e
sv

KYK kredi borcuna af geliyor? İşte detaylar

Üniversite eğitimleri sırasında Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nden (KYK) alınan öğrenim kredisini, mezun olduktan sonra iş bulamayıp geri ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için af getiriliyor. İşte detaylar...
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2020 yılı itibariyle Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün (KYK) tahsil edemediği öğrenim kredisi borcunun 5 milyar lirayı geçtiği belirtiliyor. Özellikle bu yıl ortaya çıkan koronavirüs (covid-19) salgın hastalığı dolayısıyla iş bulmakta zorlanan vatandaşlar, üniversite eğitimleri sırasında aldıkları KYK kredisini ödeyemiyor. AK Parti’den yapılan açıklamada, hazırlanan geniş çaplı vergi affı paketinde KYK kredi borçlarının da silinmesi planlanıyor.

“KYK BORÇLARI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, “KYK yurtları borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz. İktisadi ve İdari Bilimler mezunlarının gelir uzman yardımcısı olarak KPSS ile atanması için çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 5 milyon öğrencinin borcu için toplamda 6-7 milyarlık bir yapılandırma paketi üzerinde çalışmaların yürütüldüğü belirtiliyor. ‘KYK kredi borcu yapılandırması’nın 2020 yılı bitmeden tamamlanması bekleniyor.

KYK BORÇLARI NE ZAMAN AFFEDİLECEK?

5 milyon kişiyi ilgilendiren KYK kredi borçlarına ilişkin düzenleme paketinin, Aralık 2020’de duyurulacağı iddia edildi. Bu ekonomi paketi içerisinde KYK öğrenim kredisi borçlarının dışında ayrıca daha önce vergi ve harçlar ile ilgili borçlarını yapılandırmış ama yapılandırma hakkını kaybetmiş vatandaşlar için yeni haklar sunulacak.

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, vergi ve sigorta borçları, gümrük, trafik, kaçak köprü geçiş cezaları, öğrenci kredi borçları, belediyelere olan çeşitli borçlar ile bazı idari para cezaları ile ilgili yeniden yapılandırma ile ilgili bir çalışma yaptıklarını, düzenlemeyi istihdam paketine eklemeyi düşündüklerini açıklamıştı.

MİLYONLARCA VATANDAŞIN VERGİ BORÇLARI VE CEZALARI SİLİNİYOR

AK Parti Mali ve İdari İşler Başkanı Vedat Demiröz ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda, düzenlemenin kapsamı ile ilgili bilgi verdi. Demiröz, “Cumhurbaşkanımızın talimatları ile 4 milyon kişinin 500 milyar liralık vergi ve sigorta borçları, gümrük, trafik, kaçak köprü geçiş cezaları, öğrenci kredi borçları, belediyelere olan çeşitli borçlar ile bazı idari para cezaları yapılandırılacak” dedi.

kaynak: karar

adobe lisans
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

KYK kredi borcuna af geliyor? İşte detaylar

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ