e
sv

Kamu sigorta şirketleri Varlık Fonu altında birleşti, BES de dahil edildi

Kamu sigorta şirketleri, Varlık Fonu çatısı altında birleşmelerini tamamladı. Sigorta şirketleri, 'Türkiye Sigorta Anonim Şirketi', emeklilik ve hayat şirketleri ise 'Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi' adı altında birleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün düzenleyeceği toplantıda şirketlerin tanıtımını yapacak.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2019’un Aralık ayında kamu bankalarının sahibi olduğu sigorta şirketleri Güneş Sigorta, Halk Sigorta, Ziraat Sigorta ile Vakıf Emeklilik ve Hayat, Halk Hayat ve Emeklilik, Ziraat Hayat ve Emeklilik Türkiye Varlık Fonu (TVF) çatısı altında birleştirilmesine karar verildi

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre, bu yılın Nisan ayında TVF Finansal Yatırımlar, kamuya ait 6 şirketi, 6, 54 milyar liraya satın aldı ardından birleşme sürecini başlattı. Buna göre, ilk olarak Ziraat Sigorta ve Halk Sigorta, Güneş Sigorta bünyesinde birleşti; Güneş Sigorta’nın ismi de Türkiye Sigorta Anonim Şirketi olarak değişti.

8 AYDA BİRLEŞTİLER, 2 ŞİRKET KURULDU

Ardından da kamuya ait hayat ve emeklilik şirketlerinin birleşmesine geçildi ve 24 Ağustos tarihi itibariyle Halk Hayat ve Emeklilik, Vakıf Emeklilik ve Hayat, Ziraat Hayat ve Emeklilik; Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi adı altında birleşti.

Böylece 8 ay gibi kısa bir sürede kamuya ait sigorta ve emeklilik şirketlerinin birleşmesi tamamlandı. TVF çatısı altında Türkiye Sigorta Anonim Şirketi ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi olmak üzere iki ayrı şirket kuruldu.

TÜM DENGELER DEĞİŞECEK

Sigorta, hayat ve emeklilik pazarında kamu yola iki ayrı şirketle devam edecek. Birleşmeler sonrası ise gerek sigorta pazarında gerekse Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve hayat pazarında tüm dengeler değişecek. Birleşme öncesi kamu sigorta şirketleri kendi alanlarında ilk 10 şirket arasında yer alırken, birleşme sonrası kamu hem sigortada hem de BES’te pazarın hakimi konumuna geldi.

Birleşme sonrası Türkiye Hayat ve Emeklilik 1,8 milyon katılımcı sayısı ve 22,8 milyar lira fon büyüklüğü ile katılımcı sayısı açısından pazarda ilk sıraya, fon büyüklüğünde ise ikinci sıraya yerleşti. Buna göre de BES’te katılımcı sayısının yüzde 28’i, fon toplamının da yüzde 18.3’ü Türkiye Hayat ve Emeklilik’e ait.

BES DE ARTIK VARLIK FONU ÇATISI ALTINDA

Tüm çalışanların BES’e girişine imkan sağlayan otomatik BES’te de pazar payı bir hayli genişliyor. Otomatik BES’te pazarın ilk üç şirketi sırayla Ziraat Hayat ve Emeklilik, Halk Hayat ve Emeklilik, Vakıf Emeklilik. Bu durumda Türkiye Hayat ve Emeklilik 5,7 milyar lira fon büyüklüğü ve 2.3 milyon çalışan sayısı ile otomatik BES’te ilk sıraya oturmakla kalmıyor; fon büyüklüğünün yüzde 56,70’ine, çalışan sayısının da yüzde 36,72’sini yönetmiş oluyor. Birleşme ile Türkiye Hayat ve Emeklilik, hayat sigortaları pazarında 2,6 milyar lira üretim ile ilk sıraya oturuyor ve pazarın yüzde 30’una hakim oluyor.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kamu sigorta şirketleri Varlık Fonu altında birleşti, BES de dahil edildi