e
sv

Lübnan Dışişleri Bakanı Hitti istifa etti

Lübnan Dışişleri Bakanı Nasif Hitti, Başbakan Hassan Diyab'a istifasını sundu. Adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi, Bakan Hitti'nin Başbakan Diyab'a istifasını sunduğunu belirtti. Yetkili, Hitti'nin istifasının geri dönüşü olmayan nihai bir adım olduğunu savundu. İstifa gerekçesi ile ilgili henüz bir açıklama yapmayan Hitti'nin bir basın açıklaması yapması bekleniyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Lübnan Dışişleri Bakanı Nasif Hitti, Başbakan Hassan Diyab’a istifasını sundu. Adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi, Bakan Hitti’nin Başbakan Diyab’a istifasını sunduğunu belirtti. Yetkili, Hitti’nin istifasının geri dönüşü olmayan nihai bir adım olduğunu savundu. İstifa gerekçesi ile ilgili henüz bir açıklama yapmayan Hitti’nin bir basın açıklaması yapması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

AA’nın derlemelerine göre, farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan’ın ekonomisi, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizlerden birini yaşıyor.

Başbakan Diyab, geçen aylarda ülkesindeki kamu borcunun 90 milyar doları aştığını kaydetmişti. Sermayenin çıkışına karşı sert uygulamalara başvuran bankalar, aylardan beri yurt dışı havalelerini askıya alarak, müşterilerin hesaplarındaki dövizleri çekmelerine kısıtlamalar getirdi.

Merkez Bankası kuru sabit tutsa da yerel para birimi Lübnan lirasının karaborsadaki değer kaybı sürüyor. Resmi kura göre 1 ABD doları, 1500 Lübnan lirası olmasına rağmen karaborsada 8 bin lira civarında işlem görüyor. Lübnan hükümeti, her yıl 2 milyar dolar olmak üzere 5 yılda toplam 10 milyar dolar kredi almak için IMF ile müzakerelere başladığını açıklamıştı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumları OKUYUCU YORUMLARI 😊

Sıradaki içerik:

Lübnan Dışişleri Bakanı Hitti istifa etti