e
sv

İçerik Yazarlığı, “Freelance” Yani “Bağımsız Yazar” Olarak Önünüze Çıkabilir.

İnternet dünyasının günden güne gelişmesiyle insanların hayatı artık internet üzerine kurulur oldu. Günümüzde, sosyal yaşamla ilgili pek çok şey internet üzerinden halledilmektedir. Buna en basit iki örneği verelim; alışveriş ve fatura ödemeleri…
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet, hayatta pek çok şeyi kolaylaştırdığı gibi insanların vazgeçilmezi olan alışveriş gereksinimini de kolay hale getirdi. İnsanlar tek tıkla, istediği her ürüne ulaşabilmekte ve ihtiyaçları olan ne varsa kısa sürede temin edebilmekteler. Hayatın gerekliliklerinden bir diğeri ise hesap-fatura ödemeleri… Günlük hayatın telaşı ve koşturması arasında, insanların hayatlarını devam ettirmeleri için gereken ödemeleri internet üzerinden yapmaları; bir düzen ve kolaylık içinde yaşamalarını sağlamaktadır.

İnternet üzerinden yapılabilecek ve insan hayatına kolaylık sağlayan temel iki şeyden bahsettik. Peki ya para kazanmak? Günümüzde internet üzerinden çalışmak, iş sahibi olmak ve kazanç sağlamak yaygın bir hale gelmiştir. İnsanlar becerileriyle internet üzerinde çeşitli alanlara yönelerek gerek hobi olarak gerekse ciddi bir iş olarak becerilerini sergilemektedir.
Bu noktada en çok rağbet gören alanlardan biri içerik yazarlığıdır. İçerik yazarlığı, “freelance” yani “bağımsız yazar” olarak önünüze çıkabilir. Adından da anlaşılacağı üzere; kişinin internet üzerinden, bağımsız olarak kendi içeriklerini üretmesi ve sunmasıdır.

İçerik yazarlığı; yazmayı sevenler, yazma konusunda deneyimi olanlar, herhangi bir konuda kısa araştırmalar yaparak araştırmalarını yazıya dökebilecek insanlar için zevkle ve kolay bir biçimde yapılacak bir iştir. Ancak kolay diyerek bu alanı basit göstermek doğru olmaz.

İçerik yazarları; bir web sitesi veya blog sayfası için sayfanın amacına ve kitlesine uygun içerikler oluştururlar. Her site veya sayfanın ulaşmak istediği belli bir kitlesi ve hedefi vardır. Bunlara uygun olarak çoğunlukla bilgilendirici yazılar olmak kaydıyla samimi bir dille yazılar da oluşturulabilir.

İçerik yazarlığında amaç; konuya uygun belli anahtar kelimeleri kullanarak, SEO uyumlu ve tamamen özgün bir içerik oluşturmaktır. Özgünlük bu alanda es geçilemeyecek bir özelliktir. Herhangi bir kaynaktan kopya ile içerik sunmak başta etik kurallara aykırıdır. Ardından, kimse site veya sayfasında daha önce bir yerde okunmuş bir yazının benzerini paylaşmak istemeyecektir. Tüm bu kurallarla oluşturduğunuz yazı, özgünlüğü ve SEO uyumuyla arama motorlarında üst sıralarda yer alacaktır.

Oluşturulan yazılar sitelerin ürünlerini tanıtıcı nitelikte; hakkımızda, misyon, vizyon konularına yer veren içerikler veya samimi bir dille istenen blog yazıları olabilir.

Yazan: Hazal Billur Erkoç

İçerik Yazarı, Hazal Billur Erkoç: Başkent Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü mezunuyum. Edebiyat, kişisel gelişim, felsefe, moda, güzellik alanlarıyla ilgiliyim. Uzman olduğum konularda ya da kısa araştırmalar yaparak edindiğim bilgiler doğrultusunda içerikler oluştururum. Her şeyi kendi süzgecimden geçirerek dile getirdiğim gibi yazılarıma da aynı şekilde aktarırım. Oluşturduğum her bir içerik kesinlikle özgündür.

360 total security lisans
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İçerik Yazarlığı, “Freelance” Yani “Bağımsız Yazar” Olarak Önünüze Çıkabilir.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ