e
sv

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul’da yeni taksi sistemi anlattı

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

‘İstanbul’da yeni taksi sistemi nasıl olacak?’, ‘İBB taksileri satın mı alacak?’, ‘Yeni taksi sistemi ne zaman uygulanacak?’ sorularının yanıtları internette araştırılıyor. İstanbullular, taksilere belirli bir standart getirilememesinden, taksicilerin müşteri seçmesinden, her yağmurda ortadan kaybolmalarından, araçların bakımsızlığından şikayetçi. Sosyal medyada taksicilerin neden olduğu olumsuzluklar sık sık gündeme geliyor. Yıllardır bu sıkıntıların çözümü noktasında en çok konuşulan formül, kentteki taksi sayısının artırılması. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hayata geçirmek istedikleri yeni taksi sistemiyle vatandaşların şikayetlerini çözmeyi hedefliyor. Detaylar haberimizde…

İSTANBUL’DA YENİ TAKSİ SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Fox TV’de soruları yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki 17 bin taksinin şehre yetmediğini belirtirken İBB’nin ‘kiralama’ modelini uygulamayı planladıklarını söyledi. “Taksinin sahibi büyükşehir belediyesi olacak. Meclise getireceğiz bu konuyu. Uzun vadeli bir modeli onaylarlarsa oradan yürüyeceğiz. Olmazsa encümen üzerinden 3 yıllık bir taksi kiralama modelini yapacağız” diyen İmamoğlu, sistemin taksiciyi de koruyacağını belirtti. Kiralanan taksilerde elbisenin tek tip olacağını, üç vardiya çalışma gerçekleşeceğini belirten İBB Başkanı, “Güvenli bir ulaşımı sağlayacağız. 5 bin taksiyi elektronik sistem ile donatacağız. Kare (QR) koduyla, İstanbulKart ile taksi paranızı ödeyeceksiniz” diye konuştu. Bu taksilerin pandemi sürecine uygun olacağını ifade eden İmamoğlu, “Taksi eksiğini gidereceğiz” dedi.

İSTANBUL’DA TAKSİ SAYISI ARTACAK MI?

Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberine göre; İBB yetkilileri, Başkan İmamoğlu’nun da dediği gibi kentteki taksi plaka artışıyla ilgili ciddi bir çalışma yürütüyor. İlk etapta 5 bin, ikinci etapta da 5 bin taksi plakasının yani toplamda 10 bin plaka artışıyla ilgili çalışma yürütülüyor. Plakaların hangi yöntemle artırılmasıyla ilgili masada 3 senaryo var. Birincisi plaka satış ihalesi, ikinci yöntem plaka kiralama usulü, üçüncü yöntem ise taksi haricinde yolcu taşıma yetkilendirmesi.

“TAKSİ SAYISININ ARTMASINA İHTİYAÇ YOK!”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, konuyla ilgili şunları aktardı: “Şu anda İstanbul’da taksi sayısının artmasına ihtiyaç yok. Bizim Avrupa ülkelerinde yaptığımız araştırmada da her 1 milyon kişiye 1000 taksi düşüyor. İstanbul’da zaten bu standartta. Taksi artışı istemediğimizi Ekrem İmamoğlu’na da söyledim.”

İSTANBUL TAKSİLER NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Taksi hizmetiyle ilgili bir olumsuzluk yaşadığınız takdirde, İBB’nin ‘taksi şikayet hattını arayabilirsiniz. İBB taksi şikayet hattına, 444 15 23 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul’da yeni taksi sistemi anlattı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ