e
sv

Konutta getiriyi enflasyon götürdü

Türkiye’de konut fiyatları 2015-2019 yılları arasında yarı yarıya artmış gibi dursa da işin enflasyon boyutu çok farklı rakamlar ortaya koydu. Reel rakamlara göre Türkiye’de fiyatlar 4 yıllık süreçte yüzde 8,4 oranında eridi. Haziran ayında fiyatlar pandemi öncesine göre 5 kat arttı.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pandemi süreciyle birlikte zor günler geçiren gayrimenkul sektörü, son dönemde kamu bankaları ve Emlak Konut GYO tarafından başlatılan dev kampanyalarla yeniden hareketlendi. Uzmanlara göre satışlar, Haziran ayında pandemi dönemine göre 4-5 katlık artışlar yaşarken, bu talebe bağlı olarak gayrimenkul fiyatlarının da bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte ortalama yüzde 10 civarında yukarı çekildiği ifade ediliyor. Gayrimenkul fiyatlarının mevcut seviyesi tartışılırken, son araştırmalar ise Türkiye’de reel konut fiyatlarının diğer ülkelere göre son yıllarda gerilediğini ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hafele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerinden yola çıkarak gerçekleştirdikleri araştırma göre Türkiye’de konut fiyatlarının, 2015-2019 yılları arası nominal olarak yüzde 47,5 arttığını ifade etti. Farklı ülkelerdeki enflasyon verileri dikkate alınarak ortaya konulan reel fiyat değişimlerinde ise tablonun terse döndüğünü ifade eden Uytun, “Bu açıdan baktığımızda da özellikle gelişmekte olan ülkelerde son 5 yılda konut fiyatlarının ucuzladığını görüyoruz. Listenin birinci sırasında yüzde 18,2’lik düşüşle Brezilya var. Listenin ikinci sırasında yer alan ülke ise Türkiye. 2015-19 yılları arasında konut fiyatlarının ortalama yüzde 8,4 ucuzladığı hesaplanıyor” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda inşaat maliyetlerindeki yükselişin konut fiyatlarına etkisinin sınırlı olduğunu, bu doğrultuda gelecek dönemde özellikle birinci el konut fiyatlarında hızlı bir artış yaşanabileceğini sözlerine ekleyen Uytun sözlerini şöyle sürdürdü: Bu kampanyalarla da birlikte değerlendirdiğimizde, şu anda Türkiye’de konut alımı için çok uygun bir iklim oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu da sektörde ciddi bir hareketlilik yaratmış durumda. Bu ilginin birkaç devam etmesi durumunda, konut satışlarının da yılı tarihi rekora yakın seviyelerden kapatabileceğini düşünüyoruz.”

İÇİ YENİLENEN DAHA RAHAT SATILIYOR

Türkiye’de konut fiyatlarını etkileyen çok farklı unsurlar olduğunun altını çizen Hilmi Uytun, “Konutların içinde yapılan yenileme çalışmaları, bir yandan söz konusu konutun değerini ciddi biçimde artırırken, o konutun kiralanmasını ya da satılmasını da ciddi biçimde hızlandırıyor. Buna göre, kiraya sunulan evlerde 3 kira bedeli; satışa sunulan evlerde ise istenen bedelin yaklaşık yüzde 2’si ev yenilemeye ayrıldığı zaman söz konusu dairelerin yüzde 70-80 oranında daha hızlı kiralandığını ya da satıldığını gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.

YABANCIYA SATIŞTA ÇİNLİ SÜRPRİZİ

Yabancıya yapılan konut satışlarına yılın ilk yarısında Çinliler damga vurdu. Ocak-Haziran döneminde Çinliler Türkiye’den 415 konut satın aldı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Konutta getiriyi enflasyon götürdü

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ