e
sv

Kılıçdaroğlu’ndan videolu Azerbaycan mesajı: O yiğit insanlar ülkelerini koruyor

Azerbaycan'ın, Bağımsızlık Günü'nü çektiği video ile kutlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu "O yiğit insanlar kendi ülkelerinin, insanlarının haklarını koruyorlar" dedi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nü Twitter’dan paylaştığı videolu mesajla kutladı. İşgal edilen toprakları için mücadele eden Azerbaycan’ı saygıyla ve sevgiyle selamladığını belirten Kılıçdaroğlu “O yiğit insanlar kendi ülkelerinin, insanlarının haklarını koruyorlar. Sadece bizim değil aslında bütün demokrat dünyanın Azerbaycan’a destek vermesi lazım.

Kaldı ki Sayın Aliyev çok güzel bir tanımlama yaptı. ‘Biz Ermeni halkına düşman değiliz Ermeni yönetiminden şikayetçiyiz’. Dost olarak iki halk yan yana gelebilir ama Ermeni yönetiminin Azerbaycan topraklarını işgal etmesi asla kabul edilemez. Biz onların her zaman yanındayız” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK SÜRECİ

Azerbaycan’da ‘Bağımsızlık Günü’ kutlanıyor, bağımsızlığın 29. yılında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Azerbaycan’da 18 Ekim, 1992’den bu yana ulusal bayram olarak kutlanıyor. Azerbaycan’da bağımsızlık, 28 Mayıs 1918’de Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Milli Şura tarafından ilan edildi. Ancak ülke 2 yıllık kısa dönemden sonra Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi. Azerbaycanlılar, 70 yıl Sovyet yönetimi altında yaşadılar.

SOYVET ORDUSU 1992’DE KATLİAM YAPTI

Sovyet ordusunun 20 Ocak 1990’da Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayırmadan yaptığı katliam, Azerbaycan halkın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) yönetimine olan güvenini tamamen sarsarak, ülkenin bağımsızlığına giden süreci hızlandırdı. Dönemin Parlamentosu niteliğindeki kurumu olan Azerbaycan Yüksek Konseyi’nde 30 Ağustos 1991’de bağımsızlık ilan edilmesi yönünde bildiri kabul edildi.

SANDIKTAN BAĞIMSIZLIK ÇIKTI

Yüksek Konseyce, 18 Ekim 1991’de ‘Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Devlet Bağımsızlığı Hakkında Anayasa Akti’ oy çokluğuyla kabul edildi. Kabul edilen belgede, Sovyetler işgalci olarak belirtildi ve Azerbaycan’ın, 1918’de kurulan cumhuriyetin varisi olduğu ilan edildi. Yüksek Konseyin kararı 29 Aralık 1991’de referanduma götürüldü. Referandumda halkın neredeyse tamamı, bağımsızlıktan yana oy kullandı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kılıçdaroğlu’ndan videolu Azerbaycan mesajı: O yiğit insanlar ülkelerini koruyor

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ