e
sv

Kozmetik ürünleriniz çoktan ölmüş olabilir!

Her zaman kullandığınız kozmetik ürününüz, bu kez cildinizde reaksiyon yarattı. Hem de yeni açıldığı halde! Bu durum her zaman alerjinin habercisi olmayabilir. Kozmetiğinizin tazeliğinden emin misiniz?
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Market alışverişi yaparken titizlikle son kullanma tarihlerine bakıyoruz ama birçoğumuz kozmetik ürünler konusunda bu kadar da hassas değil. Pek bilinen bir gerçek olmasa da, kozmetik ürünlerin de bir raf ömrü var ve bu ömür sanıldığı gibi “siz ürünü açınca” başlamıyor. Ürünün açılmasından itibaren başlayan süre, kullanım ömrünü ifade ediyor. Peki ürünlerinizin kullanım ve raf ömürlerini nasıl öğrenebilirsiniz? Bunun çok pratik bir yolu var.

İşin sırrı “Batch Code”

Ürünün çoğunlukla altında bulunan etikette yer alan batch code, genellikle hiç dikkat çekmez ama işin sırrı onda saklı. Aldığınız ürünün seri numarasını ifade eden bu kod, hem ürünün altında hem de kutusunda zorunlu olarak bulunuyor.

Öğrenmek çok kolay

Satın alacağınız ürünün raf ömrünü öğrenmenin en pratik yolu, aşağıdaki internet adresleri üzerinden batch code kontrolü yapmak.

Bu internet adreslerinden, elinizdeki ürünün içeriğine göre, uzmanlar tarafından belirlenen raf ömürlerini kolayca öğrenebilirsiniz. Siteler İngilizce, ancak kullanımı kolay yapıları sayesinde İngilizce bilmeseniz de hızlıca sonuca ulaşabilirsiniz.

Resimde görüldüğü gibi, Select Brand bölümünden markanızı seçin ve Enter Code bölümünden batch code’u girin. Görseldeki örneğe göre, elinizdeki ürün 3 yıl önce ölmüş. Kırmızı çarpı işareti bunu ifade ediyor. Date of manufacture altında, ürününüzün üretim tarihi; General shelf life yanındaki cümle ile de, ürünün üretiminden itibaren ne kadar rafta kalabileceği söyleniyor.

Gelelim hala gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz ürünlere. Aşağıdaki örnek üründe, kırmızı çarpı işaretinin yerini yeşil bir tikin aldığını görüyoruz. Bu kesinlikle iyiye işaret! Site önümüzdeki 7 ay boyunca ürünün raf ömrünün devam ettiğini söylüyor. Son kullanma tarihi hala dolmamış olan ürünleri, bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Bu yöntemle, alacağınız ürünleri cep telefonunuzdan kolaylıkla kontrol edebilir, eve geldiğinizde bayat ürünlerin size yaşatacağı hayal kırıklığı ve cilt irritasyonlarından da kurtulabilirsiniz.

Peki kullanım ömrü?

Kullanım ömrü veya son kullanma tarihi, elinizdeki ürünü açtığınız andan itibaren ne kadar süre ile kullanabileceğinizi ifade ediyor. Bunu öğrenmek çok daha kolay; çünkü direkt olarak ürünlerin üzerinde yazıyor. Ürün ambalajının altında bulunan 6M, 12M gibi sayılar, son kullanma tarihini veriyor. Örneğin kreminizin altındaki 8M yazısında, M harfi month yani ay, sayı ise kullanabileceğiniz ay sayısının habercisi. Son kullanma tarihini kaçırmamak için, ürünü açtığınız günün tarihini ürün üzerine not alabilirsiniz.

Kutu altındaki 9M ifadesi, ürünün 9 ay kullanılabileceğini söylüyor. Ürünümün markası listede yok! Ürününüzün markası listede yoksa, ürününüzün altındaki batch code ve ürün ismini yazarak firmaya mail gönderebilrisiniz. Bazı firmalar ise, direkt olarak son kullanma tarihini ürünün üzerine yazarak, kullanıcılarını hiç yormamayı tercih ediyor.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kozmetik ürünleriniz çoktan ölmüş olabilir!

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ