e
sv

Frostpunk İncelemesi

Dünyamızın milyonlarca yıl önce buzul çağlara girdiği bilinmektedir ve bu durum Frostpunk için ana konu olmuş. Bir kıyamet sonrası dünyamız tamamen buzlarla kaplı oluyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hava -20 derece ve -100 derece arasında gidip geliyor. Daha önce birçok şehir kurma oyunu oynamışsınızdır ancak Frostpunk ile karşılaştırıldığında diğer oyunlar bu oyunun yanında melek olarak kalır çünkü Frostpunk’da yapacağınız seçimler iyi veya kötü değil, kötü veya daha kötü seçenekler. İnsanların ne kadar tutarsız ve acımasız olduğuna da bu oyun ile şahit oluyoruz. Yapımcı şirket 11bit Studios tarafından geliştirilen Frostpunk, yapacağınız her seçimde sizi bir tık daha zora götürüyor. Ufak bir grup olarak kuzeye ilerliyoruz ve bir yarık içine sığınıyoruz. Tabii hava oldukça soğuk olduğu için bir jeneratör bizi karşılıyor ve bu tüm insanlığın son umudu. Yapmanız gereken jeneratörü çalıştırmak ve soğuk hava şartlarına karşı hayatta kalmak. Oyunun ilk verdiği görev bu oluyor zaten.

Şehrin güvenliği senin elinde: Bildiğiniz üzere her şehir kurma oyununda belli kaynaklar var ve bu kaynakları kullanarak gelişiyoruz. Frostpunk’da da bunlar mevcut tabii ki. Önceliğimiz olan jeneratörü bol bol kömürle beslememiz gerekiyor. Ev kurmak için odun toplamamız, diğer binaları kurmak için çelik, aç kalmamak için ise ava çıkmamız gerekiyor. Şehir gelişene kadar ve teknoloji binalarını yapana kadar öncelikle bir avcı loncası kurmanız şart çünkü oyun bizi sadece soğukla sınamıyor, açlıkla da imtihan ediyor. Diğer oyunlara nazaran bizi zorlayan Fronspunk’da belli bir müddet sonra o çok güvendiğimiz kaynaklar tükenmeye başlıyor. Bu noktada ise devreye teknolojik gelişmelerimiz giriyor. Fabrika kurarak devamlılığı sağlamaya çalışıyoruz. Oyun bize 4 farklı teknolojik gelişme grubu sunuyor. Bunlar; “Isınma”, “Araştırma ve Endüstri”, “Kaynaklar”, Yemek, Sağlık ve Barınak” olarak karşımıza çıkıyor.

Doğru karar ver: Teknoloji ile jeneratörden yayılan ısıyı başka bölgelere aktarabiliyoruz, seralar ile yiyecek sıkıntımızı gideriyor, hazır kaynaklar bittiğinde ise madencilik ile bu eksiği kapatmaya çalışıyoruz. Tüm bunları akıllıca yaptığımız taktirde bizi mükemmel bir şehir bekliyor çünkü şehrin gelişmiş, devasa bir buhar şehri olmuş hali muazzam bir görsel şölen sunuyor bizlere. İnsanlara gelirsek, onları kaynaklara atayabiliyor, ava yollayabiliyor ve binalarda çalıştırabiliyoruz. İnsanlar üç gruba ayrılıyor; işçi, mühendis ve çocuklar. Bazı işleri sadece mühendisler yapabiliyor ve çocukları ise çalıştırıp çalıştırmamak sizin elinizde. Bir yasa çıkartarak çocuk işci kanunu ile onları kullanabiliyorsunuz, eh bu durum halkın huzursuzluğunu artırmaya yol açıyor tabii ki.  Bir müddet sonra yaptığımız kötü ve daha kötü kararlar ile günler günleri kovalıyor. Halka uğraşırken gelişmeye çalışıyoruz ama sorunlar bitmiyor. Belli bir yerden sonra insan gücü yetersiz kalıyor. Her ne kadar çocuk işçi kanununu çıkarmış olsak da bu sadece sorunu biraz daha ertelememizden başka bir işe yaramıyor. Tam bu noktada Scout isimli birlik bize yardımcı oluyor. Beacon isimli bina sayesinde bu birliği keşfe yolluyoruz ve hayatta kalan insanları kolonimize katıyoruz. Ancak tahmin edeceğiniz üzere yaptığımız seçimler sadece umuda dayalı kararlar.

Oyunun bir diğer tarafı ise psikolojisi ve yapılan tercihler. Her ne kadar basit bir oyun gibi görünse de alacağınız her karar sizi ve halkınızı büyük ölçüde etkiliyor; jeneratörden kısmak, az yemek vermek, çıkardığınız kanunlar… Tabii bunlar halkın size olan tavırlarını değiştiriyor; belli bir bölgeyi ısıtmadığınızda, aç bıraktığınızda, belki geleceği düşünerek seçtiğiniz kararlar halkın size güveninini sarsıyor ve belli bir yerden sonra dengeyi tutturamazsanız ipler yavaşca sizin elinizden kayıyor. Ayaklanmalar çıkıyor, hatta koloniden sürülebiliyorsunuz ve bu kaybettiğinizin göstergesi.

Oyunda nasıl bir lider olacağınız tamamen size bağlı. Mesela çocuk işçi kanuna tekrar değinelim. Bunu çıkartırsak, evet halk üstünüze geliyor ancak çıkartmazsak ise onlara ayrıyeten kaynak harcıyoruz ve belli bir yerden sonra yine o aynı halk çalışsınlar, boş durmasınlar gibi söyleniyorlar. Yani ne yaparsanız yapın değeriniz bilinmiyor bu oyunda. Bu ayaklanmaları, isyanları bastırmak için türlü türlü yöntemler bizi bekliyor. Onları çukura atabilirsiniz, ancak bu da şehre hastalık yayılmasına yol açıyor. Mezarlık yapabilirsiniz veya hiç öldürmeyebilirsiniz, tamamen bizim elimizde.

Dengeleri koru: Oyunda zorluk çekeceğimiz diğer kısımlar ise din ve diktatörlük. Hava soğudukça halk iyice rahatsızlanıyor ve ayaklanmalara doğru gidiyor. Bu noktada bir karar vermemiz gerekiyor. İnsanlara umut vermek için dini seçebilir ya da dikdatörlük ile başta kalabiliriz, tamamen bizim elimizde. Seçtiğimiz yola göre binalar ve kanunlar tekrar düzenleniyor. Artık can almaktan çekinmeyen bir lidere ya da bir din adamına dönüşebiliyoruz ve dengeyi bulmaya çalışıyoruz. Hikaye mod’unun yanı sıra serbest mod da bulunuyor oyunda. Ancak belli bir yerden sonra oyun kendini tekrarlamaya başlayınca bayıyor tabii ki. Her kanunun detayını kolayca kavrıyorsunuz ve insanların söylenip durması sizi bayıyor ve bir zaman sonra vicdanınızı bir kenara atıyorsunuz.

Frostpunk’ın; lanet olsun sizin gibi halka dedirten bir oyun olması, sizi zorlayacak ve bir o kadarda memnun edecektir çünkü benzeri bir yapım görmek şuanlık zor. Diğer strateji ve şehir kurma oyunlarına nazaran bir haylı fazlaca özelliği bulunmakta. Gelelim artık son cümlelerimize. Oyun, Steam üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip. Fiyat olarak ise 50 TL gibi bir miktara satılmakta. Ayrıca oyunun Türkçe dil desteği de bulunuyor, arayüz ve altyazı şeklinde tabii ki. Bana kalırsa oynama değer ve fiyatını hakeden bir oyundur kendileri. Age of Empires oynayan bir nesil iseniz sürekli zorlanmak için karşınıza bir çok rakip almışsınızdır. Emin olun bu oyun sizi onlardan daha fazla zorlayacaktır. Frostpunk’ın güncellemeler ile daha iyi olacağına eminim, bu oyunu kaçırmamanız dileğiyle…

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Frostpunk İncelemesi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ