e
sv

Güzel kısa Cuma mesajları gönder

En güzel ve anlamlı cuma mesajlarını sizler için hazırladık. Bu mübarek günde vatandaşlar aralarındaki bağı güçlendirmek adına birbirlerine Cuma mesajı gönderiyor. Bu nedenle sıkça güzel kısa Cuma mesajlarını, SMS ve WhatsApp ile göndererek, yakınlarının cumasını tebrik ediyor. İşte en güzel kısa cuma mesajları…
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mübarek cuma günlerinde vatandaşlar, sevdiklerine Cuma mesajları gönderiyor. Haberimizde güzel kısa Cuma mesajlarını SMS ve WhatsApp yoluyla gönderebilirsiniz. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde, Müslümanlar birbirlerine arasında dua ve iyi temennilerde bulunmak bu mesajları göndermekte…

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

 • İSTANBUL: 13.08
 • İZMİR: 13.04
 • ANKARA: 12:52
 • BURSA: 13:07
 • ANTALYA: 13:01
 • KONYA: 12:54

CUMA GÜNÜNÜN VE CUMA NAMAZININ FAZİLETİ

Üzerine güneşin doğduğu günlerin en hayırlısı, müminlerin bayramıdır Cuma günü. Müslüman alemi Cuma günü Cuma namazı için Perşembe gününden hazırlık yaparlar ve temiz elbiselerini giyerek erkenden camilere giderle. Cuma namazı için işini gücünü bırakarak camilere koşan vatandaşlar, görevlerini yerine getirdikten sonra dışarı çıkarlar. Cuma günlerinden köy ve kentlerde camiler doluluk oranları ile oldukça dikkat çeker. Stres, bunalım, karamsarlık, yerini huzur, bereket ve mutluluğa bırakmıştır. Bu durumu sağlayan ise müslümanın camide namaz kılar olduğunu anda Allah ile beraber olduğunu hissetmesidir.

Peygamber efendimiz (s.a.v) Üzerine güneş doğan en hayırlı günün, Hz. Adem’in o gün yaratıldığını, ogün cennete konulduğunu ve o gün cennetten çıkarıldığını söylemiştir. Müslim, Cuma 17 Hadis-i Şerifinde üzerine güneş doğan gün denilerek bütün günlerden bahsedilmekte ve cumadan daha hayırlı bir günün olmadığını bildirmekte. Aslında günler arasında hiç bir fark yoktur. Cuma gününü özel kılan o gün yaşanan olaylardır. Bir diğer özel olma sebebi ise duaların kabul edildiği bir saatin bu günün içerisinde yer almasıdır. Aynı zamanda Cuma günü müslümanların bayram günüdür.

Peygamber efendimiz (s.a.v) bir kimsenin Cuma günü cünüplükten temizleniyormuş gibi boy abdesti alır ve daha sonra erkenden cuma namazına gider ise bir deve kesmiş sevabı kazanır. İkinci saatte giderse bir inek, üçüncü saatte giderse boynuzlu bir koç kurban etmiş sevabına ulaşacağını belirtmiştir. Dördüncü saatte giderse bir tavuk, beşinci saatte giderse bir yumurta sadaka vermiş gibi olacağını ifade etmiştir. Cuma namazı günahlardan arındırırken, manevi olarakta ruhu besler.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

Cuma namazı 4 rekattır sünnet, 2 rekat farz ve 4 rekat son sünnet olmakla birlikle 10 rekattır. Cuma günü camilerde kılınır ve erkeklere farz olan bir namazdır. Cuma günleri müslümanların bayramı olarak sayılmış ve cuma namazı farz kılınmıştır.

Namaza başlarken ilk olarak Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya, uydum hazır olan imama. diyerek cuma namazını kılmak için niyet edilir. Allahhu Ekber diyerek tekbir getirilir ve namaza durulur.

Tekbirden sonra eller bağlanır ve sessizce Sübhaneke duası okunur. Sübhanekeden sonra birşey okunmaz imam dinlenir.

İmam sureleri bitirir ve Allahu Ekber diyerek rükuya gidilir. Rükuda 3 defa Sübhane Rabbiye’l Azim denir ve doğrulunur. Doğrulurken Semi Allahu li-men hamideh tam doğrulurken Rabbena lekel hamd denir.

Yeniden Allah-u Ekber diyerek secdeye gidilir ve secdede 3 kere sübhane rabbiyel-a ala denir. Allahu Ekber diyerek dizlerin üzerine oturulur ve tekrar Allahu Ekber dedikten sonra tekrar secdeye gidilir ve 3 defa Sübhanerabbiyel-a ala denir.

Allahu Ekber diyerek secdeden ayağa kalkılır ve ikinci rekate başlanır. Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanır ve hiçbirşey okumadan tekrar imam dinlenir.

İmam sureleri bitirince Allahu Ekber denilerek rukuya gidilir ve rukuda 3 defa Sübhane Rabbiye’l-Azim denir ve doğrulunur. Doğrulurken Semi Allahu li-men hamideh tam doğrulurken Rabbena leke-l hamd denir.

Daha sonra Allahu Ekber diyerek Tahiyyata oturulur, Etiihiyyatü, Allahumme Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Dualar bitince imamla birlikte ön sağa Es selamu aleyküm ve rahmetullah denilerek selam verilir. Aynı şekilde solda selam verince namazın farzı tamamlanmış olur.

EN ANLAMLI VE EN GÜZEL CUMA MESAJLARI

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır. (Cum’a, 62/9)

Ben, beni seven ümmetimi almadan girmem diyen Sevgilinin (S.A.V) ümmeti olmanın hakkını verebilmek duası ile Hayırlı Cumalar dilerim.

İnkar edenlere gelince; onların amelleri ıssız bir çölde serap gibidir Hayırlı Cumalar. (Nur,39)

Rabbim bu mübarek gün hürmetine günahlarımızı af eylesin. Bizlere esenlik versin. Selam ve Dua ile… Hayırlı Cumalar.

Ey nefsim! Şeytana yem olmak mı yoksa cennete gül olmak mı niyetin? Bırak yakamı secde edeyim. Sen huzura er, ben imanla öleyim. Rabbim hepimizi imanla ölen kullarından eylesin. Amin, Hayırlı Cumalar.

Allahümmme salli ve ala seyyidina Muhammed ve ala ali seyidina Muhammed. Hayırlı Cumalar.

Yarabbi sana açılan ellerimizi, sana yönelen gönüllerimizi, sana bükülen boyunlarımızı, sana yalvaran dillerimizi, ne olur boş çevirme.

Güzellikler içinizi aydınlatsın, yüzünüzden ve yüreğinizden tebessüm eksilmesin. Rabbim sevdiği kullarından eylesin. Hayırlı Cumalar dilerim.

La ilahe illahtır özümüz, Muhammed Mustafa’dır sözümüz, ihlas-ı şerif ile yıkadık yüzümü.

Ayet-el kürsü için sen kabul eyle sözümü. Allah’ım cumamızı ve ettiğimiz dualarımızı kabul etsin inşallah. Gönüller duada birleşince Cumalar güzelleşir. Hayırlı Cumalar.

Ömrüne ömür katılsın, gönlüne meltem saçılsın. Bu mübarek günde melekler dört yanını sarsın. Derdine derman, gönlüne iman dolsun. Hayırlı Cumalar.

Allah’ın nuruyla, ümmetini selamlayan gül yüzlü nur Peygamberin (s.a.v) şefaati üzerimize olsun. Hayırlı Cumalar.

Sen af yolunu tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir.”(A’raf,7/199) Cuma Gününüz Bin Mübarek Olsun.

üphesiz (bilsinler) ki O Allah, bizzat rızkı veren kuvvet ve kudret sahibidir. Hiç kuşkusuz o zulmedenlere de, (geçmiş) arkadaşlarının (azaptaki ) payı gibi bir pay vardır. Şimdi gelmesi için acele etmesinler. ” (Zariyat ~58,59) Cuma Gününüz Bin Mübarek Olsun. Dua eder, Dua beklerim. Selamlar

Allah’ım! Bana kendi sevgisini ve senin yanında sevgisi bana fayda verecek kimsenin sevgisini ver. Cumanız mübarek olsun.

Ya Rabbim! Sen anne babalarımızı ve tüm inananları sonsuz rahmetinle bağışla ve cumamızı hayırlı, nurlu ve bereketli eyle, Amin! Selam ve dua ile hayırlı cumalar.

Gökten ne yağdı da yer kabul etmedi. Toprağa ne ekildi de bitmedi. Bu Dünya’ya kim geldi de gitmedi. Hangi dert hangi sıkıntı bitmedi. Allah’ın rahmeti, mağfireti kime yetmedi. Kim Allah dedi de O yetişmedi. Kim gizli gizli yalvardı da O işitmedi. Kim Rabbim dedi de O buyur kulum demedi. Rabbimizin buyur kulum hitabıyla müşerref olanlardan olmamız dileğiyle… Hayırlı cumalar.

Melekler daima duacınız olsun. Yüreğiniz ferah, ilhamınız bol olsun. Sevgili peygamberimiz, şefaatçimiz olsun. Cumamız mübarek olsun

Ülkece yaşadığımız sıkıntılardan bizi kurtar yarabbim! Hayırlı Cumalar

İstiyorsan Hakk’a varmayı, meslek edin gönül almayı, bırak saraylarda mermer olmayı, toprak ol, bağrında güller yetişsin. Cuma gününüzün güzel geçmesi dileğiyle…

Gül sevginin tacıdır, her bahar gül taçlanır. O Gül ki Muhammed’i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır. Gül kokulu, sevgi dolu nice Cumalara. Selam ve Dua ile Hayırlı Cumalar.

Duâ Aşktır, Duâ Huzurdur, Duâ Umuttur. Hayırlı Huzurlu Umutlu Aşk Dolu Hayırlı Cumalar Olsun…

Allah’ım… Ümidimi kaybettiğimde, senin yazdığın kaderin, hayallerimden daha güzel olduğunu hatırlat… Hayırlı Cumalar.

“Allah’ım! Dillere destan, yüreklere ferahlık olan merhametin ile günahlarımızı affeyle. Amin tüm Müslümanların cuması mübarek olsun. Hayırlı, bereketli, huzurlu ve sağlık dolu günler dilerim. “

“Çıkarsa kalbinde yara, Yaradan dönüştürür bunu bir gün hayra, sen sabretmesini bilirsen; Yaradan düşürmez seni dara. Kaldır başını semaya, aç ellerini mevlaya. Sen istemesini bilirsen, mevla cevap verir duaya. Cuma günümüz mübarek olsun.”

“Duaların geri çevrilmeyeceği bugünde rabbim dualarımızı kabul etsin. Bizleri rahmetinden mahrum bırakmasın güzel Mevlam.”

“Allahım! Bilerek veya bilmeyerek isledigimiz hatalarimizi, günahlarimizi affet. Bizlere merhamet buyur. süphesiz Sen merhametlilerin en merhametlisisin.”

Dua ve tövbelerimizi kabul, sağlığımızı daim, kazancımızı bereketli, kalplerimizi ve evlerimizi huzurla doldursun İnşallah. Hayırlı cumalar dilerim.

Ey büyük Allah’ım, kalbleri iyiden kötüye, kötüden iyiye çeviren, ancak sensin. Kalbimi, dininde sâbit kıl, dininden döndürme, Müslümanlıktan ayırma! Hayırlı cumalar dilerim.

Allah’ım! Akşama ulaştığımız gibi sabaha, sabah ulaştığımız gibi de akşama ulaşmayı nasip eyle. Sağlımızı koru ve hastalara şifa ver. Hayırlı bereketli cumalar dilerim.

Gökten ne yağdı da yer kabul etmedi. Toprağa ne ekildi de bitmedi. Bu Dünya’ya kim geldi de gitmedi. Hangi dert hangi sıkıntı bitmedi. Allah’ın rahmeti, mağfireti kime yetmedi. Kim Allah dedi de O yetişmedi. Kim gizli gizli yalvardı da O işitmedi. Kim Rabbim dedi de O buyur kulum demedi. Rabbimizin buyur kulum hitabıyla müşerref olanlardan olmamız dileğiyle… Hayırlı Cumalar.

-Ömrüne ömür katılsın, Gönlüne meltem saçılsın. Bu mübarek günde melekler dört yanını sarsın…Derdine derman, gönlüne iman dolsun..! Hayırlı Cumalar.

-Ey Allahım! Yaptığımız işlerde muvaffakiyetler ihsan et bizlere. Kötü yollara geçenleri gittikleri yoldan geri çevir. Evlerimize mutluluk ihsan eyle. Taşımakta zorlanacağımız yüklerle bizleri sınavdan geçirme. Darda ve muhtaç koyma. Amin

-Rabbim, yarar getirmeyen bilgiden, korkmayan kalpten, duyulmayan duadan, doymak bilmeyen nefisten, açlıktan ki o kötü bir arkadaştır hıyanettenki o ne kötü sırdaştır tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, kocamaktan, ezel-i ömre döndürülmekten, Deccal fitnesinden kötülüğünden, kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnesinden Sana sığınırım.

-Ey Rabbim! Dinimizden dolayı bizi zillete düşürmeye çaba sarf edenlere fırsat verme. Bizleri İslamın yolundan ayırma. Amin..Hayırlı cumalar

-Cuma Mesajları, Bütün güzeliklerin kilidini kendinde bulunduran “Rabbim” Hakkımızda en hayırlı kilitleri aç… Amin. Cumamız bayram tadında olsun inşallah…

-Mübarek Cuma günü yapılacak ibadetlere, diğer günlerde yapılanların, en az iki katı verilmektedir. Buna karşılık ise ,Cuma günü yapılan günahlar da iki kat yazılmaktadır. Cuma gününü en hayırlısı ile geçirmek dileğiyle cumanız mübarek olsun.

-Ey insanlar! gaflet uykusundan uyanın!bekliyor bizi bu dehşeti günler… tevbe edin kardeşler… Allah belki affeder. Hayırlı cumalar.

-Kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun. saadetler hepimizin olsun. ne kurulan bağlar bozulsun, nede dostlar unutulsun. cumanız mübarek olsun.

-Allahım Sen benim Rabbimsin; Senden başka ilah yoktur. Beni Sen yarattın; ben senin kulunum ve gücüm yettiğince Sana olan ahdime ve vaadime bağlıyım. İşlediklerimin (kötülüklerin) şerrinden Sana sığınırım. Üzerimdeki nimetlerini itiraf eder; günahlarımıda ikrar ederim. Beni affet. Zira günahları bağışlayan ancak Sensin. Cumamız kutlu olsun. Hayırlı Nurlu Cumalar…

-Nasıl yaşarsan öyle ölürsün. Öyle bir yaşaki Rabbim, kulum senden razıyım desin…Hayırlı Cumalar!

-Rabbim sen kalbi kırıkların sığınağı, yolda kalmışların yoldaşı, sen yalnızlığıma arkadaş olan ve tüm gönüllerin dert ortağısın. beni benden uzağa at, senden uzağa atma. cumanız mübarek olsun.

-Ettiğin her dua derdine deva, sağlığına şifa, gözüne nur, gönlüne huzur, ailene ve sevdiklerine huzur getirsin. Hayırlı cumalar dilerim.

-Allah’ım! Ruhumu daraItma, kaIbimi karartma, darda koyup aratma, Hak yoIundan saptırma. Amin. HayırIı cumaIar..

-Önce yoIIar uzanır hakka yürümek için; tomurcukIar, güIIer açar onu görmek için, dua eden biri var senin için… Sen de dua et Allah için… Cumanız mübarek oIsun.

-ÖyIe bir dua et ki günahın tövbenin büyükIüğünden ağIasın. Şeytandan yaradana sığınki nefsin seni değiI; sen nefsini yakasın. HayırIı CumaIar.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Güzel kısa Cuma mesajları gönder