e
sv

İMEİ kopyalama yöntemi ile klonlanan cihazlar 4 ay içerisinde kapatılacak!

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de bulunan cep telefonlarının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kaydedilmesi gerekiyor. Ancak Türkiye’ye getirilen ve BTK sisteminde kaydı bulunmayan cep telefonları IMEI kopyalama gibi bir yöntem ile kullanılması sağlanabiliyordu. Bu şekilde daha önce alınmış ve sistemde kaydı bulunan IMEI numarası mini bir yazılım ile farklı bir telefona kopyalanabiliyordu.

Klonlanan Cep Telefonları Artık Kapatılacak!

IMEI klonlama adı verilen yöntem ile birlikte cep telefonu BTK ‘ya kayıtlı gibi görünerek sorunsuz şekilde kullanılabiliyordu. Özellikle piyasada fazlaca kullanılan bu yöntemi devre dışı bırakacak yeni bir uygulama geliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından sunulan torba yasa ile birlikte bu sorunun ortadan kaldırılması için harekete geçildi. Eğer sunulan bu kanun yasalaşır ise kopyalanan IMEI numarasına sahip cep telefonları 4 ay içerisinde kapatılacak. Bu cihazların tekrar kullanıma açılması için ise yıl içerisinde 250TL ‘lik ücret ödenmesi gerekecek. Bu kanun yürürlüğe girer ise klonlanmış İMEİ numaralı cep telefonları ile hiçbir şekilde iletişim sağlanamayacak. Özellikle merdiven altı telefon telefon teknik servislerinde gerçekleştirilen İMEİ kopyalama yöntemi eski telefonların İMEİ numaralarının yeni telefonlara aktarılmasıyla devam ettirilebiliyordu.

Yeni Sistem İle Telefonlar Nasıl Kapatılacak?

Yeni sunulan yasal düzenleme ile sistemin nasıl olacağı ve önlem paketinin ne olduğu hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor. İlerleyen günler de konunun detaylarının kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Özellikle ikinci el telefonlarda karşımıza çıkma ihtimali fazla olan İMEİ sorunu için sizlerde telefonlarınızın İMEİ kaydını sorgulayabilirsiniz. Telefonunuzun İMEİ kaydını buradan sorgulayabilirsiniz.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İMEİ kopyalama yöntemi ile klonlanan cihazlar 4 ay içerisinde kapatılacak!

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ