde bitmiştir. Bir ara FOX’ta tekrarı yapılmıştır. Belalı Baldız’da, her ne olursa olsun birbirlerini aslında çok seven iki kız kardeşin farklı karakterlerinin çarpışması, sorumsuz baldızdan sürekli kurtulmaya çalışan Faruk’un duruma isyanı ve bu karmaşada devam ettirmeye çalıştıkları aile yaşantıları işleniyor.

2006 Yılında Sıla Dizisinde Gazeteci Karakterinde Konuk Oyuncu Rolü Oynamıştır.

Sıla Dizisinin Konusu: Mezopotamya’nın bereketli toprakları. Hiçbir penceresi birbirine bakmayan, yüksek avlulu evleri, daracık sokakları olan topraklarda kanun tanımaz töreler, töreye karşı gelen aşk! Kalbinde hep hasret büyütmek zorunda kalan bir kızla, töreleri ve kalbi arasında kalan Boran’ın tutkulu aşk hikâyesi! Yazgısı, onu üç yaşındayken özünden, ailesinden koparıp, İstanbul’a sürükler. Kökleri Doğuda, Batı dünyasına ait Sıla, bir yalanla büyür. Sıla başka bir dünyaya kök salmaya çalışırken o farkında değildir ki, o topraklar kızların kaderini başkaları yazar. Sıla’nın hiç duymadığı Berdel kelimesi, hayatının tüm seyrini değiştirir. Hiç tanımadığı ağabeysinin canını kurtarmak için, hiç görmediği aşiret reisi Boran’la zorla evlendirilir. Artık Sıla kocaman bir evde, yıkılmaz kuralları olan bir töreye hapistir. Sıla her gün kaçış planları yapar ama farkında değildir ki, asıl kaçmaya çalıştığı şey, içinde yavaş yavaş büyüyen Boran’a duyduğu umarsız aşktır.

Sıla, ATV’de yayınlanan bir Türk dizisidir. Başrolleri Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt tarafından paylaşılan dizi, ilk çıktığı zamanlarda çok popüler olmuştur. Dizi müziği Sezen Aksu ve diziyle aynı adı taşıyan Sıla Gençoğlu’na ait. Sıla, “Sıla/Töre” adlı besteyi de kendisi seslendirmiştir. Tekrarları Kanal 7’de verilmektedir. Dizi senaryosunun çalıntı olduğu 2013 yılında Yargıtay tarafından onandı. Yapımcı firma yazar Dursaliye Şahan’e tazminat ödemeye mahkûm edildi.

2007 Yılında Sevgili Dünürüm Dizisinde Murat Muhtar Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Sevgili Dünürüm Dizisinin Konusu: Sevgili Dünürüm, ilk bölümü 19 Ekim 2007 tarihinde Star TV’de yayınlanmış olan, Haluk Bilginer ve Sumru Yavrucuk’un başrollerinde oynadığı durum komedisi türünde bir Türk televizyon dizisi. 21 bölüm süren dizi Mayıs 2008’e kadar yayımlanmıştır. Dizide, bir hayli zengin ancak görgüsüzlüğüyle dünürü Yıldız Hanım’ı çileden çıkartan Ahmet Bey ile kibarlık budalası Yıldız Hanım’ın komik zıtlaşmaları ve arada kalan çocuklarının iki aileyi bir arada tutmak için gösterdiği yoğun çabalar anlatılmıştır.

2008 Yılında Dantel Dizisinde Emre Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Dantel Dizisinin Konusu: Dantel. Annesini arayan bir genç kız ve karşısında üç anne adayı.Her bölümü ilmek ilmek dantel gibi süren bir hikaye. İlerledikçe gerçeğe bir adım daha yaklaştığımız aşk, nefret, intikam, acı, yalan ve gizli gerçeklerle dolu bir öykü. Dantel Başrollerinde Özlem Yılmaz, Engin Altan Düzyatan, Derya Alabora ve Betül Şahin yer alıyor. Yapımcılığını İdol Yapım, Burak Törer’in yaptığı dizinin yönetmenliğini ise Korhan Bozkurt üstleniyor. Dizinin müziklerini ise dizi müziği denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Gökhan Kırdar yapmış. Dantel’in senaryosunda da Serçin Asutay’ın imzası bulunuyor.

Dizinin çekimleri İstanbul’da farklı mekanlarda yapılıyor. Ana mekanların dışında Haliç Cami altı tersanesinde su altı ve vurulma sahneleri çekildi. Küçükyalı’da platoda alevler ve sular içinde bir dekor yaptırıldı. Firuze isimli bir modeli canlandıracak olan Özlem Yılmaz karakteri gerçekçi bir biçimde yaşatmak için modacı Hakan Köse ile styling çalışmaları gerçekleştirildi. Çekimler boyunca Hakan Köse bu çalışmalara eşlik etmeye devam edecek.

2008 Yılında Cesaretin Var mı Aşka? Dizisinde Tamer Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Cesaretin Var mı Aşka? Dizisinin Konusu: Ebru ile Tamer tesadüf eseri tanıştıklarında, Ebru Tamer’den kurtulmak için her şeyi yapmış ama yine de kadere ve Tamer’in sevimliliğine karşı koyamamıştır. Ebru’nun babası, galericiliğin yanısıra ailesinin bilmediği bir takım karanlık işlerle uğraşmaktadır. Tesadüfe bakın ki, Tamer de kendini bu bir takım karanlık işlerinde merkezinde bulacaktır. Esas cümbüş ise, Ebru Tamer’i babası ile tanıştırmak istediğinde kopar.

2009 Yılında Bir Bulut Olsam Dizisinde Doktor Serdar Batur Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Bir Bulut Olsam Dizisinin Konusu: Bir Bulut Olsam, yapımını Tims Productions’ın, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, yönetmenliğini Ulaş İnaç’ın yaptığı ve 23 Şubat 2009 ile 24 Aralık 2009 tarihleri arasında Kanal D ekranlarında yayınlanan televizyon dizisidir. Dizinin senaryosu Meral Okay tarafından yazıldı ve başrollerinde Engin Akyürek, Melisa Sözen, Engin Altan Düzyatan, Aslıhan Gürbüz ve Meral Okay yer almaktadır. Dizi 25 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanan 13. bölümü ile ilk sezonu tamamladı. İkinci sezon, 1 Eylül 2009 tarihinde 14. bölümüyle yayınlanmaya başladı ve 24 Aralık tarihinde sona erdi.[2] Mardin’de Suriye sınırında yer alan kara mayınlarının sınır köylere kaymasını ve bu sebeple birçok insanın hayatını kaybetmesini konu edinen Bir Bulut Olsam adı Melisa Sözen’in canlandırdığı Narin Bulut karakterinin tüm derdini bulutlara ve Allah’a anlatmasından gelmektedir.

Yapım: Ön çalışmalar, Dizinin çekimleri başlamadan önce oyuncular ön çalışma yaptılar. Bu ön çalışma esnasında okuma çalışmaları yapıldı ve çekimler başlamadan önce Mardin’e gidildi. Narin karakterini canlandıran Melisa Sözen, karaktere bürünebilmek için kilo aldı, saçlarını uzattı ve kaşlarını kalınlaştırdı. Dizinin çekimlerinin Mardin’de yapılmasından dolayı Engin Altan Düzyatan, DOT’ta tiyatro oyunlarına bir süre ara verdi

Senaryo: Dizinin senaristi Meral Okay, proje üzerinde tam iki yıl çalıştı. Daha önce de Asmalı Konak’ın senaryosunu yazan Okay, Asmalı Konak’ı da Mardin’de geçen bir dizi olarak kaleme almış fakat o dönem şartlarında Mardin`de çalışmanın güç olacağını düşünen ekip Okay`dan diziyi Kapadokya`ya uyarlamasını istediğini açıkladı.

Mekan: Bir Bulut Olsam dizisinin ana mekânı Mardin’in Midyat ilçesidir. Hikâyenin büyük kısmı çok eski bir Süryanı Konağı`nda geçmektedir. Dizinin senarist ve oyuncusu Meral Okay, adı Aslanlı Konak olan konağın Asmalı Konak’tan büyük olduğunu ve Asmalı Konak’ın Aslanlı Konak`ın yanında müştemilat gibi durduğunu belirtti.

Eleştiriler: Dizinin ilk bölümü ardında yapılan eleştirlerden biri programın Asmalı Konak ile Sıla dizisini andırdığı yönündeydi. Bazı sahneleri gerçeklikten uzak bulduğunu yazan Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ’un aksine Taraf gazetesinin Telesiyej yazarı, dizinin kendi içinde işaretler taşıdığını (örneğin Narin’in ahırda leğen içinde yıkanmasını Aytuğ, teatral bir hâl olarak algılarken; Taraf yazarı bunun bir pasif karşı koyma işareti olabileceğini yazdı.) ve bu işaretlerin düz okunmaması gerektiği yönünde görüşünü belirtti. Takvim gazetesi yazarı, dizinin senaryo ve teknik yönünden daha önceki benzerlerinden ayrılacağı hissini uyandırdığını; fakat devam bölümünde hikâyenin etkileyiciliğine rağmen repliklerin kuvvetsiz olmasının, bütün büyüyü bozduğunu belirtti.

Dizide köydeki tarihi Mor Lo`ozor Manastırı’nın bir ahır olarak gösterilmesi ve burada cinsel içerikli sahneler çekilmesine tepki gösterildi. Sami Mıhellemi Dinler Arası Diyalog Derneği başkanı Mehmet Ali Aslan, bu sahnelerin manastırda çekilmesine karş çıktı. Sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Ellerinde taşıdıkları dövizlerle olayı protesto eden grup, dizinin çekimi için manastırın duvarlarının tahrip edildiğini, kapısının yerinden söküldüğünü, manastıra at sokulduğu için manastırın pislendiğini iddia etti.

Dizideki sevişme sahnelerinden dolayı, RTÜK tarafından müstehcen bulundu. Bu sahnenin, erken saatte yayınlanarak, “Çocuk ve gençlerin, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedelediği” gerekçesiyle kanala uyarı cezası verildi.

2. sezonda Milliyet’ten Sina Koloğlu, dizinin zaman zaman “töre, kadının ezilmişiği” vs. simgeleri kullansa da bildik temaları reyting uğruna vermek zorunda kaldığını belirtti. Koloğlu, ayrıca diziyi en az üç dört bölüm götürecek malzemenin bir bölümde tüketildiğini ve bu sene sona erebileceğini aynı yazısında dile getirdi.

2010 Yılında Kapalıçarşı Dizisinde Fırat Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Kapalıçarşı Dizisinin Konusu: Kapalıçarşı’nın büyüleyici atmosferi üzerinde bir mucizenin peşinde koşan insanların hikayesi. Cemal, Mahmut ve Arda feleğin çemberinden geçmiş üç yakın arkadaş. Mahmut ve Cemal çalıştıkları halıcının sahibi Ziya Baba’nın evinde kalmaktalar. Yankesici küçük kız Zezei ile yolları kesişen Cemal, onun sayesinde ipek gibi bir halı dokuyabileceğini düşünmektedir. Diğer yandan Hereke’de babasının kendisini evlendirmek istediği adamla evlenmek istemeyen Diyar, evden kaçar ve yolu Cemal ve Mahmut ile kesişir.

2010 Yılında Şen Yuva Dizisinde Konuk Oyuncu Karakterinde Rol Oynamıştır.

Şen Yuva Dizisinin Konusu: Şen Yuva Dizisi: Şen Yuva, Türk komedi televizyon dizisi. Başrollerini Ceyda Düvenci, Levent Üzümcü, Ayşegül Atik, Altan Erkekli, Alper Kul paylaşmaktadır. Aile dizisi tarzındadır. 5 Temmuz 2010’da atv’de yayına başlayan dizi 10 Eylül 2010’da yayıncı kuruluşun kararıyla yayından kaldırılmıştır. atv’deki son bölümü yayınlandığında AB grubunda %2,38 izlenme oranı ile gün 8.si idi. 21 Ekim 2010 tarihinden itibaren FOX ekranlarında yayınlanmaya başlayan dizi 24 Aralık 2010 tarihinde final bölümü ile ekranlara veda etti.

Münir (Levent Üzümcü) ve İnci Şenyuva (Ceyda Düvenci), ortaklaşa bir psikiyatri kliniği işletmektedirler. Uzmanlık alanları aile terapistliğidir. Münir’in kayınvalidesi Devlet Planlama Teşkilatı’ndan emekli Gülümser (Ayşegül Atik); babası, devlet sanatçısı, emekli koro şefi Kalender Şenyuva (Altan Erkekli); zampara kardeşi Nurettin (Alper Kul) ve oğlu Ataberk (Osman Berk Selvi) çevresinde çeşitli komik olaylar yaşanmaktadır. Her bölümde yeni konular işlenmektedir.

2012 Son Dizisinde Halil Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Son Dizisinin Konusu: Son, Kerem Çatay’ın yapımcılığını ve Berkun Oya’nın senaryosunu üstlendiği Türk drama televizyon dizisi. Dizinin ilk bölümü 9 Ocak 2012’de atv ekranlarında yayınlanmıştır. Tamamen yerli bir senaryoya sahip olan dizi sadece 25 bölüm olarak planlanmış ve 25 Haziran 2012’de son bölümü yayınlanarak tamamlanmıştır. Dizinin ana kadrosu Yiğit Özşener, Nehir Erdoğan, Erkan Can, Berrak Tüzünataç ve Engin Altan Düzyatan’dan oluşmaktadır. Diğer öne çıkan oyuncu kadrosu ise Uğur Polat, Aylin Aslım, Ülkü Duru ve Ahmet Levendoğlu’ndan oluşmaktadır. Dizi, 25 bölümde tam 30 yıllık bir dönemi anlatıyor ve sondan başa doğru ilerliyor.

Aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Mutlu bir evlilik… Birbirine aşık bir karı koca…Çocuklarının üzerine titreyen anne baba… Şüphesiz, yalansız, güven dolu bir ilişki… Bir gün bütün hayatınızın aslında koca bir yalandan ibaret olduğu gerçeği yüzünüze bir tokat gibi çarpabilir… 3 tip kadın vardır: Eviyle evli olan, çocuğuyla evli olan, eşiyle evli olan… Aylin ilk günden beri eşiyle evli olan kadınlardan olmuştu. Evliliği boyunca bir gün bile şüphe duymamıştı Selim’den… Bir gün bile yalan söyleyebileceğini düşünmemişti, aldatılacağını aklına getirmemişti. Ta ki o güne kadar… Bir uçak kazası haberiyle yaşamı altüst olana kadar… Onların “Son”u nasıl olacak?

2012 – 2013 Yol Ayrımı Dizisinde Gazeteci Murat Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Yol Ayrımı Dizisinin Konusu: Kemal Tahir’in aynı adlı eserinden Alev Alatlı’nın uyarladığı Yol Ayrımı, 1930’lar Türkiye’sinde geçiyor. Kurtuluş Savaşı’nda yüz binlerce insanın kanıyla kurtardığı vatan şimdi demokrasi için savaşıyor. Yol Ayrımı; savaştan zaferle çıkmış bir milletin, demokrasi yolunda attığı küçük adımlarını izlerini ekrana taşıyacak..

Yapımcılığını Pana Film’in, yönetmenliğini Yasin Uslu’nun üstlendiği Yol Ayrımı, 1930 yılında Türkiye’nin ilk çok partili döneme geçiş sürecini anlatıyor. Dizide gerçek kişilikler de yer alıyor; Yavuz Sepetçi Atatürk’ü canlandırırken Haluk Cömert İsmet İnönü’yü, Seda Yıldız Fethi Okyar’ı, Ali Tutal ise Salih Bozok’u canlandırıyor.

Yol Ayrımı: Çoruh Mebusu ve Vakit Gazetesi sahibi Âsım Bey’in 7 Ağustos 1930 günü gece yarısına az kala Yalova’daki Seyrisefain balosundan Sirkeci Postanesine çektiği yıldırım telgrafın içerdiği heyecan boş yere değildir. Zira uzun süreden beri gücünü arttıran tek parti hükümetinin kontrol edilemezliğinin ağırlığını hisseden Reis-i Cumhur Hazretleri, yakın arkadaşı Fethi Okyar’dan, İsmet Paşa’nın karşısına bir muhalefet partisi ile çıkmasını istemiştir… Siyaseti Osmanlı’dan öğrenenler bilirler ki böylesi vaziyetler her zaman hayra alamet değildir. Ülkedeki bütün dengeler altüst olacak. Gidişat değişecektir… Muhalif bir Fırka’dan olmamış aşklara, ulaşılamamış emellere bir yol çiziyoruz. İnsan bireyseldir ama dramı toplumsallığından gelir diyerek anlatmaya başlıyoruz.

2013 Cinayet Dizisinde Yılmaz Seyhan Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Cinayet Dizisinin Konusu: Cinayet, Danimarka yapımı Forbrydelsen dizisine dayanan bir Türk polisiye dizisidir. Gizemli bir cinayeti çözmeye çalışan iki dedektifin hayatı ve çevrelerinde gelişen olayları konu alıyor. 13 bölüm olarak planlanan dizi ilk gösterimini 7 Ocak 2014’te yaptı. Yayınlanacağı Kanal D ile 13 bölümlük anlaşma yapılmasına rağmen dizinin reytingi düşük olduğu için 5. bölümden sonra yayından kaldırıldı.

“Kadere inanır mısınız?” Bir gün uyanırsınız ve hayatınız birdenbire tersine döner… Mutlu bir aileniz vardır, biricik çocuğunuzun sırlarla dolu ölüm haberi gelir, dünya başınıza yıkılır… Başarılı bir politikacısınız, belediye başkanlığına doğru koşarken isminiz bir cinayete karışır… Hayatınızı değiştirme arifesinde bir komisersiniz, her şeyi ardınızda bırakıp daha güzel bir hayata adımlayacağınız gün, çözmeniz gereken bir cinayetle karşı karşıya kalırsınız, suçluyu bulmadan gidemeyeceğinizi bilirsiniz… Gencecik ve hayat dolu bir genç kızsınız, yarınlara umutla bakarken birdenbire gözleriniz sonsuza dek karanlığa gömülür, öldürülürsünüz. Kader ağlarını öyle bir örer ki hayatınız hiç ummadığınız bir şekilde değişiverir… Peki, kötü kimdir? Kader mi?

2014 Yılında Çırağan Baskını Dizisinde Poldi Mustafa Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Çırağan Baskını Dizisinin Konusu: Yapımcılığını Cemil Yavuz ve Kerim Ayyıldız’ın, yönetmenliğini Oğuzhan Tercan’ın, senaristliğini Eda Tezcan ve Fatih Özcan’ın üstlendiği yeni mini dizi Çırağan Baskını; çok yakında TRT 1 ekranlarında başlıyor! Hikayesini Cemil Yavuz’un kaleme aldığı, 4 bölüm sürecek yapım; kadrosunda Engin Altan Düzyatan, Ceyda Ateş, Ahmet Mümtaz Taylan, Caner Kurtaran, Burç Kümbetlioğlu ve Yeşim Gül gibi isimleri barındırıyor.

1878 yılında gerçekleşen ve II. Abdülhamit’i tahtan indirmeyi amaçlayan darbe girişiminin hikayesini ekranlara getirecek Çırağan Baskını; ihanet edenler ile milletinin huzuru için ölümü göze alanların mücadelesini, ayrıca tutkulu bir aşkın hikayesini ekranlara getirecek. Çırağan Baskını çok yakında, TRT 1 ekranlarında…

Çırağan Baskını Tarih Bilgisi: Çırağan Baskını ya da Çırağan Sarayı Vak’ası, 20 Mayıs 1878’de gerçekleştirilen, Çırağan Sarayı’nda tutulan eski Osmanlı padişahlarından V. Murad’ı kurtarmak ve tekrar tahta geçirmek amacıyla yapılan ihtilâl girişimidir.

Vak’a Oluşumu: Padişah II. Abdülhamit’in karşıtlarından Ali Suavi ve beraberindeki 150 kadar kişi teknelerle Çırağan Sarayı’na çıkartma yaptı ve sarayın muhafızlarını etkisiz hâle getirdi. Asiler, V. Murad’ın tutulduğu bölmeye ulaştılar ancak akli dengesi yerinde olmayan V. Murad korkuya kapıldı ve asilerle gitmeyi reddetti. Ali Suavi eski padişahı ikna edemedi. Bu arada, yetişerek olaya müdahele eden Beşiktaş Muhafızı Yedisekiz Hasan Paşa komutasındaki askerler asilerden 60’ını öldürdüler. Hasan Paşa, kalın bir sopayla başına vurarak Ali Suavi’yi öldürdü ve bu başarısız ihtilâl girişimini bastırdı.

Sonuç: İhtilâl başarısızlıkla ve isyancıların başı olan Ali Suavi’nin öldürülmesi ile sonuçlanmıştır. V. Murad II. Abdülhamid için artık bir rakip olmaktan çıkmıştır. Günümüz kültürüne ise olayın öncesi ve sonucuyla birlikte kurgu da eklenerek aktarılan Çırağan Baskını adlı mini dizi 2014 yılında TRT’de yayınlanmıştır. Çırağan Baskını, TRT 1’de yayınlanan Filinta isimli ES Film’in yapımcılığını üstlendiği dizinin 49. Bölümüne konu olmuştur. Şehzade Murad’ı Uğur Uludağ, Sultan II. Abdülhamid’i de Hakan Kurtaş oynamıştır.

2014 – 2019 Yıllarında Diriliş Ertuğrul Dizisinde Ertuğrul Gazi Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Diriliş Ertuğrul Dizisinin Konusu: Diriliş Ertuğrul, TRT 1’de yayımlanan Türk televizyon dizisi. Yapımcılığını Tekden Film’in üstlendiği, senaryosunu Mehmet Bozdağ’ın yazdığı, yönetmenliğini Metin Günay’ın yaptığı, başrollerini Engin Altan Düzyatan, Hülya Darcan ve Esra Bilgiç’in paylaştıkları dizinin ilk bölümü 10 Aralık 2014 tarihinde yayınlandı. İlk bölümün yayınlanmasının ardından yayınlandığı günün AB grubu reyting sıralamasında 1. sırada yer aldı. Ayrıca dizi 2015 yılının en iyi dizisi ödülünü aldı. Ardından 43. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde 2016 Yılının En İyi Dizisi ödülünü kazandı.[3] Ödül verilirken sunucudan kaynaklandığı düşünülen olumsuz olaylar yaşanmıştır.  29 Mayıs 2019’da sona erdi.

Dizinin ilk sezon hikâyesi 13. yüzyılda Kayı boyunun Tapınak Şövalyeleri’ne karşı olan mücadelelerini konu almaktadır. Dizinin ikinci sezon hikâyesi ise 13. yüzyılın ortalarında yine Kayı boyunun bu sefer Moğollar’a karşı olan mücadelelerini konu almaktadır. Üçüncü sezonda ise 13. yüzyılın ortalarında Söğüt ‘e yerleşen Kayı Boyu Ertuğrul Bey önderliğinde Bizans İmparatorluğu ve Çavdaroğulları Obasına karşı mücadele edecektir. Dizi için 6 ay kadar hazırlık yapılmıştır. Oyuncuların tamamına at binicilik dersleri verilirken, erkek oyunculara da kılıç kullanma dersleri verildi.

The New York Times, Diriliş Ertuğrul’un Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi söylemlerine paralel ilerlediğine dikkat çekerek “hem düşmanlara karşı ulusal bir varlık gösterme konusundaki derin arzuyu, hem de Türkiye’nin içinde bulunduğu karman çorman gerçeklikten rahatlatıcı bir fantezi dünyasına kaçma isteğini” yansıttığı yorumunu yaptı.

Yapım ve Gelişim Süreci: Diriliş “Ertuğrul” dizisinin hazırlık süreci Şubat 2014’te başladı. 5 ayda hikâye ve çizimler bitti. Moğolistanlı Gambat’a 3 ay boyunca çizimler yaptırıldı. Ekipler çalışmaya Mayıs ayında başladı. Diriliş “Ertuğrul” 60 kişilik dekor ve sanat ekibi 4 ay çalıştı ve hala çalışmaya devam etmekteler. Kostümler ve dekorlar için 4000 metrekare kumaş kullanıldı. Diriliş “Ertuğrul” dizisinin oyuncuları, yan cast ve devamlılıklı figürasyon 3 ay at binme, kılıç kullanma ve ok atma dersleri aldı. Dizideki koreografiler için Kazakistan’dan dünyaca ünlü Cengiz Han, Cehennem Melekleri 2, 47 Ronin, Barbar Conan gibi filmlerde yer alan özel koreografi ekibi Nomad geldi. Nomad hem oyuncuları, hem de atları eğitti ve dövüş koreografilerini hazırladı. Dizide kullanılan atlar da satın alındı ve özel olarak eğitildi. Ayrıca ceylan, koyunlar, keçiler, bülbül ve keklikler de ekibin bir parçası oldu. İlk bölümün çekimleri yaklaşık 1 ay sürdü.

Kostüm Tasarımları: Diriliş “Ertuğrul” için 1000’e yakın kostüm ve binlerce savaş malzemesi ve aksesuar sıfırdan yapıldı. Kostümlerde ve börklerde kullanılan mücevherler takılar, sanatta kullanılan bakırlar, kılıçlar, kalkanlar ve tüm aksesuarlar Türkiye’nin her yerinden toplatıldı. Ahşap malzemeler tek tek elle yapıldı.

Diriliş Ertuğrul Dizi Çekim Yerleri: Diriliş Ertuğrul için Riva ve Beykoz Kundura Fabrikasına 2 plato kuruldu. Kayı Obası Riva’da yeniden canlandı. Riva’daki plato, asıllarına uygun şekilde yapılan 600 metrekarelik Süleyman Şah otağı ve 35 adet çadırla birlikte toplam 40.000 m² alanda kurulmuştur. Diriliş “Ertuğrul” set alanında ayrıca 12 adet değişik ebatlarda oba dükkanları, 1 adet kilimhane, otağ meydanı ve talimhane yer almaktadır. Beykoz Kundura Fabrikasında 6000 m²’lik kapalı alana Halep, Halep Sarayı, arz odası, konuk odaları, koridorlar, zindanlar, Karatoygar mekanı, Selçuklu kasrı, Tapınakçılar salon ve odaları, tekke ve çadır içleri yapıldı. Yine Kundura Fabrikası’ndaki 5000 m²’lik açık alana Halep çarşısı, kale içi, Süleyman Şah çadır içi, Tapınakçıların zindanı, koridoru ve ibadethanesi inşa edildi. Alınan karar ile dizinin 3. sezon çekimlerinin Nevşehir (Kapadokya)’de yapılması kararlaştırıldı.

Diriliş Ertuğrul Birinci Sezon: Birinci sezon, Kayı Obası beyi Süleyman Şah oğlu Ertuğrul Bey’in Şehzade Numan ve çocuklarını bir grup Tapınak Şovalyesinden kurtarmasıyla başlar. Selçuklu Şehzadesi’nin kızı Halime’ye gönlünü kaptıran Ertuğrul, onu ve ailesini kendi obasına götürür. Ama çok geçmeden Selçuklu komutanı Kara Toygar çıkagelir ve Şehzade ile ailesini geri ister. Oba beyi Süleyman Şah, bu isteği yerine getirmeyince Kara Toygar başka yollara başvurmak zorunda kalır. Kayı Obası, bir yandan da göç edecek bir yurt arayışındadır. Son olarak Halep’e gitmek için toydan karar çıktıktan sonra rüyası üzerine Süleyman Şah, elçi olarak önden oğlu Ertuğrul’u Halep Emiri El Aziz’in sarayına gönderir. Kayı Boyu, Halep’e göç ettikten sonra Ertuğrul öğrenir ki Tapınakçıların kolları Halep sarayına kadar uzanmıştır. Sultan El Aziz’in en güvenilir komutanı Nasır’ın bile hain olduğunu öğrenen Ertuğrul, hem Tapınakçıların oyunlarını Sultan’a gösterip gözünü açmakla uğraşırken bir yandan da Şehzadelerin yanlış ele düşmelerine engel olmaya çalışmaktadır. Sezonun son iki bölümünde ise Ertuğrul ve Kayı alpleri Tapınakçıların sarayını ele geçirir ve Kayı bayraklarını sarayda dalgalandırırlar.

Diriliş Ertuğrul İkinci Sezon: Kayılar kış dolayısıyla tekrar yollara düşer. İkinci sezonun başında bütün Kayı obası Moğolların saldırısına uğrar ve birçok kayıp verir. Bu saldırının ardından Kayı Obası, bölgede bulunan Dodurga Obası’na sığınır. Ertuğrul ise Moğoldan Baycu Noyan’ın eline tutsak düşer. Kayı Obası, Dodurgalıların misafirperverlikleri karşısında müteşekkir iken bir yandan da kayıplarının yaslarını tutarlar. Ertuğrul, Anadolu’daki yeni düşmanı Noyan’ın elinden kurtulmayı başarıp obasına geri döner ama görür ki obasında da hainler cirit atmaktadır. Obadaki hainleri ortaya çıkartmaya çalışırken suçlu durumuna düşen Ertuğrul son çareyi kaçmakta bulur. Konya’dan gelen Korkut Bey’in hatunu Aytolun’un abisi Gümüştekin Bey gelerek Ertuğrul’u yargılamak ister. Bir yandan Aytolun, Gümüştekin ve kızı Goncagül ile uğraşan Ertuğrul ve alpleri, diğer yandan da Moğollar ile cenk etmektedirler. Deli Demir ve Halime Hatun, Konya’ya giderlerken yolda karşılarına eski bir Kayı alpi çıkar. Yıllardır ölü sanılan Süleyman Şah oğlu Sungur Tekin’in aslında Sultan Alâeddin’in casusu olduğu ortaya çıkar. Sungur Tekin ise bu casusluğunu Noyan’a karşı kullanmak isterken Saadettin Köpek’in tuzaklarına düşer ve abisi Gündoğdu ile birlikte Ertuğrul’a sırt çevirir. Sungur Tekin, Ertuğrul ve alplerinin peşine düşünce Noyan, fırsattan istifade kaçmaya çalışır ama Ertuğrul onu öldürür. Sungur Tekin ise ağır yaralanır. Ertuğrul, obayı Bilecik’e taşımak niyetindedir ama beyliği alamayınca peşinden kendisini takip edenleri de alarak kardeşlerinden ayrı yola düşmüştür. Sezonun sonunda Gündoğdu ve Sungur Tekin geride kalırken Hayme Ana ve Ertuğrul, birlikte Bilecik’e yola çıkarlar. Kayıların beyliği ise Ertuğrul’a geçer.

Diriliş Ertuğrul İkinci Sezon: Kayılar artık ikiye bölünmüştür. Ertuğrul Bey’in önderliğindeki oba bir süredir sıkıntıdadır. Ertuğrul Bey, ticaretten pek anlamadığından dolayı bu sıkıntı biraz uzun sürmüştür. Bu durum da oba halkının ara ara hoşnutsuzluğuna sebep olmuştur. Ama bütün bunların yanında Ertuğrul Bey’in yeni düşmanları ile eski rakibi Emir Saadettin Köpek bir olmuş ve dinlenmemektedirler. Yakın bölgede bulunan müslüman Çavdar Obası beyi Candar Bey’in oğlu Ural, Ertuğrul’un alplerine gece saldırısı düzenleyince Candar Bey, olayı örtbas edip Kayılar ile ilişkilerini düzeltmek istemiştir. Hanlıpazar sahibi Simon’dan ortak kilimhane için yeni bir tezgâh istenmiştir. Bunu duyan Ural çok sinirlenip kadınların kervanını adamlarına bastırmıştır. Gündüz ölümün eşiğine gelmiş, Halime Sultan ve Aslıhan Hatun kaçırılmıştır. Ural ve Aliyar Ertuğrul’a yardım edince dostluk kurulmuştur. Simon ve Maria zehiri mektubun içine döküp Turgut Alp aracılığıyla Ertuğrulu zehirlerler. Ertuğrul iyileşir, fakat bunu ahaliden gizler ve aniden Hanlıpazar’ı basar ve fetheder. Simon ve Tüccar Hasan kaçar. Ural Simon’u öldürerek Simon ile kirli ilişkisini örtbas eder ve kendini kahraman sayarak han ve pazara ortaklık talep eder. Bamsı suikasta kurban giden Karahisar tekfurunun kzına aşık olur, ama hırslı Türk düşmanı ve tekfur katili Vasilius, Helena Hatun ile evlenmek ister. Bunu duyan Bamsı sinirlenir.

2019 Yılında Kurşun Dizisinde Savcı Atmaca Orhan Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Kurşun Dizisinin Konusu: Kurşun, Most Production imzalı, ilk bölümü 23 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan, senaryosu Kerem Deren tarafından yazılan Türk dönem dizisidir. 1970’lerin İstanbul’unda adalet arayan bir savcı ve gazetecinin hikayesi anlatılmaktadır. 4 Aralık 2019 tarihinde final yaparak sona ermiştir. Hayatı boyunca adalete inanmış ve adaletin peşinden gitmiş olan Cumhuriyet Savcısı Orhan büyük bir davanın peşinden gitmeye karar verir.  Gazeteci Leyla ile yolları 1970’lerin İstanbul’unda bu davadan dolayı kesişir. Leyla, Orhan ile aynı yoldan yürümeye kararlıdır. İşin arkasındaki güç onları hayatlarıyla tehdit ederken Orhan’ın önünde tek seçenek vardır: “Sonuna kadar adaletin peşinden gitmek.” Bu viraj hem onların hem yakınlarının hayatlarını tümden değiştirecektir.

ENGİN ALTAN DÜZYATAN’IN OYNADIĞI FİLM YAPIMLARI

2005 Yılında Kalbin Zamanı Filminde Genç Demir Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Kalbin Zamanı Filminin Konusu: İki eski dost, şakayla karışık bir sohbete başlar. Bunlardan biri 20 yıl önce tanık olduğu ve kendisini derinden etkileyen bir olayı anlatmaya koyulur. Anlattığı hikâye ile 1950’lerde yirmili yaşlarında olan dört gencin dönemin cemiyet hayatının merkezi ve gençlerin uğrak noktası olan bir otelde başlayan maceraları ve yaşadıkları aşkların, 1980’lerde, yani 50’li yaşlarına geldiklerinde yollarının yine aynı otelde kesişmesi ile canlandığını ve içlerinden birinin esrarengiz bir cinayete kurban gittiğini öğreniriz. Filmin finalinde yani yaşananların üzerinden yarım asra yakın bir zaman geçerken ise hiç beklenmedik bir gelişme meydana gelecek ve sır ortaya çıkacaktır.

2005 Yılında Beyza’nın Kadınları Filminde Koray Rolünde Yardımcı Karakteri Oynamıştır.

Beyza’nın Kadınları Filminin Konusu: Psikiyatr kocası Doruk’a (Levent Üzümcü) büyük bir aşkla bağlı Beyza Türker’in(Demet Evgar) yaşamı,karakter değişimlerini yaşamaya başlamasıyla eskisi gibi olmayacaktır. Bu arada İstanbul’un çeşitli semtlerinde bulunan kesilmiş bacaklar yüzünden şehri seri katil korkusu sarmıştır. Cinayetleri araştıran komiser Okan (Tamer Karadağlı), yeni iş ortağı Doruk Türker ile tanışır. Eğitimini Amerika’da almış olan Doruk, bu davada seri cinayet uzmanı olarak görev almıştır. Komiser Okan ve Doruk seri katili ararken, Beyza’da hatırlayamadığı kayıp zamanlarının peşine düşer. Polis katilin peşindeyken Beyza’da kendi gerçeğiyle yüzleşir: Öldürülen kurbanlarla arasında kendisinin bile çözemediği bir ilişki vardır.

2007 Yılında Cennet Filminde Can Karekterinde Baş Rol Oynamıştır.

Cennet Filminin Konusu: Cennet, 2007 Türkiye yapımı psikolojik dram türünde sinema filmidir. Yönetmenliğini ve yapımcılığını, 2006 yılında Araf adındaki korku filminin senaryo yazarlığını, yapımcılığını ve yönetmenliğini yapan Biray Dalkıran yapmıştır. Aynı zamanda bu film Biray Dalkıran’ın ikinci uzun metraj sinema filmidir.

Filmin oyuncu seçimlerini Mandalina Casting yaparken, cast direktörlüğünü ise Mandalina Casting’in yöneticileri Canda Karikutal ve Temmuz Karikutal üstlenmiştir. Engin Altan Düzyatan, Zeynep Papuççuoğlu, Türkiye’de Kanal D adındaki televizyon kanalında yayınlanan Yaprak Dökümü dizisinde “Necla” ismindeki karakteri canlandıran Fahriye Evcen, Şendoğan Öksüz ve Mehmet Birkiye başrolleri paylaşmaktadır. Aytaç Ağırlar, Tülay Bekret, Cüneyt Sayıl gibi isimlerde filmde rol alan diğer önemli oyunculardandır.

Görsel efektleri İngiltere ve Türkiye ortak yapımı olan film, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’nun 2007/2 sayılı kararıyla 225.000 Yeni Türk Lirası Düş Fabrikası Görüntü Sanatları Yapım’a uzun metrajlı kurgu film yapım projesi olan “Cennet” filminin gerçekleşmesi için verilmiştir. Bunun dışında filmin içeriğinde 20 dakikadan fazla bulunan hayal ve cennet sahneleri için Türkiye’den ve İngiltere’den bir özel efekt ordusu çekimlerde yönetmen Biray Dalkıran’la irtibatlı olarak çalıştı.

Klip yönetmenliği kökenli olan Burak Sesli, filmin senaryo yazarıdır. İlk olarak 4 Ocak 2009 tarihinde Türkiye’deki sinemalarda gösterime gireceği açıklanan film, İngiltere’den gelmesi beklenen efektleri gecikince 11 Nisan 2008 tarihinde gösterime girdi. Toplam 12 hafta gösterimde kalan “Cennet”, 24.774 kişi tarafından izlendi, 166.295 Türk lirası hasılat yaptı.

2008 Yılında Mezuniyet Filminde Başrol Oynamıştır.

Mezuniyet Filminin Konusu: Umut ve yakın dostları büyük bir depresyonun pençesinde kıvranmaktadırlar. Çok kısa bir süre önce arkadaşları Polat’ı kaybetmişlerdir. Aradan bir yıl geçer ancak hiçbiri kendini toparlayamaz. Artık mezun olma zamanları da gelip çatmıştır. Öyle ya da böyle hayat devam etmektedir. Akın’ın kızarkadaşı İpek’ten uzaklaşması da işte yine Polat’ın ölümüyle alakalıdır. Sarp ise okul bitince üniversite yerine askere gitmeyi planlar ve bu durum onun da kızarkadaşı Deniz ile arasında problem yaşanmasına neden olur. Kaygısız Metin’in ise tek amacı mezuniyet gecesi kız arkadaşı ile ilk defa beraber olabilmektir. Aynı lisede ’inek tayfa’ olarak bilinen Kemal, Serdar, Halil ve Murat beraber İzmir’de okumaya karar vermiştir. Bu gece onlar için herkese bir veda, aynı zamanda yıllardır açılamadıkları kızlarla konuşma, yaşayamadıkları heyecanları tatma şansıdır. Okulda hiçbir arkadaşı olmayan Efe ablasının zoruyla babasından kaçar ve mezuniyet gecesine doğru yol alır. O gece, kentin varoşlarında Selim ise Aykut’u kafalamakla meşguldür. Babasının arabasını çalmak için Aykut’u kandırır ve bu durum beklenmedik gelişmelerin önünü açar. İşin içine cinsellik, uyuşturucu ve kavgaların girmesi ile iş çok geçmeden çığırından çıkar. Talih, o gece 22 kişinin yollarını dönüşü olmayan bir şekilde kesiştirir.

2008 Yılında Cin Gecidi Filminde Komiser Karakterinde Baş Rol Oynamıştır.

Cin Gecidi Filminin Konusu: Ormanlık bir alanda, farklı nedenlerle ölmüş birçok gencin cesedi bulunur. İleri derecede uykusuzluk problemi çeken genç bir komiser, bu cinayetleri çözmekle görevlendirilir. Komiserin bulduğu kanıtlar, diğer görevlilerin bulduğu kanıtlarla çelişince, komiserin akli dengesini kaybettiği düşünülür. Sonunda, herşeye rağmen olayı incelemeye devam eden komiser, köyde tanıştığı yaşlı bir kadından öğrendiği mistik bir hikayeyle cinayetlerin arkasındaki giz perdesini çözer. Karşılaştığı gerçekse, cinayetlerden çok daha korkunçtur.

2010 Yılında New York’ta Beş Minare Filminde Timur Rolünde Yardımcı Karekteri Oynamıştır.

New York’ta Beş Minare Filminin Konusu: New York’ta Beş Minare, yönetmenliğini ve senaristliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı 2010 yapımı sinema filmidir. Filmin başrollerinde Hacı Gümüş rolüyle Haluk Bilginer, Fırat rolüyle Mahsun Kırmızıgül, Acar rolüyle Mustafa Sandal, Becker rolüyle Robert Patrick, Maria rolüyle Gina Gershon ve Marcus rolüyle Danny Glover yer almaktadır. Filmin galası, 4 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi’nde yapıldı. Gösterime girdiği ilk üç günde 703.330 kişi tarafından seyredilerek açılış yapan New York’ta Beş Minare, “En iyi açılış gişeleri” sıralamasında da 7. oldu. Filmin adı, “Bitlis’te Beş Minare” türküsünden gelmektedir.

Kırmızı bültenle aranan ve adı fenomene dönüşmüş dinci bir örgütün lideri Deccal kod adlı bir suçlunun ABD’de yakalandığı bilgisi gelir. Onu teslim almak için başarılı iki polis New York’a gider. Bundan sonrası kolay görünür. Ama hiçbir şey görüldüğü gibi değildir. İstanbul, New York, Bitlis üçgeninde geçen hikâye, yakın dönemin Türkiye’sini sorgularken, 11 Eylül saldırıları sonrası ABD ve dünyanın İslam’a karşı gelişen paranoyasının altını çizecektir.

2010 Yılında Bir Avuç Deniz Filminde Mert Akbay Karakterinde Baş Rol Oynamıştır.

Bir Avuç Deniz Filminin Konusu: Uzun yıllar Amerika’da okuyan ve çalışan Mert (Engin Altan Düzyatan), şirketin Türkiye yöneticisi olmak üzere İstanbul’a döner. Burada arkadaşı Bora (Tuğrul Tülek) ve Bora’nın eşi Aylin (Ahu Yağtu) ile birlikte bir tekne turuna çıkar. Geziye Göcek’te, Mert’in kız arkadaşı Dilek (Zeynep Özder) katılır. Grup keyifli bir tatil geçirirken bir gün teknelerine İstanbul’un en varlıklı ailelerinden birinin kızı olan Deniz (Berrak Tüzünataç) gelir. Deniz’in alaycı ve pervasız havası Mert’i etkiler. O güne dek hep yapması gerekeni yapan, ailesinin çizdiği rotada giden Mert, kendini sorgulamaya başlar. Bir avuç denizin gerçekten de bir deniz olup olmadığını öğrenmek için, önünde uzun bir yolculuk vardır.

2010 Yılında Romantik Komedi Filminde Cem Sezgin Karakterinde Baş Rol Oynamıştır.

Romantik Komedi Filminin Konusu: Esra işinde mutsuz bir kadındır. Başındaki işvereni ona sürekli baskı yapmaktadır. Sevgilisi ise son derece çekilmez biridir ve onunla da sorunlar yaşar. Bir gün canına tak eder ve hem işinden hem de sevgilisinden olaylı bir şekilde ayrılır. Artık yaşamına yeni bir yön vermek ve kariyer yapmak ister. Bir reklam ajansında biraz da şansının yardımıyla metin yazarı olur. Arkadaşı Didem ise çok zengin bir ailenin kızıdır. Onunla birlikte yeni tanışacakları aşklarıyla güzel, eğlendirici bir ilişkiye başlayacaklardır.

2011 Yılında Anadolu Kartalları Filminde Binbaşı Kemal Tanaçan Karakterinde Baş Rol Oynamıştır.

Anadolu Kartalları Filminin Konusu: Çocukluklarından bu yana uçma hayali kuran beş Harbiyeli genç: Onur, onun çocukluk arkadaşı Ayşe, Ayşe’ye vurgun Mustafa ve Tunç ile Fatih. Eskişehir Hava Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünden bazı arkadaşları geçemese de, onlar, savaş pilotu olma yolunda oldukça meşakkatli bir yolda ilerlemektedirler. Bu beş arkadaşı yıllar sonra yeniden bir araya getiren şey Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda yaşadıkları olacaktır.

Anadolu Kartalları, Fida Film tarafında çekilen, yönetmenliğini Ömer Vargı’nın, yapımcılığını ise Murat Akdilek’in yapıtğı 2011 yapımı Türk filmi. Filmin başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Özge Özpirinçci ve Çağatay Ulusoy oynadı.

Filmin çekimleri Konya 3. Ana Jet Üssü Komutanlığı,İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üssü,Eskişehir Hava Hastanesi ve İzmir’in Foça ilçesinde çekilmiştir. Anadolu Kartalları filmi çekimleri için Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda bulunan dev bakım hangarına “Bluebox Stüdyo” kurulmuştur. Bu Türk Sinema tarihinde bir ilk. 75 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğinde kurulan bu özel çekim alanında eğitim uçakları ve savaş uçaklarının yakın plan çekimleri gerçekleştirildi.

Filmin bir diğer önemli özelliği ise Türk Hava Kuvvetleri’nin 100.yılı anısına çekilmiş olmasıdır. Ayrıca filmde, Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. Yılına özel olarak tasarlanmış F-16 Fighting Falcon uçağının Solo Türk versiyonu da tanıtılmıştır.

2012 Yılında Bu Son Olsun Filminde Sinan Karakterinde Baş Rol Oynamıştır.

Bu Son Olsun Filminin Konusu: Yaşar, Apo, Kovboy Ali, Cevat ve Ertuğrul’un hayattaki tek gayeleri, karınlarını doyurmak ve en büyük tutkuları olan şaraptan bir gün bile olsun ayrı kalmamaktır. Günübirlik yaşayan bu beş kişi, gayelerine ulaşabilmek için zamanın fırtınalı politik atmosferinden dahi faydalanmasını bilir. Sokaklarda yaşayan bu beş evsiz 12 Eylül 1980 sabahı geldiğinde sokağa çıkma yasağı ile karşı karşıya kalırlar. Ancak onların gidebilecekleri tek evleri vardır; o da yine sokaklardır. Yaşanan bir dizi yanlışlıklar komedisi sonucu kendilerini siyasi mahkûmlarla birlikte aynı cezaevinde bulurlar.

Cezaevi yönetimi arasında ise bir güç savaşı mevcuttur. Uzun yıllardır cezaevini dilediği gibi yöneten Cezaevi Müdürü Hızır, 12 Eylül askeri müdahalesi ile cezaevine atanan Yüzbaşı Kenan’ın üstü olmasından memnun değildir. Bu esnada diğer cezaevi personeli de yaşanan yeni durum içinde kendilerine iyi bir yer edinme peşindedir. Bu keşmekeş Yaşar ve arkadaşları için iyi bir fırsattır ve bu fırsatı değerlendirip kendilerine rahata erdirmeyi bilirler. Ancak zamanla içeride yaşananlara gönlü elvermeyen Yaşar, dışarıdan da tanıdığı mahkûmları kurtarmak ve duvarların birbirlerinden ayırdığı Sinan ile Lale çiftini tekrar kavuşturmak için bir plan yapar.

Bu Son Olsun, Orçun Benli’nin yönetmenliğini yaptığı 2012 yapımı Türk filmidir. Senaryosunu Şükrü Üçpınar ve Orçun Benli’nin yazdığı filmde, Engin Altan Düzyatan, Hazal Kaya, Orhan Eşkin, Mustafa Üstündağ, Bülent Çolak, Deniz Uğur ve Engin Alkan gibi oyuncular rol almıştır. Film, Türkiye genelinde 6 Ocak 2012 tarihinde vizyona girmiştir. Orçun Benli’nin yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film olan Bu Son Olsun, 12 Eylül Darbesi’ne mizahi bir bakışla yaklaşmaktadır. Film 18 hafta vizyonda kalmış, 79.663 izleyici izlemiş ve 615.512 TL gelir elde etmiştir.

2013 Yılında Romantik Komedi 2 Filminde Cem Sezgin Karakterinde Baş Rol Oynamıştır.

Romantik Komedi 2 Filminin Konusu: Esra, heyecanla evlilik hazırlıkları yaparken, en yakın arkadaşı Didem de kızlar arasındaki tek bekâr kişi olarak kalmaktan dolayı panikler ve sevgilisi Cem’i evliliğe ikna etmek için çeşitli taktikler uygulamaya başlar. Didem evlenme teklifi beklerken, Cem yeni filminde başrol oynadığı Gözde’yle tanışır ve filmine konsantre olur. Bunun üzerine kıskançlık krizlerine giren Didem, Cem’i yakın takibe alır. Bu takip esnasında erkeklerin Antalya “Adam & Eve Otel”de bekârlığa veda partisinde olduklarını öğrenir. Böylece komik ve romantik bir macera başlar. Kızlar erkeklerin bekarlığa veda partisinde neler yaptıklarını görmek için oryantal kılığında otele sızarlar.

Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda, 2013 Türkiye yapımı komedi ve romantik türündeki sinema filmidir. 2010 yapımı Romantik Komedi isimli filmin devamı niteliğinde olan yapımda önceki filmde rol alan birçok oyuncu bu filmde de rol almıştır. Filmin yönetmenliğini ise ilk uzun metrajlı sinema işine imza atan Erol Özlevi üstlenmiştir.

2013 Yılında Bu İşte Bir Yalnızlık Var Filminde Mehmet Karakterinde Baş Rol Oynamıştır.

Bu İşte Bir Yalnızlık Var Filminin Konusu: Gençliğinde uzun süre bir müzik grubunda gitar çalıp beste yapan Mehmet, 30’lu yaşların sonuna geldiğinde hem müziği bırakmış hem de aile hayatında zor zamanlar geçiren birine dönüşmüştür. Eşiyle boşanıp müziği bırakır; maddi anlamda da bitik durumdadır ve bu süreçte kendisini hayata yaklaştıran tek şey kızı Ezgi’dir. Bu nedenle hiç istemese de anlaşamadığı eski eşiyle sık sık görüşmek zorunda kalır. Özel ders vererek ya da gitar tamiratı yaparken hayatını sürdüren Mehmet, uzun yıllardır birlikte oldukları arkadaşları Ayşe ve Orhan çiftiyle aynı apartmanda oturmaktadır. Evliliklerinde sorunlar yaşayan Ayşe ve Orhan’ın tartıştığı akşamlardan birinde Orhan’ın evi terk etmesi işleri karıştırır. Mehmet değer verdiği Ayşe’ye yardımcı ve destek olabilmek için sürekli yanında olur; aradan günler geçer ve birlikte Orhan’ı aramaya koyulurlar. Tam bu esnada çok sevdiği bir dostunu kaybettiği haberi gelir ve aynı zamanda bir iş teklifi alır. Mehmet hiç istemese de bu işi kabul etmek zorundadır; öte yandan Ayşe ile olan ilişkisi günden güne tuhaflaşmaktadır… Tuna Kiremitçi’nin aynı adlı romanından, senarist ve sinema eleştirmeni Burak Göral tarafından uyarlanan filmin yönetmeni, Romantik Komedi filmini de yönetmiş olan Ketche; başrolleri paylaşan isimler ise Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal.

2016 Yılında Ve Panayır Köyden Gider Filminde Ali Karakterinde Baş Rol Oynamıştır.

Ve Panayır Köyden Gider Filminin Konusu: Yaşam ve ölüm arasında sıkışıp kalmış bir köyün hikâyesini anlatan filmde, geçmişlerini unutmak isteyen köy ahalisi ile kendi geçmişini yakalamak ve onunla yüzleşmek isteyen bir yabancının öyküsü anlatılıyor. Ne var ki köye gelen bu davetsiz yabancı bir süre sonra adeta yaşam belirtisinin olmadığı, her anın bir kısır döngü içerisinde kendisinden önce olan bitenin taklidi haline gelen bu köyde kısılıp kalır. Köylü bu yabancıya önce merak, sonrasındaysa şüpheyle yaklaşır. Ne var ki bu davetsiz misafir, köy ahalisinin kuytuda kalmış karanlık anılarını tekrar canlandıracaktır. Peki kimdir bu yabancı? Geçmişin hayaleti mi yoksa yarın doğacak olan güneş mi? Yönetmenliğini Mete Sözer’in üstlendiği filmin kadrosunda Engin Altan Düzyatan, Cem Davran, İlyas Salman, Açelya Devrim Yılhan, Meral Çetinkaya, Ercüment Balakoğlu, Haluk Yüksel, Nebil Sayın, Lebip Gökhan gibi isimler yer alıyor.

ENGİN ALTAN DÜZYATAN’IN TİYATRO YAPIMLARI

2016 Yılında Anna Karenina

Tiyatro Konusu: Anna Karenina (Rusça: Анна Каренина; ˈanə kɐ’r’en’ɪnə), (Bazen Anna Karenin olarak ingilizceleştirilir). Lev Tolstoy tarafından yazılmış, Rus Habercisi’nin 1873-1877 yılları arasındaki döneminde, bölümler hâlinde basılmış roman. 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür.

Eser, 1870’lerin Rusya’sında, toplumun üst sınıfına mensup kimseler arasında yaşanan birbirinden bağımsız iki aşk macerasını anlatır. Olaylar Moskova’da, Sankt-Peterburg’da ve asilzadelerin yazlık malikanelerinde geçer. Romanda dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin düş kırıklıkları karşılaştırılır; sadakat, tutku, kıskançlık gibi temalar işlenir; bir yandan da o dönemde Rusya’da kadınların durumu, eğitim reformu gibi konular dile getirilir.

Kitap Hakkında: Romanın başlangıç cümlesi: ”Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждая несчастливая семья несчастлива по-своему. (Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.)” Romanın baş karakteri Anna Karenina, Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadındır. Yüksek bir devlet memuru olan Aleksey Aleksandroviç Karenin ile evli ve bir çocuk sahibi olan Anna Karenina’nın sevgisiz ve monoton bir evlilik hayatı vardır.

Anna Karenina, bir gün eşini aldattığı ortaya çıkan ağabeyi Prens Stepan Arkadyaviç’in (Stiva) Moskova’daki evine, karı-kocayı barıştırmak üzere gider ve orada Vronski adlı bir genç kont ile tanışır. Vronski, Stiva’nın eşi Darya Aleksandrovna (Doli)’nın kızkardeşi Prenses Yekaterina Aleksandrovna Şçerbatski (Kiti)’ye kur yapan bir gençtir. Kiti, kendisine evlenme teklif eden Konstantin Dmitriyeviç Levin adlı bir başka genci, Vronski nedeniyle reddetmiştir. Levin ve Vronski arasında kararsız kalan Kiti, sade bir çiftçi olan Levin yerine parlak geleceği olan Vronski ile evlenmesini uygun bulan annesinin etkisiyle Levin’in teklifini geri çevirmiştir. Levin, köyüne dönüp Kiti’yi unutmaya çalışır. Ne var ki, Vronski, Anna ile tanıştıktan sonra Kiti’ye ilgisini kaybeder, Anna’ya kur yapmaya başlar. Vronski’nin ilgisini kaybetmesi ve ona karşı karşılıksız sevgi uğruna değer verdiği Levin’i yitirmesi, Kiti’nin üzüntüden hastalanmasına sebep olur. Ailesiyle birlikte gittiği bir Alman kaplıcasında sağlığına kavuşur ve Vronski’ye olan duygularını unutur.

Anna kendisi ile birlikte Moskova’dan Petersburg’a dönen ve aşkını ilan eden Vronski’ye kayıtsız kalamaz. Dedikodulara aldırmadan genç kont ile aşk yaşar ve bu ilişkisinden hamile kalır. Petersburg’da katıldığı bir engelli at yarışından hemen önce bu haberi alan Vronski yarışta atının tökezlemesi sonucu feci biçimde düşer. Yarışı kocasının uzaktan gözlemi altında izlemekte olan Anna, sevdiği adamın öldüğünü düşünür ve yarışmadan sonra heyecanla kocasına Vronski ile yaşadığı aşkı itiraf eder. Karenin, bu itirafa rağmen itibarının sarsılmaması için boşanmayı reddeder ve Anna’dan bu ilişkiye son vermesini ister. Fakat Anna her şeye rağmen ilişkisine devam edince boşanma kararı alan Karenin, karısının çocuk doğurduğu ve ölmek üzere olduğu haberi üzerine onunla barışır; hem onu hem Vronski’yi affeder. Vronski, utancından kendisini öldürmek düşüncesine kapılır ve silahla kendisini yaralar. Bir süre sonra Anna da, Vronski de iyileşecek, Anna kocasından ayrılıp bu evlilikten olma oğlunu ona bırakmaya; Vronski’den olma kızını yanına almaya; Vronski ise ordudan ayrılmaya karar verir. İki sevgili İtalya’ya kaçıp bir süre gözlerden uzakta yaşar.

Bu arada Doli, çocukları ile birlikte Levin’in köyüne yakın bir köyde yazı geçirmeye gider. Burada verdiği uğraşların ardından, Levin’in Kiti ile evlilik umudu artar. Moskova’da bir davet sırasında Kiti’ye yeniden evlenme teklif eden Levin sonunda mutluluğuna kavuşur. Çift evlenir, mutlu bir evlilikleri ve bir çocukları olur.

Oğlunun özlemi ile Avrupa’dan dönen Anna ise Rusya’da toplumdan dışlanır; gittikçe huysuz, kıskanç bir kadına dönüşür ve Vronski ile arası bozulur. Gittikçe içe-dönük bir kişi olan Vronski’nin artık kendisini sevmediği düşüncesiyle bunalıma giren Anna, yaptıklarından büyük bir pişmanlık duyar ve intihar eder. Anna’nın ölümünden sonra ruhsal çöküntü yaşayan Vronski ise çareyi orduya gönüllü yazılmakta bulur.

2007 – 2008 Kürklü Merkür

Tiyatro Konusu: Kürklü Merkür (Mercury Fur), Philip Ridley’in yetişkinlere yönelik yazdığı 5. tiyatro oyunudur. In-yer-face akımının en sert oyunlarından biri olarak kabul edilen oyunun prömiyeri 2005 yılında Plymouth Royal Theatre’da yapılmıştır. Yıkımardı bir dünyada, hayatta kalmaya çalışan geçmişsiz ve geleceksiz gençler, hayatlarını partiler düzenleyerek ve kelebek satarak kazanmaktadır. Ancak bu partilerde, zenginlerin her türlü sapkın fantezisi gerçekleştirilmektedir. Örneğin, oyun boyunca hazırlıkları sürdürülen partide, bir şirketin üst düzey yöneticisi, bir oğlan çocuğuna tecavüz edecek ve sonunda onu vahşice öldürecektir.

Partiyi düzenlemekle görevli olan Eliot aynı zamanda bir kelebek satıcısıdır. Söz konusu kelebekler, bir gün bir fırtınayla ortaya çıkan, genetik olarak değiştirilmiş kelebeklerdir. Yiyende farklı sanrılara sebep olurlar. Uzun vadedeki etkileri ise bağımlılık, bellek yitimi ve dil yeteneklerinin kaybıdır. Bu ortamda Eliot, kıt akıllı ve kelebek bağımlısı kardeşi Darren’i, sevgilisi travesti Lola’yı, güçlü ve korkutucu görünen patronu Sfenks’i ve kimliği oyun ilerledikçe ortaya çıkan Düşes’i korumaya, onların hayatlarını devam ettirmeye çalışır. Bir yandan parti hazırlıklarıyla uğraşırken, diğer yandan geçmişlerini hatırlamaya ve gelecekleri kurmaya çalışan karakterlere, Nez de bir kelebek elde etmek hayaliyle yardım etmeye başlar. Parti Konuğu’nun sonunda partiye katılmasıyla iyice hareketlenen oyun bir yıkımla sona erer.

Oyuna Tepkiler: Oyun ilk sergilenişiyle birlikte büyük yankı uyandırdı. On yıldır Philip Ridley’in yayıncısı olan Faber and Faber oyun metnini basmayı reddetti. Her oynanışında, sahnede sergilenen şiddet ve tehdit ortamından etkilenen seyircilerin bir kısmının, oyunu terk ettiği görüldü. Eleştiriler de en az oyun kadar ateşliydi. The Daily Telegraph’tan Charles Spencer oyunla ilgili çalışan herkesin “alçak” olduğunu söyledi ve hatta Ridley’in “kendi hastalıklı fantezileriyle doyuma ulaştığını” ileri sürdü. Ancak oyunu destekleyen pek çok yorum da yapıldı. Örneğin The Sunday Times’tan John Peter oyunu “tam anlamıyla bir 11 Eylül oyunu” olarak tanımladı ve herkesin oyunu görmesi gerektiğini söyledi. Bu tartışmalara rağmen – belki biraz da bu yüzden – oyun uzun süre kapalı gişe oynadı. Sonunda, oyunu izlemeye gelenleri çoğunluğunu coşkulu genç bir seyirci kitlesi oluşturmaya başladı. Oyun daha sonra dünyanın pek çok ülkesinde sahnelendi.

ENGİN ALTAN DÜZYATAN’IN KAZANDIĞI ÖDÜLLER VE ADAYLIKLARI

 • 2012  Yılında Los Angeles Movie Awards Ödül Töreninde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Bir Avuç Deniz Projesinde Kazandı
 • 2015 Yılında ise 6. Quality Of Magazine Dergisi Ödülleri Töreninde En Quality (Kaliteli) Erkek Oyuncu seçilmiştir.
 • 2016 Yılında 23. İTÜ EMÖS Başarı Ödüllerinde Yılın en Başarılı Erkek Dizi Oyuncusu olarak Aday gösterildi.
 • 2016 Yılında 16. Magazinci.com İnternet Medyası (En İyiler) Ödül Töreninde Yılın Erkek Dizi Oyuncusu seçilmiştir.
 • 2016 Yılında 2. Türkiye Gençlik Ödüllerinde En İyi Erkek Dizi Oyuncusu olarak Aday gösterildi.
 • 2016 Yılında 7. KTÜ Medya Ödüllerinde En Beğenilen Erkek Oyuncu seçilmiştir.
 • 2016 Yılında 11. Makinistanbul Medya, Sanat ve Spor Ödüllerinde En İyi Erkek Dizi Oyuncusu seçilmiştir
 • 2016 Yılında Ege Üniversitesi 5.Medya Ödüllerinde En İyi Erkek Dizi Oyuncusu olarak Aday gösterildi.
 • 2016 Yılında 4. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Ödüllerinde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu seçilmiştir.
 • 2016 Yılında 3. Mersin Altın Palmiye Ödüllerinde Yılın Erkek Dizi Oyuncusu seçilmiştir.
 • 2016 Yılında 12. Kar Film Festivali Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu seçilmiştir.
 • 2016 Yılında 43. Pantene Altın Kelebek Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu olarak Aday gösterildi.
 • 2017 Yılında 5. Bilkent Tv Ödüllerinde En İyi Erkek Drama Oyuncusu olarak Aday gösterildi.
 • 2017 Yılında 1. Müzikonair Ödüllerinde En İyi Erkek Dizi Oyuncusu olarak Aday Gösterildi.

kaynak: wikipedia

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Engin Altan Düzyatan Kimdir? Biyografisi, Filmografisi, Kariyeri, Kişisel Hayatı.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ