e
sv

Erdoğan ile Mahmud Abbas görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Erdoğan Türkiye'nin Filistin'in haklı davasına olan desteğini yineledi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Erdoğan Türkiye’nin Filistin’in haklı davasına olan desteğini yineledi. Abbas ise görüşmede büyük doğalgaz keşfinden dolayı Erdoğan’a tebriklerini ileterek, Türkiye’nin başarısının Filistin’in başarısı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin merakla beklediği büyük ‘müjde’yi dün açıklamıştı. Erdoğan, “Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi” diyerek, Fatih sondaj gemisinin 20 Temmuz 2020’de Tuna-1’de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettiğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlediği toplantıda kamuoyunun merakla beklediği “müjde”ye ilişkin açıklama yaptı. ( Yasin Demirci – Anadolu Ajansı )

320 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ KEŞFETTİ

AA’nin haberine göre, Türkiye’nin Karadeniz’deki ilk milli derin deniz sondajını gerçekleştiren Fatih sondaj gemisi, Sakarya Gaz Sahası’nda 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti. Bu rakam, Türkiye’nin yıllık tutarı yaklaşık 12 milyar dolar seviyesine gerileyen doğal gaz ithalatını ciddi miktarda önleyebilecek seviyede bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak açıkladığı Fatih sondaj gemisinin Türkiye tarihindeki en büyük doğal gaz keşfi, ülkenin son dönemde denizlerde yoğun bir şekilde yürüttüğü sismik arama ve sondaj faaliyetlerinin ilk somut meyvesi oldu.

Türkiye’nin Karadeniz’deki münhasır ekonomik bölgesinde, yaklaşık 170 kilometre açıkta gerçekleştirdiği ve ülkenin doğal gaz ithalatının önemli bir kısmını karşılayabilecek bu keşif, bundan sonra denizlerde yürütülecek arama ve üretim faaliyetleri açısından yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Türkiye’nin bu keşfinin uluslararası şirketlerin Karadeniz’e olan ilgisini artırması beklenirken, bölgedeki dengeleri değiştirebilecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile BAE’nin ‘ilişkilerini tamamen normalleştirmek’ için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Trump’ın paylaşımını alıntılayarak, ‘Bu tarihi bir gün.’ değerlendirmesi yapmıştı.

BAE’nin resmi ajansı WAM’ın haberinde ise İsrail ile BAE’nin, ilişkilerin tesisi için ‘ortak bir yol haritası’ belirleme konusunda anlaştığı ve iki ülkeden yetkililerin ilerleyen haftalarda bir araya gelerek farklı alanlarda ikili anlaşmalar imzalayacağı ifade edilmişti. BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasını imzalayan üçüncü Arap ülkesi olmuştu

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Erdoğan ile Mahmud Abbas görüştü

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ