e
sv

İçerik Yazarı Olmanın Püf Noktaları

Öncelikle içerik yazarı tam olarak ne iş yapmaktadır bunu kavramak gerekmektedir. İçerik yazarı, bir istek doğrultusunda verilen konuya uygun olarak ve verilen kelime sayısına bağlı bir şekilde yaratıcı cümle kalıplarını kullanıp en etkileyici metni okuyucuya sunmalıdır. Eğer ki düzenli ve belli bir kelime sayısında içerik üretiyorsa kendini tekrarlamaktan kaçınmalı ve cümleleri akıcı bir şekilde oluşturmalıdır. Bir içeriği üretmeye başlamadan önce zihninde bir taslak oluşturmalı ve nerede ke kadar kelime kullanabileceğine kadar düşünmelidir. Tabi ki bunu yaparken oldukça pratik olmalıdır. Çünkü günlük 5000 belki de 10000 kelime yazabilmelidir. Özellikle uzun bir metin yazıyorsa okuyucuyu sıkmadan oldukça akıcı bir şekilde cümlelerini yerleştirmelidir.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Araştırma gerektiren içeriklerde ise yazar okuyucuya konu ile ilgili gerekli kesin ve net bilgileri aktarmalı fakat metnin durumuna göre çok fazla teknik detaya girerek okuyucuyu boğmamalıdır. Aynı zamanda yazı içerisinde bağlaçları gerektiği kadar ve yerinde kullanmalıdır. İçeriğini oluştururken yazım dilinin nasıl olması gerektiğini ve kaçıncı şahıs üzerinden yazması gerektiğini bilmelidir. Bu çerçevede aynı kelimeleri tekrara düşmeden ve uzatmadan anlatmalı. Anlatımının duru ve sade bir şekilde olması yazısının çok daha fazla okunmasına sebep olacaktır.

İçerik Üretmeden Önce Yapılması Gerekenler

Bir içeriği üretmek için öncelikle yazılacak konu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ardından metinde özgün ve akıcı cümleler kurmak gerekmektedir. Fakat herkes sade ve etkileyici içerikleri oluşturamayabilir. Örneğin çok kitap okuyan bir kişinin cümleleri daha düzgün ve anlaşılır olmaktadır. Fakat okumaktan hoşlanmayan bir insan aynı zamanda yazamaz da ya da yazarken sıkılır. Bu nedenle bir içerik oluşturulmadan önce mutlaka araştırmalı, okumalı ve ardından tamamen özgün cümleler ile kendi cümlelerini oluşturmalıdır. Eğer yazar düzenli olarak içerik üretmek istiyorsa da tamamen sistematik bir şekilde kendini planlamalı ve mutlaka yazılarının son halini revize edebilmelidir.

Bazı metinlerde SEO uyumlu içerikler istenebilmektedir. Yazar bu nedenle SEO makale yazma konusuna hâkim olmalıdır. Örneğin verilen anahtar kelimeleri içerik ile bütünleştirerek aynı zamanda okuyucunun çok fazla dikkatini çekmeden kullanabilmelidir. İçeriğinde alt başlıklara yer vermeli ve konu bütünlüğünü bozmadan farklı başlıklar altında konu ile ilgili içerikler sunmalıdır.

autocad lisans
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İçerik Yazarı Olmanın Püf Noktaları

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ