e
sv

İçerik Yazarlığı ve Püf Noktaları

Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 adı verilen virüsün yaşamımızda birçok şeyi değiştirdiğine şahit olmaktayız. Bu salgın döneminde evde kalmak, virüsün yayılım hızını azaltmak için oldukça önem arz etmektedir. Hal böyle olunca evde yapılacak aktivite sayısında da artış yaşanmıştır. Vakit bulup okuyamadığımız kitaplardan, yazmayı düşünüp yazamadığımız makalelere kadar birçok aktivite bu süreçte yapılabilir hale gelmiştir. Son zamanlarda bu aktiviteler içinde içerik yazarlığı en çok artış ile göze çarpmaktadır. Hem gelir elde edilen hem hobilerin gerçekleştirilmesine imkan veren içerik yazısını hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İÇERİK YAZARLIĞI NEDİR?

Gerek blog yazısı, gerek bir web sitesinin ürün tanıtım yazısı, gerekse de ürün pazarlamak için oluşturulan yazıların bütünü içerik yazısını oluşturmaktadır. Bu işi meslek haline getiren veya hobi olarak yazan bireylere ise içerik yazarı denilmektedir.

İÇERİK YAZARI OLMANIN PÜF NOKTALARI

İçerik Yazarı; Meraklı Olmalıdır: İçerik yazarı meraklı olmalıdır. Merak eden içerik yazarı sürekli araştırmacı olacak, araştırdıkça sistemin eksikliklerini ve faydalarını tespit edecek, bunları yazıya dökebilecektir.

Çok Okumalıdır: Okumak ile öğrenmek arasında paralel bir illiyet bağı bulunmaktadır. Öğrenme eylemi çeşitli yollarla gerçekleşebilmektedir ancak okumak, öğrenme konusunda en etkili fiil olarak göze çarpmaktadır. İyi bir içerik yazarının okurlarına bir şeyler katabilmesi çok okuması ile mümkün olacaktır. Çok okuyan içerik yazarının sunduğu içeriklerin kalitesi de artacaktır.

Yetkin Olduğu Konuları İşlemelidir: Herkes her şeyi bilemez diye toplumda genel kabul görmüş bir kural vardır. İçerik yazarı uzman olduğu yahut iyi bildiği konu üzerine yazmalıdır. Aksi halde yazdıkları sıradanlaşacak, okurları yazıdan fayda sağlayamayacaktır.

Gereksiz Kelime Kullanmaktan Kaçınmalıdır: Tekrara kaçan kelimelerin kullanılmaması yazının kalitesini artıracaktır. Bu konuyla ilgili ünlü isimlerden Çehov, “vaktim olsaydı daha kısa yazardım” diyerek aslında kısa ve öz anlatımın önemini açıklamaktadır.

Devrik ve Eksik Cümle Kurmamalıdır: İçerik yazısında konu seçimi kadar yazının akıcı olması da önemlidir. Akıcı yazı, anlamlı ve devrik olmayan cümleler ile mümkün olacaktır.

Noktalama İşaretlerine Dikkat Etmelidir: Noktalama işaretlerinin tam ve eksiksiz kullanılması, yazının kalitesini ve okurları tarafından ciddiye alınmasını artıracaktır.

microsoft project 2016 lisans
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İçerik Yazarlığı ve Püf Noktaları

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ