e
sv

LGS’de maske takmak zorunlu mu? LGS’de koronavirüs önlemleri

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

‘LGS’de maske takmak zorunlu mu?’, ‘LGS 2020 ne zaman yapılacak?’, ‘LGS giriş belgesi ne zaman ve nasıl alınacak?’ sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda öğrencilerin oturma düzeni ve maske ile ilgili açıklama yaptı. İşte 2020 LGS hakkında bilinmesi gereken detaylar…

LGS’DE MASKE TAKMAK ZORUNLU MU?

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınavda çocukların oturma düzeni ve maskeyle ilgili soruyu yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal mesafeye göre oturma düzeni konusunda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nda görüş aldıklarını söyledi. Sınav ortamının kurulun hazırladığı rehbere göre düzenlendiğini belirten Selçuk, “Sınıf sınıf, okul okul bakıyoruz, yani genel bir düzenlemeden söz etmiyorum. Her bir okula tekil olarak bakıyoruz ve diyelim ki bir okulda sınıflar yetmedi, o zaman ne yapılır? Yemekhanesine bakılır, spor alanlarına, geniş alanlarına bakılır, oralar da kullanılır ve bunların her birisi tespit edildi ve çocuklarımızın ne şekilde yerleştirileceği konusunda da simülasyonlarımız tamamlandı” dedi.

“SINAV ANINDA İSTEYEN MASKESİNİ ÇIKARABİLECEK”

Öğrencilerin yanlarında getirdikleri maskeleri sınav sonuna kadar kullanmalarını istemediklerini vurgulayan Selçuk, “Her bir çocuğumuza yeni maske vermek istiyoruz. İki sınavın arasındaki arada çocukların koridora, bahçeye çıkması söz konusu ve bu maskeyle ilgili belirli sıkıntılar da olabilir. O yüzden maskeyi tekrar yenileyeceğiz, yani ikinci bir maske vereceğiz ve çocuklarımız sıralarına oturduktan sonra sınavlarını rahatça yapabilecekler” şekilde diye konuştu. Bazı çocukların maskeden rahatsız olmadığını ancak bazı çocukların da maskeyle sınavda başarılı olamayacağını düşündüğünü kaydeden Selçuk, “Bunu danıştığımızda Bilim Kurulu heyetine, ‘yerlerine oturduktan sonra, sosyal mesafe ayarlandıktan sonra maskeleri çıkartabilirler’ yanıtını aldık. İsteyen çocuğumuz maskesini çıkartıp sınav esnasında maskesiz olarak devam edebilir” ifadesini kullandı.

“ÇOCUKLAR EBA TV’DEKİ ‘LGS SON TEKRAR’I KAÇIRMASIN”

Programda LGS’ye hazırlanan öğrenciler için önemli bir duyuru da yapan Bakan Selçuk, şöyle konuştu: “8 Haziran’da başlayacak ‘LGS’de Son Tekrar’ diye EBA televizyonunda bir çalışmamız olacak, saat 14.30’da. Çocuklarımın bunu kaçırmamalarını özellikle istiyorum. Çünkü orada bütün konuların son tekrar olarak yeniden gözden geçirileceği ve soruların çözümünün çok pratik olarak gösterileceği bir süreç yaşanacak. Dolayısıyla çocuklarımızın ve velilerimizin içi rahat olsun. Biz ders kitabının dışından bir soru sorabilir miyiz? Kesinlikle sormayız. Biz kazanımlarda olmayan bir konuyla ilgili sorar mıyız? Asla sormayız. Dolayısıyla konular belli, ders kitabı belli, potansiyel sorular da belli, sadece oturup çalışmaları ve odaklanmaları gereken bir süreçte çocuklarımız.” LGS için hazırlanan örnek soruların 2019’da 15 milyon kez indirildiğini belirten Selçuk, bu yıl mayıs ayına kadar örnek soruların 21 milyon kez indirildiğine dikkati çekerek, “Emin olun, hiçbir eğitim öğretim yılında bu kadar çok kaynak ve destek olmadı. İlk kez bu kadar çok kaynak veriyoruz, bu kadar soru veriyoruz, bu kadar örnek çözüm yapıyoruz. Bu anlamda EBA TV’nin desteği var, EBA internetin desteği var, hepsi ama hepsi bu sene ilk kez verilen destekler. Yani aslında bu sene bir taraftan da şanslı olduğunuz bir sene. Evet, salgından kaynaklanan kritik bir durum var, bir kriz durumu yaşıyor dünya, ama bir taraftan da kolaylığı var. Bunu bütünsel olarak düşünmekte yarar var” dedi.

LGS NE ZAMAN VE SAAT KAÇTA YAPILACAK?

LGS sınavı 20 Haziran 2020 Cumartesi günü 2 oturum halinde gerçekleştirilecek. 1. oturum başlama saati 09.30 olup 2. oturum saat 11.30’da başlayacak.

SINAV KAÇ SAAT SÜRECEK?

LGS sınavının 1. oturumu 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. 2. oturum ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

8. sınıf öğrencilerinin gireceği LGS sonuçları, 16 Temmuz 2020 Perşembe günü ilan edilecek.

SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınava giriş belgelerinin nasıl alınacağın dair şu açıklamayı yaptı: “Öğrencilerin sınava giriş belgelerini 28 Mayıs’ta okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da kaldırdık. Öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir kaygı duymasına gerek yok. Üçüncüsü de, geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin koronavirüs süreci dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS’de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık.”

SORU KİTAPÇIKLARI 2 GÜN SONRA ÖĞRENCİLERE VERİLECEK

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda öğrencilerin sağlığının korunması için yeni önlemler alındığını bildirdi.

MEB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ”20 Haziran 2020 tarihinde Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınavda öğrencilerin sağlığının korunması için iki yeni önlem daha alındı. Önceki yıllarda sınavdan 1 saat sonra öğrenciler tarafından alınan soru kitapçıkları, bu yıl bir karmaşaya neden olarak sosyal mesafenin ihlal edilmesi olasılığının ortadan kaldırılması için öğrencilere 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren geri verilecek. Ayrıca soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarını dağıtan sınav görevlileri cerrahi eldiven kullanacak.”

LGS 2020 KILAVUZU GÜNCELLENDİ

LGS başvuru kılavuzunu güncellendi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kılavuzdaki diğer değişiklikleri ve sınavla ilgili detayları anlattı. Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle:

GÜNCELLENEN KILAVUZDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER VAR?

Güncellenen kılavuzda sınav tarihi güncellendi. 2019 yılına göre de üç iyileştirme yaptık. Birincisi 2019’da öğrencilerin sınava girecekleri okullar değiştiriliyordu. Bu süreçte ulaşım imkânlarını da göz önüne alarak önemli bir karar aldık. Tüm öğrenciler şu anda kayıtlı oldukları kendi okullarında sınava girecek. Böylece, öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun sınava girecekleri okula yürüyerek gitmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

BU, SINAV YAPILACAK OKUL SAYISINI ATTIRDI MI?

Elbette. 2019’da 3 bin 769 okulda sınav yapmıştık. Öğrencilerimize sağlanan kendi okullarında sınava girme kolaylığı sınav yapılacak okul sayısında yaklaşık beş katlık bir artışa neden oldu. Yaklaşık 17 bin 932 okulda sınav olacak. İkili eğitimden dolayı bu imkânı olamayan çok az sayıda okulumuz var. Bu durumda da öğrenciler okullarına en yakın okul binasında sınava alınacak. Öğrenciler sınava nerede gireceklerini 12 Haziran’da e-okul üzerinden öğrenecek.

DİĞER İKİ İYİLEŞTİRMENİZ NEDİR?

Öğrencilerin sınava giriş belgelerini 28 Mayıs’ta okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da kaldırdık. Öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir kaygı duymasına gerek yok. Üçüncüsü de, geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin koronavirüs süreci dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS’de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık.

Bu süreçte farklı illere gidip dönememe durumu olan öğrenciler sınav yerlerini değiştirebilecekler mi? Mücbir sebepler söz konusu olması durumunda bu kapsamda başvurular illerimizdeki komisyonlarda değerlendirilecek. Uygun görülmesi durumunda değişiklikler yapılabilecek.

SINAVA HASTANEDE GİRİLEBİLECEK

Astım hastası olan öğrenciler kullandıkları sağlık aparatları ile sınava girebilecekler mi? Astım hastası olan öğrenciler doktor raporlarında yer alan astım spreylerini yanlarında getirebilecek.

Tedavi gören veya Kovid-19 tedavisi gören öğrencilere yönelik ayrı bir sınav hizmetiniz olacak mı? Sınav hazırlığı sürecini öğrencilerin sağlığını ve güvenliğini önceleyerek tasarladık. Bu kapsamda koronavirüs tedavisi görmekte olan öğrencilere hastanelerde sınav hizmeti sunulabilecek. ‘Sınav Tedbir Hizmeti’ alınabilmesi için veliler ya da vasiler tarafından, öğrencinin sınava alınacağı adresin yer alacağı dilekçe ve mazeret durumunu bildiren belgeler ile il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. Dilekçeler, Bölge Sınav Yürütme komisyonlarınca değerlendirilerek öğrencilerin durumuna uygun, ‘Sınav Tedbir Hizmeti’ sunulacak.

“HERKES SINAVA GİRMEK ZORUNDA DEĞİL”

8. sınıftaki tüm öğrencileri sınava otomatik kayıt yaptınız. Öğrenciler ve veliler merak ediyor. Tüm öğrenciler sınava girmek zorunda mı? Kesinlikle hayır. Bildiğiniz gibi liselere yerleştirme merkezi puanla veya puansız yerel yerleştirme ile yapılıyor. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu, yani yaklaşık yüzde 90’ı sınavsız bir şekilde tercih ettikleri okullara yerleştirilecekler. Yaklaşık 213 bin kontenjanı olan bazı okullarımıza ise sadece merkezi sınav puanı ile yerleştirme yapılacak. Dolayısıyla kontenjan kapsamındaki okulları hedefleyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınav bu.

Son olarak öğrenciler ve ailelerine ileteceğiniz bir mesajınız var mı? Öğrencilerimiz ve velilerimiz için her türlü önlemi almaya çalışıyoruz. Rehber öğretmenlerimiz de korona virüs tedbirleri kapsamında velilere ve öğrencilere yardımcı olmak için tüm okullarda görevli olacak. Ailelerimiz, çocuklarımız müsterih olsunlar, nasıl ki akademik destek konusunda örnek sorularımız, destek paketlerimiz, canlı sınıflarımızla hazırlık sürecinde öğrencilerimizin yanında olduysak, sınav aşamasında da onların sağlığı ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri almaktayız, tüm endişeleri bir kenara bıraksınlar ve sadece sınavlarına odaklansınlar.

LGS için 1. dönem müfredat ve kazanımlarına yönelik örnek soru kitapçığı yayımlamaya devam edecek misiniz? Örnek soru kitapçığını ayda bir yayımlıyorduk. Bu süreçte öğrencilerimize yardımcı olmak için ayda iki kez örnek soru kitapçığı yayımlamaya başladık. Ayrıca öğrencilerimize sınava yönelik çalışma soruları da yayımlamaya başladık.

Örnek soru kitapçığından ayrı çalışma soruları mı yayımlıyorsunuz? Evet. Şu ana kadar toplam 2 bin 516 sorudan oluşan soru destek paketi LGS merkezi sınavına girecek öğrencilerin kullanımına sunulmuş oldu. 15 günde bir bin soruluk LGS hazırlık sorularını yayımlamaya devam edeceğiz. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitime katılım konusunda velileri uyardı. Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Velilerimizden ricam, ‘Çocuklar sıkıldılar’ diyerek uzaktan eğitimi boşlamamalarıdır” ifadesini kullandı. Selçuk, “Biz, 19 Haziran’a kadar uzaktan eğitimle derslerin takibindeyiz. Zorunluluk olmayabilir ama sorumluluk baki” değerlendirmesini yaptı.

GÜNCEL SINAV KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

LGS’de maske takmak zorunlu mu? LGS’de koronavirüs önlemleri

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ