e
sv

Fatih Divanından Şiirler

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yayınları, Güzel Sanatlar kategorisinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencileri Hat Eserleri: Fatih Divanından Şiirler adlı kitabı yayımladı. Kitap, Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet’in yazdığı şiirleri hat eserine dönüştüren öğrencilerin çalışmalarından oluşuyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Osmanlı Devleti’nin şair sultanlarından Fatih Sultan Mehmet’in kaleme aldığı şiirlerden bazıları, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından hat olarak yazılarak kitaplaştırıldı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat öğrencileri, Fatih Sultan Mehmet’in divanından seçilen şiirleri atölye ortamında yazdı. Hat öğrencilerinin ma’kılî, kûfî, celî sülüs, sülüs, nesih, celî ta’lik, ta’lik, celî divanî, divanî ve rık’a hatlarıyla hazırladığı 76 eserlik hat koleksiyonu, kitaplaştırılarak sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı’nın koordinatörlüğünde, Ali Toy ve Davut Bektaş’ın hat, Mustafa Nasuhi Çelebi’nin tezhip desteği ile hazırlanan hat eserleri, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin Fatih’e minnetinin bir ifadesi olarak hayata geçirildi.

Yalın bir Türkçe ve akıcı bir üslup ile şiirlerini yazan Fatih Sultan Mehmet’in aşk, sosyal hayat, tasavvuf, tarihî hikâyeler gibi konuları yansıttığı şiirleri, kitapta, Osmanlı Türkçesinin yanında günümüz Türkçesi ve İngilizce çevirileri ile yer alıyor. Her şiirin karşısında ise öğrencilerin hat eserleri bulunuyor. Koleksiyon arasında tezhip ile süslenen şiirler de yer alıyor. Kitapta ayrıca, Hüsrev Subaşı, Ali Toy ve Davut Bektaş’ın birer örnek eseri de bulunuyor.

kaynak: mürekkep haber

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Fatih Divanından Şiirler

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ