e
sv

Kuşların Kaf Dağı serüveni sesli kitap haline getirildi

Ferîdüddîn-i Attâr’ın Mantıku't-Tayr eserinden uyarlanan Kuşların Şarkısı sesli kitap haline getirildi. Hüdhüd kuşunun rehberliğinde Kaf Dağı’nı aşarak Simurg’a ulaşmaya çalışan 30 kuşun zorlu serüveni, 10 bölüm halinde öğrencilerin istifadesine sunuldu.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye’deki uzaktan eğitim 31 Mayıs’a kadar devam edecek.Kuveyt Türk, evde kalınan bu dönemde öğrencilerin daha verimli vakit geçirmelerini katkıda bulunmak amacıyla bir projeyi hayata geçirdi. Kuveyt Türk,  Kuşların Şarkısı (Mantıku’t-Tayr) eserini sesli kitap haline getirdi. Ayşenur Kapusuz’un kaleme aldığı ve seslendirmesini Hatice Âlime Şahintürk’ün yaptığı sesli kitap, 10 bölüm halinde öğrencilerin ilgi ve beğenisine sunuldu. Kuveyt Türk tarafından yayımlanan Kuşların Şarkısı adlı çocuk kitabı, hem büyük bir mutasavvıf hem de güçlü bir edebiyatçı ve şair olan Ferîdüddîn-i Attâr’ın Mantıku’t-Tayr adlı eserinden uyarlandı. Kuveyt Türk Kültür Yayınları’ndan 2017 yılında çıkan öykü kitabı, minyatür eserlerle resmedildiğinden dolayı çocukların yoğun beğenisini topluyor. Minyatür sanatını çocuklara sevdirmeyi de amaçlayan kitap, satırlar arasına yerleştirilen kültürel öğelerle de çocukların ufkunu genişleten bir eser olarak dikkat çekiyor.

Hüdhüd kuşundan ibretlik hikâyeler

İranlı sufi şair Ferîdüddîn-i Attâr tarafından kaleme alınan Mantıku’t-Tayr (Kuşların Diliyle), tasavvuf edebiyatının başyapıt eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. 4 bin 724 beyitten oluşan mesnevi tarzında yazılmış eserde, padişahı bulmak için çıkacakları yolculukta Süleyman Peygamber’in sırdaşı Hüdhüd kuşunu kendilerine rehber olarak seçen kuşların serüveni anlatılıyor. Eserde Hüdhüd, kendisine tabi olan kuşları Kaf Dağı’nın arkasında yaşayan padişahları Sîmurg’a götürmeyi amaçlıyor ancak seyahatin zahmetli ve tehlikeli olduğunu anlayan kuşlar, farklı konularda Hüdhüd’e sorular sorarak yolculuktan vazgeçmeye çalışıyorlar. Hüdhüd ise ibretlik hikâyeler ve kıssalar anlatarak kuşları ikna etmeye çabalıyor. Eserin sesli kitap haline Kuveyt Türk’ün internet sitesinden ulaşılabiliyor.

kaynak: mürekkep haber

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kuşların Kaf Dağı serüveni sesli kitap haline getirildi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ