e
sv

İçerik Yazarı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

İçerik yazarlığı, son dönemde freelancer olarak da tanımlanan, web sitelerin veri tabanında yer alan konu ve başlıklara yönelik içerik üreten yazarlara verilen isimdir. İçerik yazarları, yazacakları konunun detaylarını, yazacakları müşterilerin talep ve yönlendirmelerine göre hazırlamayarak çalışmalarını ilerletirler. Anahtar kelime kullanımı, SEO uyumu, özgünlük gibi unsurlardan geçen yazılar, içeriklerin temelini oluşturur.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçerik yazarlığı yapan kişilerin temel görevi, istenen konuyu web sayfasında oluşturulmuş düzene göre hazırlamaktır. Diğer yazar kategorilerinden farklı olarak SEO uyumlu yazıları yazmasının amacı, hedef web sitesinin ön plana çıkmasını sağlamaktır.

İçerik Yazarı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

İçerik ve pazarlama ikilisinin aracısı olan içerik yazarı, blog yazısı, kategori yazısı, tanıtım yazısı gibi alanlarda gereken konularda içerik üreterek işe başlar. Güncel değişiklikleri takip etmek, SEO kurallarını bilmek, semantik başlık araştırması yapmak gibi başlıca adımlar içerik yazarı olmak isteyen kişiler için temel kuraldır. Dijital medyanın popüler mesleği haline gelen içerik yazarlığı, freelance denilen serbest çalışma sistemiyle düzenini oluştursa da disiplin gerektiren bir iştir. Bunun yanında yeteneğinizi yazıya dökerken;

Özgün içerik üretmeniz gerekir. Müşterileriniz, içeriklerini özgünlük programlarında denetleyebilir ya da arama motoru kopya içerik olduğu tespitinde bulunabilir.

Dil bilgisi ve anlatım kurallarına hakim olmanız gerekir. İçerik kontrolünü sağlayan editörlerin özgünlükten sonra ikinci önem verdikleri konu dil bilgisi üzerinden ilerler. İmla hataları, noktalama yanlışlıkları gibi unsurlar hem içeriğin kalitesini düşürecek, hem de arama motorunda öne çıkmasını engelleyecektir.

İçerik yazarı olduğunuzda, müşterilenizin tarafından gelebilecek eleştiri ve yönlendirmelere karşı anlayışlı olmanız gerekir. Yetenekli olsanız dahi, farklı editör ve ajanslarla çalıştıkça, daha iyisini yapmanız beklenecektir. Bu alanda kariyer planlaması yapıyorsanız kendinizi her an geliştirmeniz gerekir.

İçerik yazarlığının disiplinlerinden bir diğeri de zamanında teslimdir. Özellikle son dönemde içerik yazarlarının artması sebebiyle, disiplinli çalışmadan uzaklaşan yazarlar da oluşmaya başladı. Bu sebeple müşterilerin öncelikli beklentisi yazarların zamanında içerik teslimi yapmasıdır.

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

İçerik yazarı olmak istiyorsanız, bu hizmeti sağlayan içerik üreticilerine özel web sitelere başvurarak işe koyulabilirsiniz. Aynı anda farklı sitelerde freelancer içerik yazarı olarak çalışabilir ve müşterilerinizin memnun olmasıyla uzun vadeli toplu içerik işleri alabilirsiniz. Bunun yanında dışarıdan direkt olarak web site yazarı arayışında olan siteler de olabiliyor. Kendinizi içerik üreterek geliştirdiğinizde araştırmalarınız daha da kolaylaşacak ve gün içerisinde birden fazla içerik üretecek konuma ulaşabileceksinizdir.

Yazan: Cansu Bozkır

eset nod32 lisans
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İçerik Yazarı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ