e
sv

IMF üzerinden içi boş bir tartışma yaşanıyor

İYİ Parti lideri Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'ı Genel Merkez'de ziyaret etti. İkili görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşme için Akşener 'Hayırlı olsun ziyareti yaptık. Gelecek hafta da Gelecek Partisi'ne ziyaret edeceğiz. Allah yardımcıları olsun, başarılar diledim' ifadelerini kullanırken, Babacan da gazetecilerin sorusu üzerine alevlenen IMF tartışmaları için de 'Bu zaten o günkü bütün resmi kayıtlarda olan bir konu. Ancak daha ileriki aşamalarda bir ihtiyaç oluşmadığı için Türkiye o rakamı IMF'ye kullandırmadı. Şu anda açıkçası hani borç verildi mi, verilmedi mi üzerinden içi boş bir tartışma yaşanıyor' dedi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İYİ Parti lideri Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti. İkili görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

“MEMLEKET MESELELERİNİ KONUŞTUK”

Görüşme ile ilgili Akşener “Hayırlı olsun ziyareti yaptık. Gelecek hafta da Gelecek Partisi’ne ziyaret edeceğiz. Allah yardımcıları olsun, başarılar diledim. DEVA Partisi’nin kuruluşunda ‘Nasıl karşılıyorsunuz?’ sorusu geliyordu. Karşılıklı olarak partilerimizin kuruluş aşamasında yaşadıklarını paylaştık. Memleket meselelerini konuştuk. Değerleri görüşleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin parlamenter sisteme yönelik sözleri için “Biz hiçbir siyasi partinin Genel Başkanına bugüne kadar ita amirliği yapmadık, parmak da sallamadık. Sayın Bahçeli’nin Türkiye’ye dair görüşleri, elbette o görüşleri anlatma hakkına sahiptir. Biz de bu hakka saygı duyuyoruz. Bu konuda söyleyecek bir sözüm yok” dedi.

Türkiye’nin zor dönemlerden geçtiğini dile getiren Babacan da Türkiye’nin her alanda çok daha iyi bir yönetime layık olduğunu söyledi. Her alanda sorunların gittikçe büyüdüğünü belirten Babacan, “Ülkemizin geleceği için çalışmak, her alanda politika üretmek zorundayız. 84 milyon vatandaşımızın siyasetten beklentisi bu. Sorunlara çözüm istiyor.” dedi. Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile IMF’e borç verme konusunda başlayan tartışma için de şunları söyledi:

“BU AÇILAN AMA KULLANILMAYAN BİR KREDİDİR”

“O yılların basın kayıtlarını bakarsanız konu açık olarak ortada. 2008-2009 krizinden sonra finans kuruluşlarının kaynak ihtiyacı ortaya çıktı. Bu oluşturulan kaynak hazırlığına karşı yeni mekanizmalar oluşturuldu. Türkiye de katkıda bulundu. Bu oluşturulan olası daha büyük krizlere karşı kaynak hazırlığına Türkiye’de katkıda bulundu. Merkez Bankamızla ile IMF arasında yapılan bir protokolle ihtiyaç duyulması halinde 5 milyar dolara kadar bir kredinin IMF’ye kullandırılabileceğiyle ilgili bir sözleşme yapıldı.

Bu zaten o günkü bütün resmi kayıtlarda olan bir konu. Ancak daha ileriki aşamalarda bir ihtiyaç oluşmadığı için Türkiye o rakamı IMF’ye kullandırmadı. Ama ‘İhtiyaç olsa biz bunu kullandırırız, biz bu 5 milyar doları vermeye hazırız’ diye sözleşme imzaladık. Şu anda açıkçası hani borç verildi mi, verilmedi mi üzerinden içi boş bir tartışma yaşanıyor. Biz bir kredi limiti açtık, bir protokol imzaladık Türkiye olarak. Ama böylesine bir rakamı, o günün rakamıyla 5 milyar doları Türkiye’nin sağlamaya hazır olması, Türkiye’nin o gün bu gücü kendisinde ve uluslararası camianın da Türkiye’de bu gücü görmesi, o gün adına tabi olumlu bir gelişmedir. Açılmış ama kullanılmayan bir kredidir.”

Babacan, “Cumhur İttifakı’ndan gelecek olası bir çağrıya tutumunuz ne olur, kriterleriniz nelerdir?” sorusu üzerine, teşkilatlarını kurma aşamasında bir parti olduklarını ifade ederek, “Şu anda odaklandığımız memleketimiz için çözümler, politikalar üretmek ve bu çözümleri toplumla paylaşmak. 81 il ve 922 ilçedeki teşkilatlanmamızı bir an önce tamamlamak.” diye konuştu.

BABACAN’DAN BAHÇELİ’YE CEVAP

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Ali Babacan’ın ekonomide felaket tellallığı yapması küresel tefecilerin, IMF’ci bir kafanın, teslimiyetçi bir zihniyetin sipariş eleştirileridir” ifadesinin hatırlatılması üzerine Babacan “Biz yepyeni siyasi tarz, üslup inşa ediyoruz. Bugünkü açıklama, o tarzda bir üsluba direkt cevap verme konusuna da açıkçası çok olumlu bakmıyoruz. Biz tamamen vatandaşlarımızın sorunlarını iyi tahlil ve analizle meşgulüz. ‘Halkımızın hissettiği sorunlar nedir?’ diye bakıyoruz ve bu sorunlara da çözüm üretmenin gayreti içindeyiz.” dedi

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP lideri Devlet Bahçeli, Babacan için “Ali Babacan’ın ekonomide felaket tellallığı yapması küresel tefecilerin, IMF’ci bir kafanın, teslimiyetçi bir zihniyetin sipariş eleştirileridir. Bunlara inanacak, itibar edecek hiç kimse yoktur” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne destek veren Bahçeli “Cumhur İttifakı Türkiye’nin ekonomik menfaatlerini, milli birliğini, tarihsel haklarını, toplumsal huzurunu, iç barışını, bekasını, refah ve zenginliğini temine kararlı ve yeminlidir. Geleceğin temeli Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle atılmıştır. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem özlemleri boşuna bir taleptir” demişti.

IMF TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şimdi parti kurmuş, bize ekonomi dersi veriyor” eleştirisine Twitter’dan cevap vermişti. Babacan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Anadolu Ajansı’nın, ‘IMF’ye son taksidi Babacan ödedi’ başlıklı haberini paylaşarak, şunları yazmıştı: “Türkiye tam 19 yıldan sonra ilk defa, 14 Mayıs 2013 tarihinde, son taksitini ödeyerek IMF’ye olan borcunu sıfırladı.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın tespitine katılıyorum. Ekonomi yönetimini teslim ettiğimde Türkiye, IMF’ye borç verebilecek güçteydi. Fakat bugün maalesef IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var. Ekonomi hepimizin sorunu. Ders vermiyoruz; ülkemiz düze çıksın diye çözüm önerileri sunuyoruz.”

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

IMF üzerinden içi boş bir tartışma yaşanıyor

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ