e
sv

Kurban kesmek yerine sadaka verebilir mi?

İslam dinin 5 şartından biri olan 'kurban kesmek', Müslümanların önemli ibadetlerinden biridir. Kurban Bayramı'nda yapılan bu ibadet, bazen çeşitli nedenlerle yapılamayabiliyor. 'Kurban kesmek yerine fakire para verilse kurban yerine geçer mi?' sorusunun yanıtı merak ediliyor. Diyanet'in fetvasına göre kurban kesmek yerine sadaka verilip verilemeyeceğini vatandaşlar tarafından internette araştırılıyor. Detaylar haberimizde...
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

‘Kurban kesmek yerine fakire para vermekle kurban ibadeti kabul olur mu?’, ‘Kurban kesmek yerine sadaka verebilir mi?’ sorularının yanıtlarını sayfamızda aktardık. Kurban kesmek; aklı yerinde olan, büluğ çağına girmiş, yeterli miktarda ekonomik durumu olan her Müslümanın üzerine vacip bir ibadettir. Vatandaşlar, Diyanet’e göre kurban kesmek yerine fakire sadaka verilirse kurban ibadeti yerine geçip geçmeyeceğini merak ediyor. İşte detaylar…

KURBAN KESMEK YERİNE FAKİRE PARA VERMEK KURBAN İBADETİ SAYILIR MI?

İbadetlerin şekil, şart ve asli unsurları olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Öte yandan ibadetler ancak Allah’ın emir buyurduğu şekliyle yerine getirilir. (Kâsânî, Bedâi‘, V, 40). Her ibadetin bir yapılış şekli vardır. Kurban ibadeti de ancak kurban olacak hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilebilir.

Sadece maddi bedel ödeyerek, sadaka vererek kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Zira hayvanın kesilmesi bu ibadetinin asli unsurlarından biridir. Nitekim İslam Peygamberi Hz. Muhammed de (SAV), kurban meşru kılındıktan sonra her yıl bizzat kurban kesmek suretiyle bu ibadeti yerine getirmiştir.

Hz. Muhammed Peygamber (SAV) Kurban Bayramı’nda, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağını ve kurban edilen hayvanın her bir parçasının kişinin hayır hanesine kaydedileceğini ifade etmiştir.

Allah’ın rızasını kazanmak niyetiyle, karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslümanın önemli vazifelerinden biridir. Zaruret derecesinde ihtiyaç içerisinde bulunan kimseye yardım etmek dinimizde farz kabul edilmiştir.

Ancak, bu iki ibadetin birbirinin alternatifi olarak sunulması doğru değildir. Bu sebeple kesme olmadan hayvanı, sadaka olarak bir kişiye vermek kurban yerine geçmez. Aynı şekilde kurban bedelini de yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz.

2020 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Arife günü – 30 Temmuz 2020 Perşembe günü

 • gün – 31 Temmuz 2020 Cuma günü
 • gün – 1 Ağustos 2020 Cumartesi günü
 • gün – 2 Ağustos 2020 Pazar günü
 • gün – 3 Ağustos 2020 Pazartesi günü

2020 YILI RESMİ TATİLLER

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kurban kesmek yerine sadaka verebilir mi?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ